Profesor Jan Švejnar je podvodník?

Autor: Michal Malý | Publikováno: 7.1.2008 | Rubrika: Politika
Svejnar Jan

http://www.blog.idnes.cz

Pravidlem by mělo být, že do politiky vstupují lidé, kteří jsou z předchozího období dobře ekonomicky zajištěni. Jan Švejnar bezpochyby dobře ekonomicky zajištěn je. Dále, pokud člověk vstupuje do politiky, neměl by mít nikde střet zájmů a po právní stránce by měl mít vše bez poskvrny. Ještě před tím, než vstoupí do politiky, by měl mít ve všech věcech pořádek a odstranit tak případné třecí plochy nejen po volbě, ale i před ní. Prostě v době kandidatury by neměl sedět na dvou židlích. A neměl by kvůli kandidatuře podvádět.

Nebudu porovnávat, který z presidentských kandidátů je podle mě lepší. Chci nepřímo položit pár otázek nejen Janu Švejnarovi. Prezidentský kandidát Jan Švejnar uvedl ve svém životopisu lež, určenou pouze pro Čechy. Na svých internetových stránkách uvádí, že je členem "nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie." Na švédské Královské akademii věd, která každoročně o udílení cen rozhoduje, však o žádné komisi, jejímž by byl Švejnar členem, nevědí.

 

Přesná formulace měla znít, že jsem už více než pět let oslovován jako jeden z mezinárodně uznávaných profesorů ekonomie, který navrhuje nominace na Nobelovu cenu," po dohalení přiznal Jan Švejnar. Ale stále tvrdil, že má slovo při výběru kandidátů na Nobelovu cenu. Opět nemluvil pravdu – nemá slovo při výběru, ale je jeden z tisíců, kteří jsou osloveni aby dali návrh na kandidáta, nikoli aby vybírali toho, kdo cenu dostane.

 

Královská akademie věd ve Stockholmu obesílá každý rok tisíce profesorů ekonomie, aby navrhli své favority. V dopise je zároveň žádá, aby nikomu neříkali, že byli osloveni. "Je to tam výslovně uvedeno, proto mě překvapuje, že o tom pan Švejnar veřejně mluví," řekla Annika Pontikisová z Královské akademie věd .

 

Na českých stránkách představuje Jan Švejnar hned v úvodu svůj vliv na udílení Nobelovy ceny. V anglicky psaných životopisech o tom však není ani zmínka. Tedy žádný chybný překlad, ale zcela jasný úmysl obalamutit českého člověka. Něco podobného, jako politici, kteří se titulovali JUDr. Když prasklo, že jsou „jen“ Mgr., odešli z funkcí a politiky. Pan profesor Švejnar se jen omluvil novinářům za to, že si podvodně zvyšoval renomé na stránkách určených českým čtenářům.

 

Václav Havel vyjádřil podporu Janu Švejnarovi. Pamatujete, jak občas některý novinář V. Havlovi připoměl že něco řekl a on na to reagoval, že to neřekl? Když pak byla Václavu Havlovi doložena citace, prohlásil, že to tedy vlastně tak řekl, ale že to myslel úplně jinak. Nepřipomíná vám to něco? "Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí." Hrome, není to naopak?

 

Manželka Jana Švejnara mediím sdělila, že Jan Švejnar velmi touží stát se českým presidentem. Každý z nás po něčem velmi toužíme. Sportovec třeba po rekordu. Aby jej dosáhl, musí trenovat, vést střídmou životosprávu a nedopovat. Toužíte mít velkou a úspěšnou firmu. Musíte proto dlouho před dosažením vytčeného cíle obětovat plno volného času na úkor rodiny, musíte riskovat investice, které firma nezbytně potřebuje a nikdy nemáte stoprocentní jistotu, že se vám investice vrátí. Prostě riskujete dlouhodobě případný ztracený čas i peníze. Předem. To je riziko podnikání. Pokud něco chci docílit, musím se něčeho jiného vzdát. Pochopitelně mnohem dříve, než toho cíle dosáhnu, jinak by to ani nešlo. Nemohu si přece říkat, že přestanu kouřit až uplavu kilometr za 20 minut. Musím přestat kouřit, abych po čase měl šanci ten kilometr uplavat a pokud jej neuplavu, přece nemohu litovat, že jsem se kvůli tomu stal nekuřákem.

