Mejstříkovy projevy smrděly francovkou

Autor: David Prokop | Publikováno: 17.2.2008 | Rubrika: Politika

Coby kluk jsem babičce, která trpěla silnou cukrovkou a měla kvůli ní bolestivě oteklé nohy, chodil do obuvnictví naproti pro spoustu francovek. Natírala si jimi nohy a ulevovalo jí to. Na tuto blahodárnou tekutinu jsem si vzpomněl i při dvou projevech soudruha senátora Mejstříka během presidentských voleb. Ta tragická postava přednesla dva projevy plné opravdu dost ulítlé nenávisti. Měla při tom ulízlé vlásky, které jen podtrhly ten pocit, který člověk zpravidla má, když vidí někoho, kdo je denním návštěvníkem nádražních putyk a šaredit francovkou na nohy jej nenapadne ani v tom nejhorším snu, vyrazit po letech z bažin mezi lidi, kde chce udělat dojem. Martine, latina na to fakt nestačí!

Ten motiv se ke mně pořád a pořád vrací a neumím jej pochopit. Co všechny ty Listopadové vůdce a osmašedesátníky (vím, zdaleka ne všechny!!) vede k té iracionální nenávisti Ke Klausovi? Podotýkám, že racionální kritika a různé pohledy na svět jsou pochopitelně vítány! Co je však vede ke lhaní, v lepším případě polopravdám, zamlčování a překrucování fakt (privatizace, dělení federace, vytvoření standardního stranického politického systému, role trhu, konzervativní myšlení...)? Jak to, že to nakonec vypadá, že kdejaká komunistická bestie je v jejich očích stokrát lepší než Klaus, otec naší trasnformace ve nejširším slova smyslu (tj. nejen ekonomicky, ale i politicky).

Nikdo netvrdí, že Klaus dělal a dělá jen dobrá rozhodnutí, ale upírat mu, že dobrá rozhodnutí pro naši zemi u něj vždy výrazně převažovala, to prostě, používáme-li rozum domácí, popřít nelze. Já bych nenávistným kritikům jako námět k zamyšlení doporučil třeba následující téma: proč asi mají bývalí političtí vězni 50.let ve velké většině rádi Klause a ODS a Havla, osmašedesátníky a všechny jim podobné eufemisticky řečeno v lásce nemají? Švejnara si k té grupě klidně přidejte taky.

Možná, že tito kritikové slepě nenávidí jen proto, že neuspěli v politické soutěži s Klausem? Určitě je v tom velký kus pravdy – někteří chtěli žrát a chrochtat u toho, ale Klaus je odstrčil a oni museli žužlat nebo dodnes žužlají suchou kůrku, protože patří mezi ty, kteří si jinde než v politice slušně na živobytí vydělat neumějí. Proto je jejich zápas s Klausem tak intenzívní, tak nám ostatním stojícím mimo politiku nepochopitelný. Ten žlučovitý vztek...

To je jedna stránka věci. Myslím, že ta druhá je podstatnější – mnozí z Klausových nenávistných kritiků jsou, ať si to přiznávají nebo ne, velmi podobní komunistickým aparátčíkům, proti kterým před Listopadem bojovali (u některých by to slovo bojovali mělo být v uvozovkách). Celým svým myšlením jsou jim nesmírně podobní – etatizmus, paternalistický stát, moudrá elita či avantgarda kafrající do života všem ostatním, protože jen ona ví, co je dobře a jak se má žít. To jsou jejich hlavní a základní charakteristiky. V tom se shodne Al Gore s Jakešem, Bursík s pantátou Dienstbierem, trockista Uhl s namyšleným Halíkem, Mejstřík s ekoteroristy Patočkou a Beránkem a dalo by se do nekonečna pokračovat. Jedna vlna, jedno myšlení. Lišilo se to v tom, že jedni komunisté byli u vesla a ti druzí se k němu chtěli dostat. Proto se tak nějak nemohli vzájemně vystát, byli si moc blízkými konkurenty. Že si vzájemně dávali různá jména, to je úplně jedno. Hlavní je to, co nosí v hlavě.

Poslouchali nenávistní kritikové první z projevů Topolánka na adresu Klause během presidentské volby? Poslouchal ten věčně druhý vítěz, co řekl o Klausovi ten, kterého Klaus před lety označil za prázdného a dutého? Je v tom kus z vyšší dívčí, který z jednoho dělá leadera, co se učí a sedí ve Strakonce a z druhého jen vzteklou upocenou kuličku, která druhým vytýká licoměrně to, čím sama bohatě oplývá.

Klaus byl zvolen na dalších pět let. Na pět let, po kterých už nebude následovat dalších pět. Bude chtít dobudovat svůj odkaz a hlavně bude mít volné ruce. Takže – Halíku, Mejstříku, Zlatuško, Paroubku, Rathe... Hynku, Viléme, Jarmilo... však je netřeba všechny jmenovat, ozvou se sami - jejich heslem totiž je "aspoň zasmrdět". Klaus právě zařadil pětku. Bude kotel, těště se, syn pekla se vrátil!!

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

7346 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Muslimští imigranti se pokusili unést ve Finsku autobusy za pokřiku Allahu akbar...Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Kauza V. K. junior po týdnu. Propad ODS do hnojiště. Pestrá skladba lidí typu Petříčka, Bartušky i Bartoše, Pospíšila i Kalouska, teď se k nim přidal i FialaNadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSD

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vyKonec přijde, jsem o tom pevně přesvědčen. Miroslav Macek probral bolavou ránu Evropy
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění