Al Gore bojuje proti globálnímu oteplování a je jakýmsi nepsaným vůdcem environmentalistů světa. Je velkým kritikem současného amerického prezidenta. ve světě je módní být proti Bushovi, takže i to Gorovi přináší body. Bojuje za životní prostředí tak vehementně, že jej rádi podpoří i ti, jejichž jediným cílem je pouze nařizovat druhým.

Al Gore sám řídí několik ekologických organizací, píše knihy a přednáší. Zkrátka boj proti globálnímu oteplování je pro něj byznys a živobytí. Jeho závěry jsou silně nadsazené a manipulují se skutečností. Ve filmovém dokumentu Al Gore dokazuje, jaká katastrofa hrozí Zemi, pokud se nesníží obsah skleníkových plynů.

Právě kvůli tomuto filmu se obrátil na soud řidič náklaďáku Stewart Dimmock. Film se totiž má promítat ve školách a Stewart se domnívá, že jde o vymývání dětských mozků. Od Gora to je chytrý tah. Svými manipulacemi s fakty může snadno získat do budoucna nemálo dalších příznivců, což je pro něj další výdělek. Soud se filmem zabýval naprosto vážně a konstatoval, že se film ve školách může promítat.

Má to ale jeden háček. Ministerstvo školství musí film doplnit o poznámky, které opraví devět největších lží. Nobelův výbor zdůvodnil své rozhodnutí tím, že se "silně zasazoval" o změnu v přístupu ke změnám klimatu a že ze všech lidí na světě "pravděpodobně udělal nejvíce k pochopení opatření, jež jsou potřebná." Je na místě se zeptat, jaká opatření?

Klimatické změny probíhaly dávno před člověkem a budou probíhat i po něm. O vlivu dnešního člověka na klimatické změny se můžeme jen dohadovat, ale nikdo nemá v ruce důkaz, že za vše může člověk. Sledování klimatu probíhá příliš krátkou dobu. Země provházela mnoha změnami, dobami ledovými i oblevami. V Tajze rostly tropické rostliny, na našem území zase byl ledovec. Kdo dokáže, že vše ovlivnil člověk svou činností? Gore brojí proti globálnímu oteplování, ale jeho přepychové sídlo je natolik energeticky náročné, že by se snad vyplatilo, aby měl jednu elektrárnu sám pro sebe.

Udělení ceny míru nelze chápat jinak než politicky. Boj za ochranu životního prostředí a proti globálnímu oteplování je teď v módě. Má snad Gorův život stejný morální kredit jako dalajlámův, Martina Luthera Kinga nebo Matky Terezy? Na druhou stranu čím si zaloužil cenu míru terorista Arafat nebo prezident SSSR Gorbačov, kterému se impérium zhroutilo pod rukama?

Udělení ceny je povzbuzením pro Gorovi příznivce, kteří by jej rádi viděli v Bílém domě. O tom, co vedlo Nobelův výbor k ocenění právě Gora bohatě stačí prohlášení předsedy výboru Ole Danbolta Mjoese. Bránil se nařčení, že volba byla kritikou G.W.Bushe, aby nakonec řekl "já podporuji všechny, kdo podporují změnu." Tak to tedy je. Cena kvůli nesympatiím vůči současnému americkému prezidentu putuje do rukou soudem usvědčeného lháře.

Nebylo by lepší oceňovat jen za fyziku, chemii, medicínu a literaturu? Nebylo by lepší, pokud by se přestala cena míru úplně udělovat? Popřípadě kdyby se udělovala jen výjimečně opravdu lidem s nezpochybnitelným morálním kreditem, kteří svou činností opravdu udělali něco pro mír? Mimochodem, nominovaný Václav Havel se opět nedočkal.

Napsáno pro blog.idnes.cz