 

Oprostím se od rozebírání toho, že Jan Švejnar dlouhodobě v České republice nežije, není spjat s její problematikou, nemá žádné politické zkušenosti a s výjimkou toho, že by akceptoval komunisty ve vládě, nepronesl žádnozu vyhraněnou politickou vizi. Jak k vnitrostátní, tak k mezinárodní politice či naší pozici v EU. Vnímám tři dle mě zásadní právní a morální problémy profesora Jana Švejnara které nastaly v okamžiku, kdy přijal kandidaturu na úřad presidenta ČR:

Přísaha při nabývání občanství USA: „Tímto místopřísežně prohlašuji, že se naprosto a cele zříkám a vzdávám vší oddanosti a věrnosti vůči všem cizím vládcům, mocnářům, státům a svrchovaným osobám, jejichž jsem doposud byl poddaným nebo občanem, že budu podporovat a bránit Ústavu a zákony Spojených států amerických přede všemi nepřáteli, cizími i domácími, že budu věrným a oddaným Ústavě a zákonům, že budu věrně a oddaně sloužit Ozbrojeným silám Spojených států, když k nim budu zákonně odveden, že budu vykonávat všechny nebojové služby pro Ozbrojené síly Spojených států, pokud mi to bude zákonně nařízeno, že budu pracovat pro národ (americký) v rámci jednání civilisty, kdykoli mi to bude zákonně nařízeno, a že jsem tuto přísahu složil svobodně a bez jakýchkoli skrytých či otevřených výhrad či úmyslů ji později nedodržet. K tomu mi dopomáhej Bůh. (viz.: http://www.mostly-harmless.estranky.cz/clanky/preklady-zajimavych-dokumentu/prisahy ) .

 

Podle vyjádření právníků nebrání dle českých zákonů kandidatuře Jana Švejnara na úřad presidenta ČR. Nicméně i právní laik si při přečtení přísahy při nabývání občanství USA všimne, že s touto přísahou kandidatura v příkrém rozporu je. Tedy Jan Švejnar vědomě porušuje kandidaturou přísahu složenou v USA. Jasně, naše zákony to neporušuje, pouze americké. Pokud tedy Jan Švejnar vědomě porušuje přísahu občana USA, kde je jistota, že po případném zvolení nebude porušovat presidentský slib?:

 

Prezidentský slib (článek 59 Ústavy ČR): „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

 

Pokud jak Švejnar tolik touží být presidentem USA a pokud je čestný muž, měl by se předem vzdát amerického občanství a nečekat, až jak volba dopadne. Pokud je čestný muž, měl by se Jan Švejnar předem vzdát členství v dorozčí radě ČSOB, se kterou je Česká republika v ostrém sporu o desítky miliard – protože zde jde o konflikt zájmů. Co když by pak jako president vyvíjel tlak na to, aby stát od vymáhání ustoupil?

 

Nač tedy profesor Jan Švejnar čeká? Má strach, že přijde o občanství a o dozorčí radu pokud nebude zvolen? To je ale normální riziko, které by měl jako odvážný a čestný kandidát podstoupit. Jak často bude v následujících 6 letech Jan Švejnar v České republice, pokud nebude zvolen? Zase jednou za měsíc a pak přiletí na 3 týdny, až se za 6 let pokusí kandidovat znovu? Kde je tedy Jan Švejnar skutečně doma? V ČR nebo v USA?

 

ČSSD a Zeleným jsou tyto podstatné věci kolem Jana Švejnara jedno. Bohužel, je to zcela jedno všem, kde nechtějí Václava Klause. Jde tedy opravdu o to, aby presidentem byla osoba čistá, nebo jde o to, aby byl presidentem kdokoli, jen ne Václav Klaus? Jde o náš stát, nebo o ANTIKlause za jakoukoli cenu?

 

Jan Švejnar se přísahou občana USA prokazatelně předem vzdal oddanosti a věrnosti České republice a tento slib jak vidno bude platit ve chvíli, kdy by případně České republice věrnost sliboval. Jan Švejnar na svých stránkách pro Čechy podváděl. Je vám to všem opravdu jedno?

 

V souladu s titulkem tohoto blogu si myslím že: "Profesor Jan Švejnar je dle informací tisku podvodník." Pokud má pan profesor Švejnar pocit, že mu křivdím, pokud má takový pocit pan Paroubek či pan Bursík, pokud má takový pocit kdokoli, může na mě pochopitelně podat trestní oznámení či žalobu. Jsem připraven u soudu obhájit moji myšlenku, protože pan profesor Švejnar prokazatelně podváděl. Myslet si něco snad není trestné. Prezentovat myšlenky na základě veřejných informací, které tyto myšlenky podporují snad také ne. Tedy, pokud tu nevládne koalice ČSSD + KSČM + KDU-ČSL.

 

Mimochodem, doménu jansvejnar.cz si s kontaktem svejnar@umich.edu J. Švejnar zaregistroval až teprve 29.10.2007. Zřejmě proto, že žije dlouhá léta v ČR.

 

Ještě včera jsem si myslel, že by se profesor Jan Švejnar měl předem vzdát občanství USA a místa v dorozčí radě do zahájení volby presidenta republiky. To jsem ale nevěděl o podvodu týkající se udílení Nobelovky. Dnes si nemyslím, že by se měl vzdávat občanství USA a dozorčí rady v ČSOB. Myslím si, že by se Jan Švejnar měl čestně vzdát kandidatury na úřad presidenta republiky. Protože podváděl.

Napsáno pro blog.idnes.cz

10765 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněží

Eurabia.cz

Americký rodič protestoval proti vymývání mozku neomarxismem a byl označen za rasistuVrbětice? Diletantismus, veřejné lhaní a obětování národních zájmů ze strany Babiše a ČSSD

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věciRusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění