Možná by bylo dobré, pokud by si zmíněný rozhovor přečetl i kandidát na prezidenta Jan Švejnar, kterému by rovněž  komunisté ve vládě nevadili.

Předseda komunistů se kroutí jako had. Schvaluje i odsuzuje zároveň. To druhé ale opatrně. Má dvě převratné myšlenky. Únor 1948 nebyl puč a Srpen 1968 proběhl podle platných smluv. Vše bylo v pořádku, jen došlo k excesům, od kterých je nutno se distancovat, bagatelizuje Vojtěch Filip.

Podívejme se trochu blíže na tyto excesy. V komunistických lágrech skončilo přes 200.000 politických vězňů. Z lágrů se nevrátilo na 4.500 lidí, 248 jich bylo popraveno. Dalších 282 lidí bylo v letech 1948 - 1989 zastřeleno pohraničníky při pokusu o útěk na Západ, přičemž se předpokládá, že tento počet je vyšší o dalších 40. Vpád vojsk Varšavské smlouvy znamenal jen v prvních čtrnácti dnech 72 mrtvých, 266 těžce a 436 lehce zraněných. To jsou ty excesy, o kterých mluví předseda komunistů. Komunisté tedy byli přímou příčinou smrti nejméně pěti tisíc lidí.

Mělo by nás potěšit, že dnešní komunisté nechtějí opakovat chyby z minulosti... Znárodnění prý bylo nutností, protože svět byl bipolární. Omlouvat sprostou krádež mezinárodní situací může jen člověk s nikoli silnou, ale snad dokonce neprůstřelnou kůží.

Srpen 1968 byl podle předsedy komunistů právně v pořádku, protože jsme byli členem Varšavské smlouvy. Nicméně Vojtěch Filip ho odsuzuje proto, že došlo k největšímu poškození komunistických myšlenek. Ohání se tím, že zde budou vojáci NATO, což bude úplně stejné.

Na to se snad už ani nedá reagovat slušně. Pokud jsou na našem území vojáci z jiných států v rámci NATO, pak se tak děje se souhlasem vlády a parlamentu. Není to tak, že by se jednoduše sebrali vojáci začlenění do severoatlantické aliance a v noci k nám vtrhli s tanky, unesli vládu, vynutili si její kapitulaci a stříleli po bezbranných lidech.

Absolutní perlou je ale Filipovo tvrzení, že za komunistů si lidé troufli říct mnohem víc než si troufnou dnes, protože dnes by byli okamžitě vyhozeni z práce: "Pracoval a žil jsem v prostředí, kde lidé hovořili poměrně otevřeně. Ani dnes by si nedovolili říci, co tehdy, protože by je vyhodili z práce. Myslím to tak, že tenkrát si troufli lidé říci mnohem více, než si troufnou dnes. Protože se bojí, že je pak vyhodí z práce. Jistěže byli tehdy lidé méně politicky svobodní než dnes, ale ekonomicky byli svobodnější."

Ukazuje se, že komunismus je zvrhlá ideologie. Komunisté jsou nereformovatelní a stále jsou nebezpeční. Agent STB Falmer je toho důkazem. Dnes se sice komunisté schovávají za demokratická slůvka, ale stačí si připomenout jak argumentovali před volbami v roce 1946. Jak všem slibovali podporu, jak budou podporovat živnostníky. To vše ale jen do doby, než dostali moc do svých rukou.

Násilná kolektivizace, likvidace soukromníků, lágry, likvidace politických oponentů, střílení na hranicích, perzekuce "politicky nespolehlivých", to jsou normální komunistické praktiky v okamžiku, kdy se dostanou k moci a to platí na celém světě.

Nyní si komunisté kladou podmínky k prezidentské volbě. Nejprve chtěli, aby jim byla za hlasy pro jednoho z kandidátů příslíbena účast ve vládě. To odmítli oba kandidáti. V současné době je požadavkem komunistů, aby před dalšími koly prezidentské volby (předpokládají, že v prvním kole nebude prezident zvolen) za nimi přišli Zelení a socialisté s omluvou, že s nimi nekonzultovali nominaci Jana Švejnara a že je vlastně obešli. Pak prý Jana Švejnara podpoří.

Každému soudnému člověku by mělo být po přečtení odpovědí předsedy komunistů špatně. Doufám, že si to přečte i spousta členů ČSSD, aby věděli, s kým že se to chce jejich předseda bratříčkovat. Pokud jim ani tyto odpovědi nebudou vadit, pak nemají právo nazývat se demokraty.

Napsáno pro blog.idnes.cz