Vyrovnání s církvemi za hlasy pro Klause

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 31.1.2008 | Rubrika: Politika

V zimě roku 2005, zhruba šest měsíců před parlamentními volbami jsem se ptal předsedy ODS MirkaTopolánka na jeho postoj vůči Křesťansko-demokratické unii - Československé straně lidové. Přesněji na to, zda mu nevadí, že ze strany ODS (a za Zemana také ČSSD) navrhovaná změna volebního systému na většinový, který by posílil dominanci silných stran, vymaže menší strany jako například KDU-ČSL z politické mapy.

Topolánek tehdy řekl doslova: "Já nechci lidovce vyluxovat volebním systémem, v němž by ta strana zmizela. Jako demokrat si to nepřeji. Pokud se nám ve volbách podaří maximalizovat náš výsledek, bude to jednání s KDU-ČSL nepochybně jednodušší. Lidovci tvoří onen pomyslný jazýček na vahách. To je realita. A to nevygumuje ani volební systém. Jak se ukázalo v krajských volbách, KDU-ČSL ani v některých krajích vůbec není, a přesto její vliv tímto není marginalizován."

Tak pravil Mirek Topolánek. Není náhoda, že to uvádím hned v úvodu zamyšlení o dohodách, které provázejí přípravu volby presidenta. Novináře pobouřil fakt, že ministr Cyril Svoboda explicitně oznámil, že jeho strana podpoří kandidaturu Václava Klause výměnou za církevní restituce. To je prý nepřijatelné, takto kšeftovat s postem hlavy státu.

Také ODS jako údajný aktér těchto obchodů a též president a jeho okolí se distancovali od mediální nálepky handlování o funkce. Jediný, kdo Svobodovi zatleskal, byli socialisté, kterým se tak prý potvrdilo jejich podezření, že volba hlavy státu je předmětem nečisté hry.

Problém má několik rovin. Jednou z nich je sama skutečnost, že v politice bývá vždy něco za něco. To je fakt, který může mnohému připadat nepěkně, dokonce snad i neeticky, ale parlamentní politika je na tomto přístupu postavena od základů. Totiž na vyjednávání. Nabídkou a poptávkou, vzájemnou směnou výhod a ústupků. To je základ demokracie. Pak jsou ještě dvě formy politické práce. Jednou je diktatura jedince či skupiny nad ostatními, a poslední je revoluční boj se zbraní v ruce.

Ani jedna z těchto metod nepředpokládá vyjednávání, natož ústupky. Ale ani jednu bychom si asi nepřáli. Tak proč to pohoršení dnes, kdy jeden politik otevřeně řekl, že naše politika vlastně funguje zdravě, když jsou politici vůbec ještě schopni se o něčem domlouvat? To je pokrytecké.

Druhá rovina spočívá v roli KDU-ČSL, která tu hraje hlavní housle. Cyril Svoboda svým vystoupením vrátil lidovce na čelní místo veřejné debaty o volbě presidenta. Dokonce to možná byl hlavní cíl jeho vystoupení. Příliš dlouho se mluví o roli, kterou sehrávají komunisté, na lidovce jako by se pozapomínalo. Nyní jsou zpátky, a v plné síle. A protože vztah státu a církví, ať už majetkový, nebo legislativní, je jedním z hlavních lidoveckých témat, dalo se očekávat, že z toho KDU-ČSL učiní i teď svou ústřední mantru.

Ostatně - citujme ještě jednou Topolánka ze zimy 2005: "Přestože se to někomu nemusí líbit, myslím, že politika je svým způsobem obchod - něco za něco. Jsem přesvědčen, že lidovci mají své programové priority, dlouhodobě neřešené, jako je smlouva s Vatikánem, jako je církevní majetek. To jsou věci, které spolu s nimi chceme vyřešit. Ke spokojenosti voličů i jich samých jako strany, která reprezentuje tento elektorát.." To řekl dnešní premiér před třemi lety. Nikoho by tedy nemělo překvapit, že dnes svým slovům chce dostát. Tím spíš, že to jsou slova otevřená a férová.

A jsme u třetí roviny úvahy, a to je věcná podstata debaty. Totiž církevní restituce. Jeden redaktor to v České televizi vyjádřil naprosto natvrdo. Prohlásil, že by měl president vetovat církevní restituce, když nechce, aby jeho pozice za ně byla vyhandlována. To je opravdu zvláštní přístup. President má odmítnout nějaký zákon jen proto, že o něm někdo nějak mluví a vkládá jej do nějakých dodatečně vykonstruovaných souvislostí - a nemá vzít v úvahu jeho skutečný obsah a míru jeho opodstatněnosti a potřebnosti? K čemu je to president vyzýván? Přece ke klukovině, kterou by mu poté první novinář právem vytkl.

Vyrovnání vztahu státu s církvemi, ať už se to bude dít formou provozní renty, majetkové restituce či jiným z mála známých receptů, je prostě nutné. Je to věc, která je na stole téměř dvacet let. Politikové musí toto hořké jablko nakousnout. Že se to děje právě nyní, je pak věcí konkrétní situace.

Jak už bylo řečeno, jde o zájem lidovců, ti svým voličům slíbili pokrok v této věci. Je tedy logické, že pokud váhají při rozhodování o jiné věci, kde na jejich slovu velmi záleží, pak uvažují v souvislostech. Nyní to říkají jasně: u Klause víme, že dosažené koaliční dohody o vyrovnání mezi státem a církvemi budou platit, u Švejnara tuto jistotu nemáme.

A protože není stoprocentně převažující náhled ve straně, koho volit, tato věc může argumenty zvrátit. Na tom není nic nemravného. Protože - a na to se v agitačních vášních zapomíná - ono vyrovnání s církvemi je opravdu věc nutná a potřebná.

S tímto vědomím můžeme lidovecké rozhodnutí přijmout jako akt rozumu.

Petr Žantovský

Vysíláno na rozhlasové stanici ČRo6.
Zveřejněno na www.rozhlas.cz/cro6.

4263 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Muslimští imigranti se pokusili unést ve Finsku autobusy za pokřiku Allahu akbar...Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Kauza V. K. junior po týdnu. Propad ODS do hnojiště. Pestrá skladba lidí typu Petříčka, Bartušky i Bartoše, Pospíšila i Kalouska, teď se k nim přidal i FialaNadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSD

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vyKonec přijde, jsem o tom pevně přesvědčen. Miroslav Macek probral bolavou ránu Evropy
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění