Zuzana vzkázala, že je do toho všem prd. Občanské sdružení narozdíl od nadací nemusí zveřejňovat své příjmy a výdaje. Proto je také možné, že nadace Vize 97 manželů Havlových hospodařila jen se zlomkem financí co Zuzanino sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem.

Penzion s kapacitou 46 lůžek zakoupilo sdružení za 5.2 milionu korun. Ve stejné lokalitě se prodávají objekty ve stejné kvalitě a stavu, s poloviční kapacitou za 8 až 9 milionů. Jak je možné, že Zuzana dostala penzion tak lacino?

Za vším hledej prachy, dal by se volně parafrázovat citát transformovaný do dnešní doby. Objekt vlastnila firma Speel Praha. V loňském roce oznámili nájemci manželé Schimmerovi, že si dále již nebudou penzion pronajímat, ale že by měl zájem švagr. Firma Speel Praha oznámila provozovatelům penzionu, že už má na objekt kupce.

Jak říká klasik, nechci slevu zadarmo. Ani tato sleva zadarmo nebyla. Jednatel firmy Speel Praha Milan Holl je zároveň šéfem Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. Ještě za minulé Jirkovy vlády usiloval o převedení letiště Sazená, v němž má většinu akcií stát, právě na letecký ústav. Letiště Sazená leží na atraktivních pozemcích nedaleko Prahy.

Jirkova vláda převod letiště na ústav nařídila určitě jen náhodou pouhých 14 dní před vlastní demisí. Nový ministr Martin Říman ale transakci zastavil, protože se mu příliš nezdála. Sám popisuje, jak se měl majetek převést: "Ministerstvo obrany ho mělo převést na nás – a my na ně".

Zuzanin prd ale ještě stále nebere konce. Penzion má restauraci a přímo vedle sebe lyžařský vlek. Objekt tedy má vynikající podmínky k podnikání. Jménem Zuzanina sdružení vystupuje místopředseda Syrový. Ten vlastní firmu Trans-ex, která koupila v Malé Úpě pozemky za zlomek tržní ceny. Firma Trans-ex využila zvláštního režimu tehdejšího ministra Zgarby (skandál s pozemky, který stál Zgarbu ministerský post) a skoupila restituční nároky.

Ten, kdo měl přístup k informacím tehdy dostal lukrativní pozemky za směšnou cenu nebo úplně zadarmo. Mezi vyvolenými byla i forma Trans-ex. Ačkoli se státu podařilo vysoudit tyto pozemky zpět, nakoupil Syrový další objekty a pozemky v Malé Úpě.

Původní prd tak začíná nabírat nečekaných a netušených rozměrů. Hrozí, že prd může přerůst v pořádný průjem. Ještě někdo je snad skálopevně přesvědčen o tom, že Zuzanino sdružení je čisté jak lilie? Čím dál tím víc to vypadá jako velice slušná pračka na peníze, úplatky, všimné a oplátky.

Čím to je, že na vrcholné politické představitele a jejich manželky vylézají na světlo boží finanční skandály a každý jen nad tím mávne rukou? Kde jsou ty časy, kdy k pádu vlády stačilo pár pomluv a rozepsaný sponzorský dar na dvě neexistující osoby. Dnes se v přímém přenosu bývalý premiér obohacuje o stamiliony a jeho příznivci mu ještě tleskají, jak to té druhé straně nandal.

Iluze si nedělám. Moc dělá divy a peníze jsou lákavé snad pro každého. Je jen otázka, proč finanční skandály, čachry a kšeftíky já na bráchu, brácha na mě se dějí právě ve straně, která se chce zastávat chudých. Ve straně, kde se hlása sociální spravedlnost, ale hledí se především na vlastní plný břich. Skoro začíná být pro naše socialisty pravdivé rčení "co je tvoje, to je moje, a co je moje, do toho je ti prd".

Napsáno pro blog.idnes.cz