Každý si jistě udělal obrázek sám, nakolik byla volba veřejným hlasováním důstojná. Každý jistě sám poznal, že argument, že si tak volič může zkontrolovat svého poslance a senátora jak volí, byl na hony vzdálen od původního cíle, pohlídat si své ovečky, aby náhodou nehlasovaly jinak, než jak jim stanovilo vedení stran.

Fatální a trapné přerušení volby před vyhlášením výsledku druhého kola odstartovalo noc dlouhých igelitek. Pokud by se volilo tajným hlasováním, byli bychom podobné do nebe volající trapnosti ušetřeni. Právě tuto noc proběhla nechutná kampaň, ve které se získávaly duše. Horečnou činnost vyvíjela především ČSSD, která chtěla vývoj volby zvrátit.

A jaký byl výsledek noci dlouhých igelitek? Senátorka Juřenčáková, která hlasovala pro současného prezidenta dostala vulgární a výhrůžnou SMS a kdosi jí v noci kopal do dveří. Senátor Kalbáč, který hlasoval pro současného prezidenta končí v nemocnici, když mu je v prostorách Hradu na toaletě vyhrožováno neznámým mladíkem.

Poslanec Snítilý se v prvních dvou kolech zdržel hlasování. Večer pak mluví na chodbě Hradu s ministrem Langerem a poslankyní Horníkovou. Trojice je přitom vyfotografována sociálními demokraty a dva socialističtí zákonodárci tvrdí, že zaslechli útržky rozhovoru - prý důkaz korupce.

Snítilý ráno dorazí na třetí kolo volby a v průběhu dopoledne při zasedání klubu ČSSD zkolabuje. je převezen se srdeční slabostí do Vojenské nemocnice. Jako důvod kolapsu uvádí ČSSD nátlak ze strany ODS. proč tedy ale pan poslanec Snítilý nezkolaboval večer při rozhovoru na chodbě, ale až o více než dvanáct hodin později, je záhadou.

Každý rozumně uvažující člověk si určitě klade otázku, komu prospěla volba veřejným hlasováním a především poskytnutí dvanácti hodin odkladu. Rovněž si čtenář může vytvořit obrázek, kdo asi na dotyčné zákonodárce tlačil, že nakonec dva skončili v nemocnici.

Nedělám si iluze, že by před volbou tajným hlasováním neprobíhaly akce na získání duší. Rozhodně ale by nedocházelo k takovým mohutným tlakům na zákonodárce, kteří se museli vyjádřit veřejně. Tajná volba je daleko demokratičtější. Ponechává dotyčné osobě svobodu vlastního rozhodnutí bez nátlaku. Raději dvacet imaginárních Rathových igelitek nežli reálné igelitky mající za následek hospitalizace.

Pokud i po této frašce se najdou lidé tvrdící, že volba veřejným hlasováním je dokonalá a že zamezuje korupci, pak zřejmě tito lidé mají převrácený žebříček hodnot. Svoboda rozhodování je u nich až někde ve sklepě.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz