Zcela mimo diskuzi, ať je pozorovatelův světonázor takový nebo onaký, je otázka střetu zájmů. Švejnar je v čele dozorčí rady ČSOB, se kterou je ČR v ostrých sporech o velké peníze. Tohoto postu se odmítá vzdát. I kdyby se ho již před časem vzdal, je tu důvodné podezření z toho, že bude pracovat proti zájmům ČR minimálně tak, že bude předávat důležité informace svým dosavadním chlebodárcům. Už jen tento první bod by měl být okamžitou a totální stopkou pro jakéhokoliv zákonodárce, který přemýšlí o tom, že by mu měl dát svůj hlas.

Švejnar, který je údajně tak pravicový, že Klaus je proti němu úplný nepřítel trhu, si výborně rozumí s odboráři, komunisty a skorokomunisty typu Paroubek a Rath. To je vůbec pikatní perlička – když si Klaus dovolil získat POTAJÍ podporu NĚKOLIKA komunistů, mohli se někteří zjevit hrůzou. Když dělá Švejnar VEŘEJNĚ totéž s tím, že chce bolševiky VŠECHNY, je skorem ticho po pěšině. Další velká výstraha.

Tedy přeloženo – není mu proti srsti být zajedno s příteli veksláků, estébáků, korupčníků atd. Hlavně tedy jde o to, že se nerozpakuje paktovat s lidmi, kteří reprezentují totální protipól jeho dosavadních názorů. Jak lze tedy takovému člověku něco věřit, na co se u něj můžeme spolehnout?? Je to tedy vůbec on, velký pravicový ekonom, jehož rodina utekla za normalizace do USA, nebo je to přítel lidí, kteří vychvalují sociální výhody a svobody normalizace?? Shrnuto – Švejnar je naprosto bezskrupulózní pokřivený charakter typu Rath nebo Paroubek. Když to bude třeba, udělá prostě cokoli. Švejnar je naprosto neideologický – jeho jediným zájmem je on sám.

V tomto kontextu samozřejmě nepřekvapuje, že podporu Švejnarovi udělil i velký disident Havel. Tomu samozřejmě vadí Klaus, který za bolševika brázdil Prosek Trabantem a do alba si ho fotila StB (zatímco Havel jezdil Mercedesem, bydlel v Praze na nábřeží a na víkendy jezdil na Hrádeček, kde krutým estébákům za plotem nabízel čaj), zatímco s takovým Paroubkem si rád zajde na oběd, páč ten je opravdickej karakter – za socíku se jen staral, aby bylo co jíst. Zato Klaus, kterýho vyhodili z práce, to je ta ošklivá šedá zóna, která radši hrála basketbal, než by psala básně na oslavu Stálina a jeho něžné pousmání. Prostě Havel a Švejnar si přes všechny ty řeči rozuměj se stejným póvlem.

Švejnar je naprostá politická nula bez sebemenších zkušeností z oblastí věcí veřejných. Pokud nebude ve vleku zájmů finančníků vlastnících ČSOB a příslušných jim nakloněných významných představitelů ČSSD, bude pod celkovým vlivem někoho jiného. Pro občany ČR z toho opět vyplývá jen nepředokládatelnost, nečitelnost, rozplizlost do neznáma. Spolu s ministrem Nečasem se taky divím, že u nás ještě neskončil onen pověstný cimrmanovský cyklus, kdy se tady v té naší malé české politice neustále snaží uplatňovat ti údajně čistí a neposkvrnění, ze kterých se pak vždy vyklubou nechopní a líní kariéristé. Vždyť už to tu všechno stokrát bylo, poučme se.

Švejnar se nehodlá vzdát občanství USA. Po křeslu v čele dozorčí rady ČSOB je to další důkaz toho, že Švejnar je jen nechutný kariérista, který navíc nehodlá vůbec, ale vůbec nic riskovat. Chce mít vše a nedát nic, to je jeho heslo. Přilétnout jako jakýsi pomatený turista žvatlající ptydepem, za které by se nemusel stydět ani Husák a chtít být hned na vrcholu. Bez práce, bez rizika.

Švejnar nadsazuje a lže o své kariéře (detailně zde: http://www.angle.cz/index.phtml?go=clanek&id=1785). Mluví o sobě jako o architektovi ekonomických reforem. Fakt je ten, že architektem ekonomických reforem může být jen ten, kdo je POLITICKY prosadí do PRAXE. Nikoli ten, kdo píše jakési traktáty, které jsou z hlediska veřejné praxe naprosto bez podstaty a hodnoty. Švejnar není žádná vědecká hvězda, je jen jedním z mnoha.  Mnoho samozřejmě dokázal – viz jeho post v ČSOB a akademická kariéra, ale není tou hvězdou, za jako se nám tu snaží vydávat.Je to jen generál po bitvě, další z chytráků, kteří všechno dobře vědí ex-post. Maďaři mají pro tyto lidí krásný pojem – okos tojás, tedy moudré vajíčko.

Napsáno pro blog.idnes.cz