Vraťme se pět let zpátky, do roku 2002. Běží předvolební kampaň a ČSSD slibuje. Nakonec volby vyhrává a má tedy před sebou další čtyři roky na uskutečnění svých slibů.

Rok po volbách ministr financí Sobotka veřejně prohlásí: "Byly to věci, které nebyly zasazeny do reálného kontextu situace českých veřejných rozpočtů." Jinými slovy, věděli jsme, že to nemůžeme splnit, ale potřebovali jsme vaše hlasy.

Ministr práce a sociálních věcí Škromach v roce 2006 před volbami na dotaz ohledně čtyři roky starých slibů řekne: "Některé věci se nedají prosadit za jedno volební období. A určité věci jsme nemohli prosadit kvůli koaličním partnerům. Příště se to určitě povede."

Takže najednou za to mohli koaliční partneři, když si ČSSD poslední víc než rok vládnutí prosazovala vše, co si umanula ruku v ruce s komunisty. Je zajímavé, že poslanec Seďa nevidí stejný problém u ODS. I ODS musela dělat ústupky svým koaličním partnerům a reforma, která nás čeká, není reformou Tlustého, ale Kalouska, který rozhodně není z ODS.

Pan poslanec vytýká ODS nepopulární kroky a "ožebračování lidu". Co ale dělala ČSSD posledních osm let? jednoduchá odpověď. Dluhy.

Poslanec Seďa vytýká ODS další zadlužování státu. Jenže byla to právě ČSSD, která nechala mandatorní výdaje narůst na takovou míru, že nelze ze dne na den udělat vyrovnaný rozpočet.

Pro ilustraci: V roce 1997 měl státní rozpočet celkový schodek 173.1 miliardy korun a poměr státního dluhu vůči HDP byl 9.6%. V roce 1998, kdy přišla k moci ČSSD byl schodek 194.7 miliardy a poměr 9.8%. V roce 2002, kdy se vlády ČSSD střídaly byl schodek 395.9 miliardy a poměr 16.1%. Konečně rok 2006 - schodek činí už 802.5 miliardy a poměr je 24.9%. Do určité míry i letošní schodek jde ještě za vládou ČSSD, protože ODS už neměla čas rozpočet změnit.

Za osm let vládnutí zadlužila ČSSD státní rozpočet sumou 607.8 miliardy korun a poměr státního dluhu vůči HDP vzrostl o 15.1%. V této situaci poslanec Seďa vytýká ODS další zadlužení státního rozpočtu.

Vraťme se ale ke slibům ČSSD v roce 2002. Tak se ptám, pane poslanče Seďo, jak jste snížili nezaměstnanost? Byla do roku 2005 vybudována celá dálnice Praha - Hradec Králové? Jsou léky pro seniory nad 70 let zdarma? Kde je 50 tisíc do každé kolébky? Kde je samostatná důchodová pojišťovna? Kde je příspěvek 70 tisíc na nákup osobního vozu?

Ke lžím vaší strany, mám-li použít vaši terminologii, se neznáte. Ale na druhou stranu, ono je jedině dobře, že se vám vaše sliby nepodařilo splnit, protože to bychom dnes byli zadluženi nejen po krk, ale až po uši. Za celých osm let vaše strana nedokázala vyprodukovat nic pozitivního a už vůbec nic zadarmo.

Automobilky sem přišly jen díky investičním pobídkám, kdy jedno pracovní místo bylo dotováno částkou milion korun. Ohánět se raketovým růstem HDP, který je založen na zvýšené spotřebě na dluh může jen hlupák. Normálně uvažující člověk totiž ví, že dluhy se musí platit a krátkodobý přepych je vykoupen déletrvajícím odříkáním. Ale já jsem vlastně zapomněl. Vaše strana přeci razí heslo, že dluhy se neplatí. Platí se ale minimálně úroky ze zadlužení a ty díky především vaší straně dnes dosahují částky bezmála 50 miliard ročně. Být vámi, tak jsem potichu jako myška.

P.S. Před volbami sliboval ministr Jandák každému, kdo bude volit ODS "přes držku". Doposud se nedostavil.

Napsáno pro blog.idnes.cz