Podobných výzev "odstupte" už Jiří Paroubek použil nesčetné množství. A všechny dopadly stejně - plácnutím do vody. Nejnověji podle předsedy ČSSD Topolánkovo okolí ovládli gangsteři.

Představa ostrých chlápků v tmavém obleku, připravených rozstřílet vás jako cedník je úsměvná. Tito gangsteři změnili podobu a vystupují coby lobbyisté. Zajímavé, ale stejní gangsteři se tedy zákonitě motali kolem vlády minulé, předmiulé, předpředminulé. Tehdy to ale určitě byli hodní gangsteři, protože to byla u moci ČSSD.

Ti samí gangsteři jsou dnes zlí, protože vládne ODS. Oč vlastně běží? O stravenky. Vláda chtěla zrušit daňové zvýhodnění pro firmy, které stravenky svým zaměstnancům poskytují. Faktem je, že stravenky jsou jednou z mála výhod, které může zaměstnavatel svým zaměstnancům poskytnout, aniž by ho to stálo nějaké extra velké náklady.

Zaměstnanci si ve většině případů na stravenky připlácejí, většinou částkou ve výši 55% hodnoty stravenky. Původně byly stravenky zamýšlené jako náhrada zaměstnancům, kteří nemají šanci na závodní stravování, ale časem se stravenky rozšířily do velké části podniků. Lze chápat stát, že se brání daňové ztrátě při objemu vydávaných stravenek. Lze chápat i stravenkové firmy, protože je ohrožena jejich existence.

Za této situace si stravenková firma najme lobbyistickou firmu a dá ji, považte, závratnou sumu 100000€, tedy 2.7 milionu korun, aby se pokusila zajistit zachování stravenek v daňovém zvýhodnění. To se nakonec podaří. Lobbyistickou firmu vlastní bratr výkonného ředitele firmy, kterou vlastní poradce premiéra.

Stravenky zůstaly zachovány hlasy poslanců Pohanky a Melčáka. Upřímně řečeno, kdybych seděl v parlamentu, rovněž bych hlasoval pro zachování stravenek tak, jak jsou. Už takhle se platí daní víc než dost a zaměstnanci, kteří nemají možnost závodní jídelny si zasluhují nějakou kompenzaci.

A už se to v očích Lidového domu rozjelo. Stravenková firma - lobbyistická firma - bratr majitele lobbyistické firmy - poradce premiéra - poslanci Melčák a Pohanka. Prý je jasné, že oněch 100 tisíc € byl úplatek pro poslance.

Na celé věci je zarážející ale úplně jiná věc. Když vláda přišla s nápadem odebrat stravenkám daňové zvýhodnění, byla to ČSSD, která nejhlasitěji křičela, protestovala a ponoukala odbory k masovějším protestům. Když se podařilo stravenky zachránit v původní podobě, ČSSD zase křičí, že za tím byl úplatek a chce podávat trestní oznámení na neznámého pachatele.

"V každé vyspělé západní demokracii by tohle znamenalo konec vlády. ... Do celé věci je pochopitelně namočen jak premiér Topolánek, který by měl vysvětlit celou záležitost, tak pánové Melčák a Pohanka," hřímal na tiskovce Jiří Paroubek. Takže je to opět klasické - důkazy nejsou, ale jsou to přinejmenším sprostí podezřelí, které by měli preventivně pověsit.

Na mne to spíše působí dojmem, že se jedná o mstu vůči přeběhlíkům. To už chce opravdu silný žaludek obviňovat někoho z přijetí úplatku za věc, která je i v mém zájmu. Jiří Paroubek je holt zase nejspravedlivější.

Já jsem pro. Ať se celá věc prošetří, ať se zjistí, zda za tím opravdu byla korupce. Pokud se ale prokáže, že lobbyistická firma utržené peníze na korupci nepoužila, pak by se měli hnát k zodpovědnosti lidé, kteří neprávem osočili druhé. Škoda, že Jiří Paroubek nebyl takto charakterní a spravedlivý například v kauzách Gripeny, Unipetrol, biolíh či Telecom. Škoda, že nebyl stejně charakterní v loňském roce, kdy se z právnického příštipkáře stal takřka přes noc multimilionář.

Napsáno pro blog.idnes.cz