Post-carbon society

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 23.10.2007 | Rubrika: Politika
Evropa

Jedu z letiště do Evropského parlamentu, cestou mi padne zrak na obří transparent, umístěný na budově Evropské komise. Stojí na něm "TOWARDS A POST-CARBON SOCIETY". Na podobných transparentech, rozvěšovaných za mého mládí po náměstích komunistického Československa, bývalo pro změnu něco o "beztřídní" společnosti. Že by se historie opravdu opakovala - tentokrát ovšem jako fraška?

Z parlamentní schránky na mě vypadne nejnovější výtisk bruselského týdeníku New Europe, z titulní stránky hřímá komisař pro životní prostředí Stavros Dimas, že prý nastává "EARTH´S LAST CHANCE". Jeden by se z té apokalypsy téměř roztřásl hrůzou.

Ve výborech Evropského parlamentu se projednává zpráva o automobilových emisích, příští týden se o ní bude hlasovat. Podle všeho projde návrh, aby Evropská komise nařídila automobilkám snížit emise do roku 2012 na maximálně 120 gramů CO2 na kilometr. Martin Jahn ze Škodovky nám večer potvrzuje, že něco takového je technicky nereálné a nedosažitelné. Ale kdo by se tady o to staral, že?

Vznešený boj proti změnám klimatu vrcholí. Evropští politici se tetelí blahem, že mají konečně velké téma. Je dostatečně dramatické na to, aby se velká část veřejnosti nechala strhnout napínavým zápasem o lepší budoucnost (kolikrát v dějinách už to tady bylo). Zároveň je dostatečně vzdálené na to, aby se s jeho pomocí dalo uniknout z každodenních nepříjemných "prkotin" jako je snižování rozpočtových schodků a veřejných výdajů či sociální a důchodová reforma. A konečně má dostatečně velký punc závažnosti na to, aby se s ním dalo zdůvodnit doslova všechno, co si vlády či evropské orgány zamanou udělat.

Až se za pár let budeme s údivem dívat na odeznívání této kampaně (a ten čas přijde), bude nám to všechno nejspíš trochu k smíchu. Zbývá jen doufat, že mezitím nebudou spáchány nenapravitelné škody na světové či evropské ekonomice.

Vždy jsem tvrdil, že naše letošní kandidatura do Rady bezpečnosti OSN byla hloupost a že vláda zbytečně podlehla ambicím části úředníků z ministerstva zahraničí. Proto mi náš takzvaný neúspěch vůbec nevadí. Pokud je ale pravda, že nám to křeslo uniklo kvůli Klausovu kritickému "anti-oteplovacímu" projevu v OSN (čemuž osobně nevěřím), tak to za tu cenu stálo. Za cenu toho, že alespoň od jednoho představitele jednoho státu zazněl uvnitř vybičované hysterie hlas nabádající ke zdravému rozumu a střízlivosti.

Jan Zahradil

Autor je poslanec Evropského parlamentu za ODS .
Zveřejněno na serveru www.neviditelnypes.cz.

6091 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Soud: Porovnávání nákladů na imigranty s důchody je nenávistZápadní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mohly mluvit s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění