Pane poslanče,

ve vašem příspěvku píšete o tom, jak ODS neumí prohrávat. V této souvislosti bych vám chtěl připomenout váš povolební projev, kdy jste vítězství ODS srovnával s úderem srovnatelným snad jedině s Únorem 1948.

Není rovněž od věci připomenout, že poslední volby, které ČSSD vyhrála, byly v roce 2002, kdy ještě vaši stranu vedl Miloš Zeman. Od tohoto okamžiku jste prohráli vše, nač jste se jen podívali. Obecní volby, krajské volby, senátní volby, eurovolby, parlamentní volby. Prohráli jste sedmery volby za sebou.

Sice můžete zase argumentovat, že jste byli druhými vítězi nebo jako před týdnem morálními vítězi. Přesto to vypovídá o tom, že vaše strana není schopna dlouhodobě přesvědčit voliče o tom, že by byla lepší než strany jiné.

Kam dospěla veřejná volba viděl celý národ, který byl rovněž svědkem toho, jak kdosi zasílá poslancům a senátorům, kteří zvedli veřejně ruku pro Václava Klause, nábojnice. Vámi proklamovaná transparentnost veřejné volby, kdy si každý volič bude moci zkontrolovat svého senátora a poslance jak volí se zcela minula účinkem.

Ze záběru kamer nebylo snad kromě první řady možno rozpoznat kdo jak hlasuje. Naopak jsme se dočkali toho, jak straničtí lídři kontrolovali, zda všichni volí tím správným způsobem. Jak vysvětlíte, že při pokračování přerušené volby hlavy státu dva poslanci zkolabovali, že bylo v noci vyhrožováno minimálně jedné senátorce a že dalšímu senátoru bylo vyhrožováno v pro muže bezbranné situaci?

Opravdu je snad tohle důkaz toho, že veřejná volba splnila svůj účel? Máte snad za to, že vyhrožování zákonodárcům, a zaslání kulek rozhodně je hrozbou, na základě jejich veřejné volby je správné? Obáváte se snad, že by při tajné volbě mohl být zvolen Václav Klaus natolik, že nedůvěřujete ani vlastním poslancům a senátorům?

V tom případě mne napadá, proč si ČSSD dává na kandidátní listiny osoby, kterým vlastně nedůvěřuje. Poslanec za vaší stranu, pan Snítilý, veřejně prohlásil, že na něj nebyl činěn nátlak. Omluvíte se veřejně ODS z nařčení, že tlačila na pana Snítilého natolik, až se zhroutil? Omluvíte se panu Snítilému za veřejné osočení, že snad dojednával hlasování podle přání ODS?

Neustálé nářky ze strany ČSSD tu na výsledek voleb, tu na spiknutí, onehdy zase na práci lidí v žoldu ODS jsou jen trapnou výmluvou vaší neschopnosti. Hledáte viníky všude jen ne tam, kde skutečně jsou. Stále obviňujete někoho bez důkazů z korupce, protiústavního jednání, z válcování silou, stále se ve vašem okolí vyskytují zrádci. Není těch náhod trochu mnoho?

Jsem člověk pravicově smýšlející. Přesto s plným vědomím říkám, že Česká republika potřebuje moderní levicovou stranu vedenou důvěryhodnými osobami. S Milošem Zemanem jsem málokdy souhlasil, ale vážil jsem si ho. S vaším příchodem přišla konfrontace, neustálé hledání nepřítele a neustálé obviňování okolí bez jakýchkoli důkazů.

Pokud vám záleží na ČSSD, pak by bylo nejlepší, abyste se raději věnoval své ženě a politiku nechal na někom, kdo ji bude dělat důvěryhodným způsobem. Na někom, kdo bude umět nejen zvítězit, ale i umět přijmout porážku. Na někom, s kým třeba nebudu souhlasit, ale budu si ho moci vážit. Vy, pane poslanče, nesplňujete ani jeden bod.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz