Investujte na burze: Až 54procentní zhodnocení „vkladů“!

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 21.12.2004 | Rubrika: Ekonomika
Ekonomie

Chcete zbohatnout? Pak jste měli letos investovat na pražské burze. Zde upsané tituly si totiž v souhrnu připsaly více než padesát procent. A to už je pěkný rozdíl oproti běžnému termínovanému vkladu!

Tuzemský akciový trh prožil veleúspěšný rok. Dne 3. prosince 2004 se klíčový index burzy – PX 50 – dokonce ocitl na svém rekordním maximu a více než desetiletá historie domácího kapitálového trhu tak zaznamenala významný mezník.Zajímavé je srovnání: Důležité burzy v zahraničí se dočkaly v roce 2004 zhodnocení kótovaných titulů pouze v rozmezí jednoho až šesti procent.

Hlavním růstovým faktorem byl vstup Česka do Evropské unie, neboť naše členství se v očích investorů odráží v možnosti více bezpečných a vhodných investic, odpadá též riziková prémie. Na pozitivním vývoji se podepsala také větší dynamika růstu českých společností, pokračující privatizace a schválený zákon o odkupech.

„Rok 2004 byl výjimečný,“ řekl Portálu Pavel Hadroušek, analytik burzovní společnosti Fio a. s. Následující rok bude podle něj znamenat „přeřazení na nižší rychlostní stupeň“. Pro další zhodnocování českých titulů hovoří zejména jejich fundamentálně nižší cena ve srovnání s nejvyspělejšími ekonomikami. To znamená, že například telekomy ohodnocují tradiční tržní ekonomiky relativně stále více než Česká republika i další nové členské státy EU. Druhým pozitivem je fakt, že naše hospodářství vykazuje rychlejší růst výkonnosti než eurozóna.

Možným negativem může být „vybírání zisků“ ze strany investorů, kteří díky silnému zhodnocení získají dojem, že „dále už to přece nemůže růst“ a začnou se svých podílů zbavovat. Pokud takováto nálada zachvátí celou burzu, index PX 50 se výrazněji propadne.

Experti při porovnání kladů a záporů však stále, i pro rok 2005 předpokládají vyšší návratnost než při vkladu v bance. Takže je možná nejvyšší čas vybrat bankovní konto a nechat své peníze hezky rozmnožit na akciovém trhu, co říkáte?

5886 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Takovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidíTragédie antických rozměrů: Lidový vůdce Salvini zradou odstaven od moci. Conteho vláda dosazena z Bruselu. Přístavy se migrantům opět otevírají. Kdy italský kotel vybuchne?

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Horší než Esmeralda! Výbuch ČT se show o ,,fake news": Trošku jde o Zdeňka TroškuPrů*er. Asi dojde na Zemanova slova. Šichtařová odhaluje skrytý problém
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění