Vezměme to hezky popořádku. Přerušení společné schůze při první volbě prezidenta vedlo k mohutným aktivitám a paradoxně otevřelo prostor právě pro korupci. Lobbisté se činili ostošest a výsledkem byly výhrůžky a kolaps dvou zákonodárců.

Poslanec Snítilý si dovolí nehlasovat ani pro jednoho z kandidátů. Neunikne pohledu stranických kontrolorů. Na chodbě je pak v pátek večer vyfocen ve společnosti ministra Langera a poslankyně Horníkové. O dvanáct hodin později kolabuje při zasedání klubu ČSSD. Vedení Lidového domu ihned obviňuje ODS, že se poslanec zhroutil po jejím nátlaku.

Poslanec Snítilý následně popírá tlak na hlasování ze strany ODS. Odměnou mu je kulka v poště, která znamená jednoznačný vzkaz. Poslanec zvažuje, že vystoupí z ČSSD, zvažuje pro koho v pátek zvedne ruku a zda vůbec zůstane v politice.

Senátorka Juřenčáková nejprve obdrží v noci z pátka na sobotu výhružnou SMS, kdosi jí kope v noci do dveří. Jako nezávislá senátorka hlasovala pro Václava Klause. Je pevně odhodlána zvednou pro něj ruku i v druhé volbě. I jí se dostává dopisu s kulkou.

Další nezávislá senátorka Janáčková rovněž dává svůj hlas současnému prezidentu republiky. I ona nalézá v poště dopis s kulkou. Prozatím poslední dvě kulky obdrželi oba "přeběhlíci", Pohanka a Melčák, kteří rovněž hlasují pro Václava Klause.

Kam jsme to dospěli, když je poslancům a senátorům tímto způsobem vyhrožováno za projevený názor? Takové zastrašování je snad zvykem v zemích, kde kraluje mafie. Kde je ona proklamovaná čistota, která je veřejným hlasováním naplněna? Troufám si tvrdit, že nic podobného by se při volbě tajným hlasováním nestalo. Sice by se mohly vyskytnout nepotvrzené spekulace o korupci, ale určitě by nedošlo k otevřenému zastrašování zákonodárců.

Přesvědčili jsme se, kam vede veřejná volba. Je načase vrátit se k demokratické tradici a na experiment z minulého týdne urychleně zapomenout. Svobodná volba mnohonásobně převyšuje snahu stran kontrolovat vlastní poslance, zda se náhodou neodchýlí od diktátu vedení.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz