Alespoň to vyplynulo ze dvou včerejších otevřených dopisů publikovaných předsedou socialistů na zdejším blogu a adresovaných Amnesty International a prezidentu republiky.

Nechme stranou otázku, zda je vůbec vhodné, aby politik zveřejňoval otevřené dopisy, které jsou ve své podstatě politickou proklamací strany, na blozích, či zda to dokonce není porušení pravidel.

Tématem prvního rozhořčení je Amnesty International, respektive údajný rozdílný postoj této organizace k vládě jeho a k vládě Mirka Topolánka v otázce dodržování lidských práv v Číně. To si Amnesty International dovolila opravdu hodně kritizovat Jirku a nekritizovat Mirka.

Oč vlastně běží? Jde o to, že Saša Vondra při své návštěvě Číny ohledně řešení vysokého obchodního deficitu řekl v otázce dodržování lidských práv: "Vnímáme to, že Čína patří k zemím, kde se situace zlepšuje, ale samozřejmě to trvá déle, než by si mnozí z nás přáli."

Pokud chci něco s někým vyjednat, tak mu pochopitelně nemohu nasazovat oslí hlavu. Z Vondrovy věty jednoznačně vyplývá, že Čína má s dodržováním lidských práv problém a je naň diplomaticky poukázáno. Lidovému Jirkovi ale vadí, že AI okamžitě nezkritizovala údajný posun v názoru, protože o pár měsíců dříve na domácí půdě byl Saša Vondra ve své kritice Číny daleko adresnější a razantnější.

AI si přitom předtím dovolila poslat ČSSD dopis v němž kritizovala představitele socialistů při jejich návštěvě Číny na podzim. No fuj, tak už i AI je v žoldu ODS... Jenže on také nikdo ze současné vlády nedává čínské praktiky za vzor tak, jak to učinila před asi dvěma roky místopředsedkyně ČSSD Jana Vaňhová.

Druhý rozhořčený dopis směřuje na Hrad. Jirka si stěžuje, že ODS si koupila lidovecké hlasy pro prezidentskou volbu náhradou církevních restitucí. Jenže o církevních restitucích se jedná mnoho let a vždy, když už to vypadalo na dohodu, tak politici vycouvali.

Skutečností zůstává, že komunisté ukradli církvím jejich majetek, aby ho následně zdevastovali či nechali napospas. Z bývalých kostelů se stala skladiště anebo i kasárna. Uzavřená dohoda mezi vládou a církvemi je pro stát výhodná, protože stát nevyplatí plnou náhradu škod.

Splacení restituční částky ve výši 274 miliard včetně úroků je rozloženo na šedesát let. Vše ještě musí posvětit parlament. A socialisté se opět staví na zadní. V televizní debatě exministr Jandák řekl, že ČSSD bude asi hlasovat proti. Proč? No protože prý vláda jednala bez opozice. Mimochodem, krásná byla jedna z úvodních vět poslance Jandáka "my nejsme ti, kteří bychom někoho fackovali" v souvislosti s jeho předvolebním prohlášením "kdo bude volit ODS, tomu dám přes držku".

Silně pochybuji o tom, že by už před rokem ODS plánovala nákup lidoveckých hlasů pro prezidentskou volbu, jak to Jirka z Lidového domu naznačuje. Prohlášení několikráte zhrzeného Cyrila Svobody se musí chápat s velkou rezervou.

O tomto obchodu totiž mluví jen on. Představitelé ODS obchod jednoznačně popírají a ostatní lidovci mlčí. Spíše to vypadá na Svobodovu snahu zviditelnit se s výhledem do budoucna, že kdyby se to vše opět nějak obrátilo, on bude tím pravým mužem pro socialisty. Inu věrný Luxův žák se nezapře.

Rozhodně by bylo zajímavé sledovat, jakými cestami by se ubírala vláda socialistů opřená o dva přeběhlíky. To by určitě nebyli zrádci a zaprodanci, ale odvážní a konstruktivní poslanci, kteří chápou politickou realitu. Přitom před volbami, kdy ještě Jirka žil v přesvědčení, že bude vládnout jedině on, stanovil cenu za přeběhnutí - ministerský post.

Politické handly tak nějak k politice patří a je zcela jedno, kdo je zrovna u kormidla. Není to správné, můžeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat. Volit příště někoho jiného? Každý bude dělat politické handly. Myslíte si snad, že Zelení, tolik očekávaný svěží vítr v politice, je nedělají? Nenechte se vysmát. Jejich působení ve vládě není ničím jiným než věčným politickým handlem.

Za této situace je Paroubkovo rozhořčení a dopis prezidentovi, ve kterém prezidenta žádá: "Vyzývám Vás proto, pane prezidente, abyste jasně deklaroval, že v případě Vašeho zvolení prezidentem budete usilovat o širokou politickou shodu na řešení církevních restitucí a bezodkladně odmítl jakékoliv obchody s funkcí prezidenta, které nyní i díky Vašemu nejasnému postoji vyvstaly." poměrně směšné.

ČSSD měla na řešení církevních restitucí osm let. Neudělala nic. Měla osm let na provedení daňové, důchodové a zdravotní reformy. Neudělala prakticky nic. Teď, když Kalouskovy reformy začínají opatrně startovat, snaží se házet klacky pod nohy. Teď, když vláda dojednala s církvemi restituce, hrozí zablokováním.

Skoro to tak vypadá, že ČSSD umí jen bořit. Vytvářet umí sice také, ale především korupční prostředí a spoustu nesmyslů, které obyvatelstvu jedině ztěžují život.

Zkrátka Jirkovi každý jen ubližuje a jemu nezbývá než psát "ostré protestní nóty" na všechny strany. Což takhle na chvíli odložit dopisní papír a přiložit ruku k dílu?

Napsáno pro blog.idnes.cz

Nadpis redakčně upraven