Před vedením ČSSD teď leží dilema. Jak dosáhnout obého a neztratit v očích veřejnosti. Zákonitě musí dojít k vnitřnímu rozdělení ČSSD na dva proudy. Na ty, kterým by komunisté nevadili, třeba už jen z toho prostého důvodu, že sami komunistickou minulost mají, a na ty, kteří se cítí být sociálními demokraty a jakékoli bratříčkování s komunisty jim je proti srsti.

Ruku na srdce, kolik z nás si opravdu přeje, aby se uskutečnila vláda ČSSD-KSČM? To je snad ta nejhorší možná varianta, která by mohla nastat. Pokud si někdo naivně myslí, že komunisté se už zreformovali, tak ať zajde na prvního máje na komunistický mítink. KSČM stále dlí v minulosti a třídní boj je pro ni základním stavebním kamenem.

Jiří Paroubek se před volbami nechal slyšet, že by si dokázal představit komunisty ve vládě, ale nejdříve prý v roce 2010. Snad žije v představě, že by se mu podařilo komunisty ve vládě ukočírovat, ale tato představa je hodně naivní. Byli bychom svědky dalšího "vítězného února".

Komunisté dodnes staví na marxismu. Lenina sice dali na nějaký čas k ledu, ale věřme tomu, že by ho hodně rychle stihli oprášit. Komunisté mají ve svém programu znárodnění, znovu by rádi kontrolovali všechny své spoluobčany. Opravdu se chceme vrátit do dob reálného socialismu?

Pochopitelně vzniknou námitky, že dnes už neexistuje SSSR. To je pravda. Ale nic nebrání tomu, aby zde vznikl režim jako v Bělorusku nebo ve Venezuele. Navíc Putinovské Rusko má k bývalému SSSR svými praktikami hodně blízko.

Svou troškou do mlýna k postoji komunistů přispěl i kandidát na prezidenta Jan Švejnar, když řekl, že si umí představit komunisty ve vládě. Předsedovi ČSSD jsou komunisté blízcí. Za minulého režimu s nimi hdoně spolupracoval. Jde o to, zda jeho nadšení bude sdílet i členská základna a především voliči.

Podle průzkumu STEM má údajně vést Švejnar nad Klausem v preferencích 6:4. Jenže, a to už se raději prakticky vůbec nezveřejňuje, tento průzkum si zadal Lidový dům a všechny průzkumy, které si ČSSD zadala u STEMu vždy končily kladnými body pro socialisty, i když následně vše dopadlo zcela opačně.

Komunisté už mají dost pobytu v relativní izolaci od státní moci. Vědí, že oni mají v současné chvíli a dané situaci rozhodující hlas při volbě prezidenta, a tak chtějí ze svého momentálního postavení něco vytlouct.

Komunistický postoj může ale paradoxně přispět ke zvolení Václava Klause. Mezi socialistickými poslanci se najde nemálo těch, kteří by s komunisty do vlády jít nechtěli a raději tedy zvolí současného prezidenta. Každopádně to není pro vedení ČSSD jednoduchá situace a bude hodně zajímavé sledovat, jak se s ní ČSSD vypořádá.

O nejednotnosti ČSSD svědčí i současný stav, kdy se spolanci navzájem podezírají, že zradí při volbě prezidenta a nebudou hlasovat pro Švejnara. Za tohoto stavu se dá výzva Davida Ratha, pravé ruky předsedy, aby poslanci hlasovali veřejně pochopit. Vedení se bojí, že závazek volby pana Švejnara se mine účinkem. Svým způsobem je Lidovým domem posvěcená kandidatura Jana Švejnara jen dalším pokračováním neprogramu strany, založeném na negaci ODS.

Napsáno pro blog.idnes.cz