Jirka se potýká s finančními nesrovnalostmi již od chvíle, kdy vyšlo najevo, jak nákladným životem žije a že jeho výdaje na různé hypotéky a splátky dosahují téměř celého jeho poslaneckého platu. Jirka bryskně přispěchal s tabulí na které novinářům vysvětlil, že oni nemají to co on, přičemž se veřejně přiznal ke zneužívání poslaneckých náhrad.

Naštěstí si jeho stínová Petra zakoupila za cca 6 milionů byt na pražském Smíchově, takže se Jirka mohl ze svého exilu na chatě vrátit do nového rodinného hnízdečka lásky. Ptáte se, kde mohla tlumočnice vzít 6 milionů? Podle jejích slov měla něco našetřeno a složila se celá rodina. Upřímně řečeno, kolik znáte takových rodin, že vytáhnou z polštářů šest milionů?

Daleko zajímavější jsou ale finanční tajnosti kolem obou bývalých manželů. Zuzana provozuje charitativní sdružení. Výdaje sdružení ale tají stejně jako tají dárce, které přispěli. Jedno je ale jisté. V létě poslalo srdužení na zájezd do Tuniska děti z dětských domovů. jen tento výlet stál asi dva miliony. Kromě toho v červenci sdružení koupilo penzion v Krkonoších za 5.2 milionu korun.

Není nezajímavé, že kupní smlouva byla podepsána tři dny potom, co Jirka na tiskovce oznámil svůj záměr emigrovat z manželského chomoutu. Vypadá to jako odškodnění. Světlo do financí ale Zuzana vnést nechce. Je prý soukromá osoba a do financí sdružení je každému prd (viz článek kolegy bloggera Honzy Drbohlava).

Podle zákona Občanské sdružení nemusí předkládat své účetnictví. Zuzana se tímto paragrafem striktně řídí a raději se vzdá zveřejnění čísla účtu (to už by potom musela předkládat odkud má finance a kam je vydala). Raději bude riskovat dohady z nekalých peněz či praní úplatků. Jak sama přiznala, protékají přes konto sdružení miliony, přičemž část posílá na charitu a část si nechává. Rovněž by stálo za to si připomenout, kterak skupovala za laciný peníz pozemky v okolí chaty.

Podobným sdružením je i Becario manželů Topolánkových. To však narozdíl od Pomoci pro budoucnost našim dětem veřejně deklaruje odkud peníze má a za co je utrácí. Tam je zase spíše špatným vtipem, že pro studenty, na jejichž stipendia je toto sdružení zaměřeno, odchází zhruba jen pětina příjmů, zbytek jde na pořádání golfových turnajů. Na golfu pochopitelně není nic špatného, ale aby studenti dostali jen drobečky mi přijde nevhodné.

Jirka má taky jeden finanční problém. Léta již vydává časopis Trend. Údajně časopis žije z reklamy, ale ta se v časopise prakticky nevyskytuje. Jirka odmítá prozradit, kdo časopis financuje, protože je to stejně jako u Zuzany, občanské sdružení. Bez zajímavosti není ani fakt, že zatímco Jirka tvrdí, jak se vydávání časopisu financuje inzeráty, vyzývá časopis na svých stránkách čtenáře, aby přispěli finančně více než kolik činí předplatné.

Záhadná je i osoba paní Mašínové. Občanské sdružení vydávající Trend sídlí ve stejných kancelářích jako realitní agentura a nemá vlastní telefonní číslo. Iveta Mašínová, spolumajitelka realitky zvedá telefony a k Trendu se hlásí. Jirka ale nejprve zapřel, že by ji vůbec znal. Přitom se oba znají už pěknou řádku let, když byli společníky ve firmě Megaplay.

Jirka mlčí jako pravý indián. V zájmu svém a vlastní strany ba ale promluvit měl, a to co nejdříve. Po svých spolustranících chce maximální transparentnost, ale o své minulosti nerad mluví. Stejně jako zastírá svou minulost z dob bývalého režimu. Nikde se v oficiálním životopise nedočtete, co tehdy přesně dělal.

Jako by se za svou minulost styděl. Jako by se styděl za to, že byl náměstkem RaJe a že byl na významném postu v Československé straně socialistické. Jen málo lidí, kteří nebyli členy KSČ se dokázalo dostat na vrcholný post, kterým bezesporu náměstek RaJ byl. Takoví lidé byli kolikrát kovanější než pravověrní soudruzi.

Zdá se, že ČSSD si do svého čela vybírá od dob Miloše Zemana samé problematické osoby. Nejasnosti ve fianancích se stále prohlubují jak u Standy "mašinfíry", tak "pingla" Jirky. Obávám se, že kdo nastoupí po Jirkovi, bude nakonec podvádět v přímém přenosu (Standovi se to už málem povedlo). Několik adeptů už ČSSD má. Zgarba, Kraus, ale kandidát nejžhavější, Rath. No řeknětě sami, není báječné, že na to, abyste se sešli s předsedou ČLK, musíte vysolit několika milionový úplatek pro časopis Tempus Medicorum? Čert byl sociálním demokratům ty časopisy dlužen...

Napsáno pro blog.idnes.cz