Tutéž skladbu si mohl v sobotním ránu prozpěvovat i do chomoutu se těšící Jiří Paroubek, který se pyšní tělem dvacetiletého h(r)ocha a sexy mozkem. Před svatbou si ale musel zařídit několik drobností jako položení kytice k památníku zbitým studentům v podchodu na Národní třídě, pak ještě musel srovnat do latě nezbednou ústeckou organizaci a potom rychle spěchal za svou vyvolenou princeznou na svatbu v Mariánských Lázních.

Paroubek se moc divil zájmu novinářů o jeho svatbu, takže dokonce uvažoval, že ji přesune na jiný termín. Možná by to bylo vzhledem k datu vhodnější. Už jen fakt, že se malý Jirka narodil 21. srpna ho zřejmě předurčilo k lásce k významným dnům. 17. listopad ale tak nějak do jeho politické orientace na nereformované soudruhy nezapadá, jenže 7. listopad prošvihl a do 25. února daleko...

Poslanec Paroubek by si měl uvědomit, že pokud by sám za novináři neutíkal s každou prkotinou ve snaze každý den zaplnit zpravodajství v tisku, pokud by sám netahal na veřejnost své rodinné prádlo a nesvolával k tomu ještě mimořádné tiskovky, pokud by nechtěl umravnit bulvár kvůli označení jeho milenky milenkou, tak by se o jeho rozvod a svatbu zajímala média v podstatně menší míře.

Božíčku, ať tu svatbu nezmeškám

A tak se Jirka vydal za svou vyvolenou s menším zpožděním. Jako obyčejný poslanec už nemá nárok na služební majáček, takže je společně se svým řidičem povinen dodržovat obecně platné předpisy, včetně zákona o silničním provozu.

S rychlostí mají politici většinou problém. Pořád někam spěchají a ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Nedávno se podobná lapálie provalila i na dva členy současného kabinetu, ale na Paroubka ani jeden z nich nemá. Jeho řidič se řítil dvousetkilometrovou rychlostí a to ani neměl Barošovo Ferari. Nedosti na tom, ale předjíždět na dvojité plné čáře může opravdu jen prase.

Lidový dům, respektive Paroubkův spolupracovník Ondřej Macura, který seděl vedle řidiče vysvětloval: "Povinností řidiče je ochránit bezpečí pana předsedy. Řidič se cítil ohrožen dvěma auty za sebou, která nedodržovala stanovenou vzdálenost, proto přidával rychlost." Jenže Jiří Paroubek nemá ze zákona povolenou ochranku a soukromá ochranka nemá pravomoce policejní ochranky a nesmí překračovat zákony.

Pokud se v autě cítili být ohroženi dvěma auty jedoucími za nimi, údajně nedodržováním bezpečné vzdálenosti, pak přeci není nic jednoduššího, než taková spěchající auta nechat předjet. Případně stačilo zvednout telefon a zavolat na policii, která by si určitě obě auta zkontrolovala. Že kvůli lepení dvou aut s novináři na zadek limuzíny musel jet Paroubkův řidič stále rychleji je výmluva hodná studenta 1. třídy základní školy.

Dvousetkilometrový úsek měl údajně Paroubkův řidič zvládnout za 2 hodiny a 5 minut. Redaktoři MF Dnes si úsek projeli podle předpisů a ujetí stejné trasy jim trvalo 3 hodiny a 21 minut. Pochybuji o tom, že by Paroubek nic o zběsilé jízdě nevěděl. Prý znaven na zadním sedadle usnul. Hm, tak to tedy paní Petře nezávidím její svatební noc. Spíše bude daleko pravděpodobnější, že Paroubek řidiči řekl v kolik hodin má být v hotelu a odpovědnost nechal na něm.

Je to komické. Muž, který sám při kdejaké pitomosti vyzývá své oponenty k odstoupení z funkcí nedbá zákonů této země. Není to jeho první exces s rychlostí. Před dvěma lety v době Paroubkova premiérování jely vládní limuzíny pro premiéra na Mošnovské letiště. Svou bezohlednou a příliš rychlou jízdou způsobily dopravní nehodu. Za mlhy se měly řítit odhadem stopadesátikilometrovou rychlostí prostředkem silnice v místě, kde je povolená devadesátka. Následkem toho při úhybném manévru do sebe nabouraly tři vozy.

Když na místo dorazila policie a začala nehodu řešit, vládní kolona jela tentokráte už s Paroubkem zpět úplně stejným způsobem - údajně měl mít Paroubek hodinu zpoždění. Tím se v podstatě vyšetřujícím policistům potvrdila výpověď bourajících a zřejmě proto jim policisté udělili za způsobenou nehodu z důsledku nedodržení bezpečné vzdálenosti nejnižší možnou pokutu pět set korun. Bývá zvykem, že za každou způsobenou nehodu policisté vybírají minimálně tisícovku, spíše dvě.

Tehdy Paroubek spěchal sfárat do dolů, aby se horníkům připomněl, takže zcela určitě věc pro stát zcela zásadní. Člověk by býval řekl, že při spěchuvládních limuzín tehdy museli ve Strakovce přistát toužebně očekávaní Marťani. Jirka nakonec svou svatbu stihl, i když si jeho řidič počínal jako pirát silnic. Stínová Petra se změnila na kryptostínovou za asistence Českobratrské církve husitské. Měl jsem za to, že církve rozvody neschvalují a tím pádem pak odmítají oddat rozvedené, ale třeba se mýlím.

My zase můžeme čekat, odkud se vynoří spěchající poslanec Paroubek nebo jiný papaláš a budeme doufat, že nás při svém spěchu nesmetou do pangejtu. Na rozdíl od nich bychom totiž dostali pokutu a přišli o body.

Napsáno pro blog.idnes.cz