Tak už i Zelený Martin, který byl svými příznivci pasován do role Mirka Dušína české politické scény. V politice se žádné Rychlé šípy nevyskytují. Ministr lesů vod a strání se při posílání e-mailu překlepl a místo "přeposlat" zmáčkl "odpovědět".

A tak se stalo, že e-mail místo, co by dorazil k Martinově milce, našel si cestu k e-mailem zmiňované krávě. Nejvyšší Čochtan se sice brání, že měl na mysli jinou krávu, ale takovou výmluvu si může vymyslet snad jen prvňáček.

Rádi bychom měli naše politiky čestné, pravdomluvné, poctivé a charakterní. Zkrátka takové, jací sami nejsme. Jenže opak je pravdou. Politici jsou naším obrazem. Jsou nečestní, lžou, a o poctivosti či rovném charakteru si mohou jen nechat zdát.

Vezměme to popořádku. Premiér ukazuje v parlamentu zdvižený prostředníček. Ministr Langer rozčileně debatuje s koaličním ministrem Bursíkem a říká mu, že si Bursík "vytírá s ostatními prdel". Ministr zahraničí označí rakouské protitemelínské aktivisty "magory". Ne, že by neměl pravdu, ale rakouská strana se cítí uražená.

Předseda největší opoziční strany radí předsedovi poslaneckého klubu téže strany, aby se "nenechal od nich nasrat". Oba předsedové největších stran si pořídili milenky. Zatímco premiér zůstal ženatý, předseda ČSSD dává za vzor, jak se zachoval poctivě, ač se jeho manželka o rozvodu dozvěděla až z tisku.

Exministr zdravotnictví zase rád každého bez jakýchkoli důkazů osočuje a uráží. Exministr kultury zase před volbami každému, kdo nebude volit ČSSD kulturně slíbil "přes držku". Komunisté se sice na veřejnosti zdržují vulgarit, ale zato se plně projevuje jejich vulgarita myšlení a zvrácená ideologie.

Lidovci nejsou o nic lepší. Strana si hraje na čistou, ale přitom se dokáže vecpat do kterékoli vlády. Lidovci se se svými neřestmi vyrovnávají taky po svém. Pokud se nejak prohřeší, pomodlí se a očištěni jedou dál. Jejich předseda zase veřejně prohlásí svůj protiromský názor, který sice není nepravdivý, ale společensky neúnosný.

Nejmenší parlamentní strana, Zelení, se také pěkně vybarvili. Při prezidentské volbě místo coby chválili svého kandidáta, omezili se na napadání současného a budoucího prezidenta rovněž za hranicí únosnosti. Jejich předseda teď členku nejvyššího vedení, která se na prezidentskou volbu nedostavila ze zdravotních důvodů označí v e-mailu jako "krávu". Sám neúspěšný kandidát pak svého přemožitele častuje rovněž společensky neúnosně, když o něm tvrdí, že nedosahuje morálních kvalit Dona Quijota.

Opravdu politici nejsou od nás odlišní. Jsou naším věrným odrazem. Kde jen trochu mohou, využijí příležitost ke svému prospěchu, nemluví jako Jan Zlatoústý a nechovají se podle Jarkovského-Gutha.

Politici stejně jako my používají vulgární slova. Vždyť většina z nás každý den byť v duchu pošle někoho "do prdele", pomyslí si o někom že je "magor" ebo "kráva" či něco horšího. V každé cimrmanovské hře se vyskytuje jedno vulgární slovo. Ono totiž vulgární slovo použité na pravém místě sedí jak "prdel na nočníku".

Až tedy budeme zaase naše politiky peskovat, zkusme se nejprve podívat do zrcadla či si uvědomit, zda náhodou nejsme v určitých ohledech stejní, ne-li horší. Jen na nás není tolik vidět a média se nepředhánějí ve snaze nás při něčem podobném chytit.

Pokud si politici tento článek přečtou, což si ani na vteřinu nemyslím, stejně si z něj budou hovno dělat. Budou dál stejní. Budou i dál nečestní, nepravdiví, nepoctiví a bezcharakterní i když to bude celospolečensky neúnosné. A přijdou-li místo současných politiků nějací jiní, budou se během pár měsíců chovat úplně stejně. Jaká společnost, takoví politici.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz