Veřejně tak vyhlásili handl "budeme volit toho, kdo nám dá vládu". V případě ODS myslím podobný obchod nehrozí. Komunisté stále dlí v minulém režimu, jen nemají ústavou zaručenou vedoucí úlohu a svou rétoriku zaobalili do líbivých slovíček, ohánějících se demokracií.

Zajímavější bude sledovat, jak se ke komunistické výzvě postaví Zelení a ČSSD. Nemyslím, že by Zelení akceptovali vládu s komunisty, navíc disponují všehovšudy jen pár lidmi v parlamentu. Pozornost se tedy soustředí na ČSSD.

Stále je v platnosti bohumínské usnesení, podle něhož je ČSSD zapovězena spolupráce s komunisty na vládní úrovni. V posledních dvou letech ale bylo možno sledovat, že se politika ČSSD stále více ke komunistům přiklání.

Jeden okamžik dokonce byli komunisté konstruktivnější a pravicovější stranou než ČSSD. Toto směřování ČSSD je prací současného předsedy, který má ke spolupráci s komunisty velmi blízko. Jeho aktivity ohledně zrušení lustračního zákona, náznak zrušení bohumínského usnesení, otevřená hlasovací 111-hlasá mašinerie bez ohledu na koaliční partnery a i jeho dnes už legendární povolební projev neznačují, že by se podobné spolupráci ve vládní koalici nebránil.

Komunisté ale postavili ČSSD před velké dilema. Buď připustí komunisty do své vlády, až volby vyhrají nebo se bude muset smířit s dalším účinkováním Václava Klause na Hradě a svému kandidátovi hodit do ringu ručník.

Pro ČSSD je to hodně nepříjemná situace a dost nepříjemné rozhodování. Ať to dopadne tak či onak, socialisté budou tratit. Dostali od komunistů tvrdý direkt, který je odměnou za hledání antiklause. Znovu se ukazuje všeobecná pravda, že program založený na negaci někoho jiného prostě programem není.

Je zcela jedno jestli jde o kampaň ODS mínus nebo antiklaus. ČSSD svou vizi nepředstavila a možná toho ani není schopna. Spousta lidí uvnitř ČSSD by jistě spolupráci s KSČM uvítala, ale pokud se dnes otevřeně ke komunistům přihlásí, bude to pro ni znamenat úbytek sympatizantů. Nevěřím tomu, že by lidé po dvaceti letech zapomněli, čeho jsou komunisté schopni.

Přijatelnější ztráta pro ČSSD je obětovat Jana Švejnara, který byl z jejich strany stejně jen truckandidátem. Vše ale bude záviset na rozhodnutí ÚVV ČSSD kam bude svou stranu směřovat. Vypadá to, že ČSSD dochází dech a její roli levice jsou komunisté připraveni převzít. Stačí, aby voliči usoudili, že KSČM má narozdíl od ČSSD nějaký program.

Bohužel, dnes už je pozdě komunisty zakázat. To se mělo udělat v prvním roce po revoluci. Dnes můžeme pouze komunisty izolovat a nenechat je znovu se dostat k lizu. Stále jsou nebezpeční a pokud se nevzdají svých základních myšlenek, tak nebezpeční budou i v budoucnu. Snad si to uvědomuje i ÚVV ČSSD.

Expremiér a poslanec Jiří Paroubek si nevybral vhodnou dobu na svou svatební cestu. ČSSD se proměnila ve stranu jednoho muže a bez svého předsedy je naprosto bezradná, popřípadě každý má strach říct něco jiného, než co si přeje předseda. ČSSD si bude muset vybrat mezi demokracií a komunisty. Hrát si na Chytrou horákyni v takto nastavené pozici už nejde.

Napsáno pro blog.idnes.cz