Prozatím se profesor Švejnar může opřít o hlasy ČSSD a Zelených plus pár senátorů. Zelení budou hlasovat klidně i pro Kačera Donalda jen proto, že se nejmenuje Klaus. U ČSSD je to pikantnější. Chějí nahradit Klause osobou, která je svými názory Klausovi hodně blízká, podporuje zavedení školného a hlásí se k vládním reformám.

Zda budou pro Švejnara hlasovat komunisté se vůbec neví. Mám za to, že pokud budou volit skutečně a ne jen odevzdáním prázdných lístků, pak se pravděpodobně přikloní k osvědčené značce, protože už moc dobře ví, co mohou od Klause čekat. Zároveň jim může Švejnar ležet v žaludku svým americkým občanstvím.

Bude záležet na lidovcích a nezávislých senátorech. Většina obou seskupení je pro současného prezidenta, takže pravděpodobnost zvolení současného prezidenta do druhého volebního období je vyšší než u pana Švejnara.

Perličkou je rovněž skutečnost (podle průzkumu SC&C), že pokud by rozhodovali o hlavě státu voliči a nikoli jen volení zástupci, pak by pro Klause hlasovala většina příznivců Strany zelených. Zdá se, že pro voliče Zelených existují ještě další kritéria než názor na vliv člověka na globální oteplování.

Bohužel, Bursík další kritéria vidět v současné době nemůže. Musí provést nějakou úlitbu skalním ekologistům, aby dokázal, že mu jde především o životní prostředí a osoba Václava Klause je více než vhodná.

Na podporu Švejnara coby prezidentského kandidáta zaplavily internet spamové e-maily vyzývajíí k jeho volbě. Nemyslím si, že by to byla vhodná forma nátlaku, protože pokud kancelář poslance dostane za den třeba sto stejných e-mailů, je to ve svém důsledku kontraproduktivní.

Osobně si myslím, že do toho Švejnar i přes nedostatečnou podporu půjde. Co kdyby se mu podařilo vyhrát? Bude-li na funkci nahlížet tak jako Američan, pak by měl až do konce života jako bývalá hlava státu vystaráno. Zvali by ho na různá sympozia a všude by ještě sbíral vyšší honoráře než má dnes.

Zvítězí-li u něj objektivní náhled, pak možná z kandidatury couvne. To by znamenalo pro Lidový dům velkou ránu. Obětovat svou léta hlásanou politiku výměnou za antiklause a nakonec mít prázdné ruce by bylo opravdu tvrdým direktem. Lidový dům má ale pořád v záloze figurku jménem Dienstbier, která se určitě chopí příležitosti a bojovat o další funkci ve svém životě.

Napsáno pro blog.idnes.cz