Der Spiegel: Demokracii v Německu zlikvidovali komunisté společně s fašisty
Mnoho let vytrvale poukazují někteří historici, politologové, novináři i mnozí členové pravicových stran a spolků na skutečnost, že se fašistická i komunistická ideologie zrodila ve stejném prostředí, má stejný základ,stejný cíl a liší se od sebe pouze v mírných nuancích. Každý kdo s tímto názorem veřejně v Česku vystoupil, byl až doposud okamžitě na hlasitého povyku označen za extrémistu, lháře a téměř za vlastizrádný živel. Obzvlášť hlasití byli vždy představitelé KSČM, kteří neváhali tvrdit, že právě komunisté byli přední "bojovníci" proti fašismu. Informace v článku historika Heinricha Augusta Winklera, které tento týden zveřejnil mezinárodně respektovaný magazín Der Spiegel, je však usvědčuje ze lži a plně dává za pravdu všem, kteří trdili pravý opak. Dnes je jasné, že komunisté mají stejný podíl jako fašisté na likvidaci demokracie v předválečném Německu, a jsou spoluzodpovědní za vznik totalitního fašistického státu se všemi tragickými důsledky pro celý tehdejší svět.
Der Spiegel: Nacisté a komunisté společně bořili demokracii
V úsilí zlikvidovat meziválečnou demokracii v Německu, všeobecně známé jako Výmarská republika, spolupracovali komunisté s nacisty. Velmi zřetelné to bylo například při stávce berlínské městské dopravy v roce 1932. Spolupráce komunistů s nacisty na definitivním konci Výmarské republiky byla vzhledem k dalšímu vývoji vesměs historiky opomínána. Počátkem třicátých let se úderné skupiny nacistů a komunistů v Berlíně i na jiných místech Německa mnohokrát střetly v boji o uchopení moci v hrotící se Výmarské republice. Krátce před volbami do Říšského sněmu v listopadu 1932, však v Berlíně společně zorganizovali stávku v dopravním podniku komunistické i nacistické odbory. Četné davy přívrženců i členů obou stran pak společně v ulicích Berlína zaútočily na stávkokazy, kteří vyjeli s tramvajemi do města a útočili i na policisty, kteří se tyto stávkokazy snažili ochránit. O společném postupu se tehdy domluvili předsedové berlínských organizací obou partají Walter Ulbricht (pozdější premiér NDR) a Joseph Goebbels, který pak v Hitlerově kabinetu zastával funkci ministra propagandy. Komunisté i nacisté se domlouvali na podrobném průběhu stávky i na souvisejících akcích. V berlínských ulicích pak bylo možno spatřit, jak na podporu stávkujících v společně vybíraly peníze dvojice nacistických a komunistických aktivistů. Vyvrcholením stávky byl tzv. "rudý pátek" během něhož byli zabiti čtyři lidé. To ale nebylo mnoho, v roce 1932 přišlo v pouličních politicky motivovaných bojích bylo zabilo život několik set lidí. Tyto oběti byli většinou výsledkem srážek mezi nacisty a komunisty, ovšem stávka v berlínské městské dopravě však byla "parádním příkladem destruktivní spolupráce komunistů s fašisty, píše Winkler ve svém článku. Úzká spolupráce komunistů a fašistů tehdejší nebyla pro tehdejší lidi nic nového. Vyznavači Hitlera a Stalina totiž spolupracovali při stávkách už dříve při i při plebiscitu v Prusku v roce 1931. Ostatně to veřejně prohlásil komunistický poslanec v saském zemském sněmu Kurt Alfred Sindermann, který uvedl, že lolševismus a fašismus mají společný cíl: zničení kapitalismu.
zdroj:
DER SPIEGEL (44/2007) - 29.10.2007 (10063 Zeichen)
ZEITGESCHICHTE: "Nazis und Kozis"
Im Kampf gegen die Demokratie kooperierten Kommunisten auch mit Nationalsozialisten. Besonders eng war die Zusammenarbeit beim Berliner Verkehrsarbeiterstreik vor 75 Jahren.
http://www.spiegel.de/
Link auf diesen Artikel im Archiv: http://service.spiegel.de/digas/find?DID=53440337