To bylo pokřiku, že strana musí jít s dobou, že se musí modernizovat. Jak si Jirka takovou modernizaci představuje nám dokonce několikrát sdělil. Neoddiskutovatelným faktem ale je, že z ČSSD udělal stranu jednoho muže, vše musí posvětit on, vedení strany se kryje do jeho stínu a není schopno předložit nějaký smysluplný návrh. Omezilo se jen na bezduché přikyvování. Velmi dobře to napsal kolega blogger Fasulis ve svém článku, který netřeba nijak doplňovat.

Teď ale k oné modernizaci s novými lidmi. Nedávno byl lákán zpět expremiér a expředseda křišťálový mašinfíra Standa. Jenže zrovna jako na potvoru si Standa vyjednal kšeft s akciemi, takže jeho opětovná instalace do vedení by byla i pro otrlé voliče ČSSD příliš.

Pamatujete ještě na kakaového Krause? Takový letitý poslanec to byl. Dokonce zahříval lavici ještě v té organizaci, která byla něco mezi muzeem a divadlem. Však si taky za těch bezmála dvacet let málem udělal i mozol. Tak přesně tento Kraus, kterému neznámý podnikatel na pardubickém náměstí jen tak půjčil pár milionů, vyhozený dveřmi se potichu vrátil oknem zpět.

Michal Kraus je dnes předsedou krajského výboru na liberecku a netají se tím, že by rád zpět do vedení strany. Jirka mu v tom dává zelenou. Ale kdyby se náhodou zase objevil nějaký kritik, jako to bylo v době ghanského kakaa, určitě bude vyškrtnut z kandidátky a potrestán za to, že nedrží basu.

Touha po modernizaci ale žene stranu vpřed, a tak moravskoslezskou kandidátku do krajských voleb povede exministr a agent KGB Palas. Exministr dodnes nevysvětlil svůj podíl na aféře okolo Setuzy. Po dvou letech se Jarda změnil v moderního sociálního demokrata a hurá zpět do velké politiky.

Když se tak dívám na ty nové tváře, které mají poměrně temnou minulost, tak si říkám, že nebude dlouho trvat a budou na nás z plakátů hledět nové moderní a neokoukané tváře Kavana, Zgarby, Doležela a dalších šibalů. Všichni určitě budou vděčni za to, že je Jirka vytáhl zpět, takže o loajalitu nemusí mít Jirka strach.

Čeho by se ale měl bát je fakt, že tito lidé by určitě pokračovali tam, kde přestali. Nějaký skandál sem, nějaký skandál tam, to přeci Jirku nerozháže. Hlavně aby dostal vytoužené funkce a hlavně aby měla ČSSD přístup ke státní pokladně. Pak zase může vesele nastoupit politika uplácení voličů i kdyby na úroky nebylo.

Tak si říkám, že by Jirkova slova neměla znít za ČSSD modernější, ale za ČSSD šibalštější. Pokud Jirka hledá oporu v lidech, kteří prosluli kdejakým skandálem a aférami, znamená to, že jinde podporu nemá a najít nemůže. Až ČSSD prohraje další volby v příštím roce, bude to zcela určitě Jirkova derniéra. Každá strana chce koryta a pašalíky. Za Jirky je ČSSD jen ztrácí, takže se ho zbaví.

Jediná viditelná změna jak jsem už dávno říkal a nyní se má slova potvrzují jsou pouze ve výměně manželky źa novější model. Vzhledem k tomu, že ČSSD našla zalíbení v hochštaplerech, zvolí si místo Jirky Davida. To se pak ona proslulá SMS nebude vztahovat jen k osobě Jirky, ale k celé ČSSD. Pokud by ČSSD s Davidem v čele vyhrála parlamentní volby, pak k celému národu.

Napsáno pro blog.idnes.cz

Nadpis redakčně upraven