Další důvody pro většinový systém

Autor: David Prokop | Publikováno: 14.2.2008 | Rubrika: Politika
Volby

Techtlemechtle kolem prezidentské volby, kdy už snad skoro nikdo není schopen jednoznačně rozeznat, co je míněno vážně a co je jen sranda, případně provokace, msta zhrzeného ouřady, korupce či mazaně řízená PR aktivita, nám znovu ukazují, jak moc je v naší zemi třeba většinový systém. Kolik jen zákulisních tahanic, kolik podržtašků a vyžroutků typu Dimun jsme si mohli ušetřit (doslova, v korunách!), kdybychom měli funkční většinový systém i pro volby do dolní komory našeho parlamentu!

Je to docela charakteristické, že hlavní příčinou toho, že většinový systém nemáme, je , jak je celkem známo, bývalý prezident Havel (k tomu jsem se podrobněji vyjádřil ZDE). Ten totiž mj. vynikal především v tom, že všechny jeho hlavní kroky se se železnou pravidelností obrátily proti tomu, co jimi zamýšlel. Nemluvě o jeho proslavených polibcích smrti. Miloš Zeman se sice na většinovém systému za zlatých časů oposmlouvy s Václavem Klausem domluvil a příslušný zákon byl dokonce protlačen parlamentem, ovšem tehdejší prezident Havel se rozhodl zapojit Ústavní soud jako třetí komoru Parlamentu (k oposmlouvě a jejím kontextům ZDE ). Ústavní soud se zapojil a na mnoho další problémů do další budoucnosti bylo zaděláno.  Známe to všichni – přetahování o jednoho či dva poslance tu z jedné či druhé strany po každých parlamentních volbách se staly samozřejmostí, nezdravé kompromisy deformující naprosto zbytečně i užitečné zákony taktéž, zvykáme si i na posílání kulek a zlomených tužek zákonodárcům, případě na převozy týchž osob na hlasování z jednotek intezívní péče atd.

Tohle rozhodně není ani trochu užitečné nikomu, kdo se nepohybuje denně v politice a těm, kteří tam jsou, to rozhodně není ku prospěch opravdu svobodného a nezávislého rozhodování podle svědomí a vlastní zodpovědnosti. Zato je to přímo ohromně skvělé pro všechny ty postavičky v zákulisí, které na těch podivných obchodech nutných pro fungování poměrného systému dnes a denně královsky vydělávají (VIZ mimo jiné“děti politiky“ ). Kde by dneska byli, nebýt moudrých rozhodnutí pana Havla!

Podívejme se na konkrétní příklad těchto dní, prezidentskou volbu. Kdo by byl prezidentem, by bylo jasné dávno před volbou samou, přesvědčování jednotlivců by nehrálo roli, protože rozhodovaly by skupiny, které by početně dělilo nikoli pár jednotlivců, ale jejich desítky. Uznejte, že tady mnoho prostoru ani pro Šloufa ani pro Dimuna opravdu není. To by byla práce, která by stála moc kaček a potu a výsledek by se nedostavil žádný. Ušetřili bychom si i různé obstrukce a nekonečné dohadování, tj. hodně nervů a času. Ušetřili bychom si i osoby zcela vyšinuté jako je paní Bobošíková, která slouží tak leda ke zvýšení vydíracího potenciálu jedné strany! Dále bychom napomohli ke zprůhlednění a zjasnění politiky – kupř. prezidentská volba by nesloužila k testům soudržnosti vládní koalice, řešení od ní zcela odtažitých problémů jako je radarová obrana či jaderná energetika nebo vratkost Paroubkovy stolice. Nemluvě o tom, že by se prokázalo, kdo opravdu kým je.

Zdá se vám to málo ušetřených peněz, času a nervů??

Dodatek, který s tímto článkem nesouvisí: nedávno jsem v blogu, který jsem již smazal, nespravedlivě obvinil pana Dvořáka z idnes.cz z cenzorských praktik. Byla to má velká a trapná chyba, za kterou jsem se mu již omluvil soukromě a nyní tak činím i veřejně.

 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz  

4092 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Takovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidíTragédie antických rozměrů: Lidový vůdce Salvini zradou odstaven od moci. Conteho vláda dosazena z Bruselu. Přístavy se migrantům opět otevírají. Kdy italský kotel vybuchne?

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Horší než Esmeralda! Výbuch ČT se show o ,,fake news": Trošku jde o Zdeňka TroškuPrů*er. Asi dojde na Zemanova slova. Šichtařová odhaluje skrytý problém
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění