Jan Švejnar poskytl rozhovor MF Dnes, který byl včera otištěn. Celý rozhovor se nese v duchu vymezování se vůči prezidentu republiky a dokonce se Jan Švejnar nevyvaroval ani silně podpásových ran v podobě degeadace kvalit až urážek svého bývalého soupeře.

Zdá se, že Jan Švejnar zatím prezidentskou prohru nevstřebal. Z rozhovoru až příliš často zaznívá uražená ješitnost. Rovněž je možné, že se snaží pouze pokračovat v rétorice strany, která ho jako kandidáta na prezidenta adoptovala.

Pokusím se rozhovor rozebrat trochu podrobněji. Jan Švejnar říká: "...mám velkou podporu mnoha občanů." Jan Švejnar si neuvědomuje, že podpora občanů je pofiderní. Jeho kampaň byla zaměřená na debaty většinou na akademické půdě, kam byli hosté vybíráni.

Rovněž si neuvědomuje, že tato podpora pramení pouze z animozity vůči Václavu Klausovi. Pokud by na Švejnarově místě stála například komunisty nominovaná Jana Bobošíková, měla by ona podporu těchto lidí. Totéž by se dělo i v případě nominace, že by byl nominován fotbalový maskot.

V rozhovoru dále Jan Švejnar říká: "Nebýt zvolen jednou, neznamená nebýt zvolen podruhé. Tím si prošlo mnoho politiků. Důležité je, že neměníte svoje postoje, názory a hodnoty. A to já jsem před i v průběhu volby dodržel."

Pan Švejnar se hluboce mýlí, skoro by se dalo říct, že žije v bludu. Šanci měl pouze jednu a to právě teď. Další šance už nehrozí. Byl nominován jako antiklaus a to za pět let už nebude zapotřebí. Václav Klaus ve své funkci skončí.

ODS pravděpodobně nominuje současného předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Na prezidentský stolec si brousí zuby i současný předseda Lidového domu. Malé strany nemají šanci se svým případným kandidátem uspět. I kdyby byla přímá volba, budou se lidé rozhodovat podle stran. Samozřejmě v případě přímé volby je také možné, že příštím prezidentem bude Karel Gott nebo Lucie Bílá, rozhodně ale ne Jan Švejnar.

Švejnarův neměnný postoj, neměnnost názorů a hodnot je k smíchu. Stačí si připomenout jeho flexibilní přizpůsobování názorů stranám, které ho nominovaly ať už v otázce radaru nebo v otázce vládních reforem. Pokud Jan Švejnar považuje svůj postoj, názor a hodnoty za neměnné, pak v tom případě je Sfinga pavlačová drbna.

Z Jana Švejnara mluví frustrace z nezvolení. Jinak si lze těžko vysvětlit slova o tom, že u Václava Kluse bují kult osobnosti, či že Václav Klaus nedosahuje kvalit Dona Quijota. Václav Klaus je v současné době nejvýraznější osobností, kterou naše politická reprezentace má. Jeho nástupce v ODS jeho kvalit nedosahuje, stejně jako každý další předseda ČSSD je od dob Zemana horší a horší.

Narozdíl od Jana Švejnara dokázal Václav Klaus nesrovnatelně více. Jan Švejnar stále nemůže nebo spíše nechce pochopit, že nebyl za kandidáta vybrán kvůli svým kvalitám, ale protože strany hledaly antiklause. Zatímco Václav Klaus je politicky činný už od revoluce a je jedno zda s většími či menšími úspěchy, Jan Švejnar byl vytažen do prezidentského klání jako králík z klobouku.

V málokteré zemi je na post nejvyšší nominován člověk, který se nikdy politicky neangažoval. Jan Švejnar teď s výrazem nechtěně nakopnutého kokršpaněla dává najevo svou uraženou ješitnost, že on, ač se považuje za kvalitnějšího kandidáta, nebyl zvolen.

Jan Švejnar tvrdí, že chce politickou scénu sbližovat. Zatím se mu daří pravý opak. Pokud si myslel, že bude stačit promluvit a hned si všichni padnou kolem krku, pak k ublížené ješitnosti a frustraci je nutno přidat ještě totální naivitu.

Chce-li Jan Švejnar tolik České republice pomáhat, pak by bylo lepší, kdyby se vrátil ke své předchozí činnosti. Jeho prezidentská ambice je velký omyl a kvůli politické neznalosti a nezkušenosti navíc působí jako slon v porcelánu. Chce-li pomáhat podobnými rozhovory, pak tato pomoc bude spíše destruktivní. Rovněž by si měl uvědomit, že ČSSD o jeho osobu nestojí. Pro příští volbu už kandidáta má a Jan Švejnar to není.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz