Česká televize ve svém pořadu Reportéři ČT přinesla nová podezření, která se týkají majetku předsedy lidovců. Jiří Čunek měl v druhé polovině devadesátých let pobírat od státu sociální dávky a příspěvky, přestože v té době měl na svůj účet vkládat vysoké sumy.

Podle redaktorů ČT a serveru Aktuálně.cz získal Jiří Čunek od státu zhruba sto tisíc korun, v téže době ale měl na účtech okolo tří a půl milionu. Aktuálně.cz s odkazem na policii napsalo, že si manželé Čunkovi mohli legálně vydělat částku o dva miliony nižší. Navíc prý Jiří Čunek při vkladech na účet používal občanský průkaz, který byl nahlášen několik měsíců jako ztracený.

Ačkoli Jiří Čunek slíbil předložit majetkové přiznání, svůj názor posléze změnil. Jsou to ale paradoxy. Milionář pobírá od státu sociální dávky, později je bez hmatatelného důkazu obviněn z braní úplatku, aby vyšetřování bylo sice dle dikce zákona, avšak za dost podivných okolností ukončeno.

Exmanželka expremiéra dostává peníze na svou charitu ještě dřív než ji stačí vůbec založit, mezi sponzory je i majitel "hráčských doupat", blízký kamarád blízkého kamaráda tehdejšího premiéra. O premiérově blízkém kamarádu je přitom známo, že se zapletl s STB a dává tak nový rozměr kamarádství právě s premiérem, který se údajně s STB zapletl rovněž.

Blízký kamarád současného premiéra se zase údajně snaží potlačit nezávislost ČT tím, že si stěžuje na určitý pořad a chce, aby ČT reportéry potrestala. Je zajímavé, že ČT podobně nekřičela, když dostávala telefonáty z Úřadu vlády za minulého premiéra a místo toho promptně ukončila vysílání jednoho ze svých pořadů.

Politika asi opravdu není pro Mirky Dušíny, ale čeho je moc, toho je příliš. Jiří Čunek měl při prvním podezření z braní úplatků odstoupit a policie měla vše řádně vyšetřit. Exmanželka expremiéra měla založit charitu tak, aby byla veřejně kontrolovatelná a dar ještě před založením odmítnout. Blízký kamarád současného premiéra místo telefonátů a vyhrožování měl jednoduše zaslat ČT slušný dopis, ve kterém by požadoval omluvu, případně se sejít s aktéry reportáže u soudu.

Ale proč tohle všechno dělat, když místa tam nahoře jsou tak blýskavá a moc snadno svádí ke svému zneužití? Kéž by se naši politici alespoň snažili chovat tak, aby když už hodují za naše peníze, alespoň tak hlasitě nemlaskali a neříhali.

Napsáno pro blog.idnes.cz