Zato ale měla "jihočeská mutter" čas na něco jiného. V létě pověřila šéfa olomouckých Zelených Martina Tichého, aby dohlížel na přípravu MS v lyžování, které se bude konat v Liberci. Svému dohlížení se měl věnovat na plný úvazek, v rámci zabezpečování organizační záležitosti měl odpracovat měsíčně 160 hodin. Odměna byla vskutku královská.

Tichý se své činnosti věnoval po dva měsíce a za každý měsíc dostal sto tisíc. A to přes to, že v Liberci se vyskytoval sporadicky - to dosvědčuje primátor Liberce: "Pan Tichý sem jako zmocněnec ministerstva přijel na několik výběrových řízení. A dojížděl do výkonného výboru, ten je jednou měsíčně."

Proč tak vysoká odměna? Tichý musel cestovat z Olomouce do Prahy a zde se ubytovávat. Proč tak nečinil v Liberci je záhadou. Stotisícová odměna Více než dvakrát převyšuje poslanecké náhrady, které jsou určeny mimo jiné právě na dopravu a ubytování.

Jinými slovy, neúspěšná ministryně přihrála snadný výdělek svému kolegovi. Tímto způsobem se upevňuje pozice ve straně a získávají se lidé na svou stranu v případném střetu se thymolínovým šéfem ...

Tichý měl jako podmínku pro vyplacení odměny měsíčně předložit zprávu o tom, co vykonal. Na ministerstvu ale žádná taková zpráva není. Protiatomová Dana to zdůvodňuje tím, že byla s Tichým v telefonním kontaktu a žádnou písemnou zprávu nežádala. Zajímavý přístup.

Představme si, že by takto fungovala všechna ministerstva a že by bylo nutno dohledat okolnosti nějakého jednání. Ministerstvo se vlastně vzdalo případného důkazu, že se nějaké jednání odehrálo a co se tehdy vlastně událo.

Tichý, který byl těsně před demisí matky Kuchtové povýšen na náměstka vybral dokonce svého nástupce. Překvapivě to je zase Zelený, tentokrát manažer jihočeských Zelených Martin Kolík. Proč ale nedal svému nástupci do smlouvy stejnou odměnu? Možná proto, že z jižních Čech je do Prahy blíže než z Olomouce. Náměstkyně Bartoňová, která je pověřena vedením ministerstva odmítá smlouvu s Kolíkem podepsat a odůvodňuje to tím, že se za jejího působení nebudou žádné nestandardní smlouvy podepisovat.

Zelení rychle vpluli do politického života a počínají si v hledání korýtek ještě přičinlivěji než takovým postupem tradičně proslulí lidovci. Vypadá to, že Zelení nejsou přesvědčeni o tom, že vydrží ve vládě dlouho, a tak se snaží podle hesla "co můžeš urvat, urvi". O tom, zda platí i druhá, méně slušná část tohoto rčení si může každý udělat obrázek sám.

Ale možná Zeleným v jejich honbě za snadným výdělkem křivdím. Třeba si ponechají jen malou část a zbytek věnují na zlepšení životního prostředí, na likvidaci nelegálních skládek či na vybudování lesoparků pro relaxaci spoluobčanů.

Napsáno pro blog.idnes.cz