Kellner a Lauder jsou andělé, čerti ti ostatní

Autor: Dušan Dvořák | Publikováno: 15.12.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Nova

Debata o Nově na ePortalu pokračuje článkem terapeuta Dušana Dvořáka. Alternativní, předvánočně laděný pohled se zaobírá hlubšími příčinami v cause úspěšné televize. Poznejte, kdo je v této hře andělem a kdo „kope“ za „stranu zla“. A navíc - nejsme v ní nakonec namočeni tak trochu všichni?

Je to ten nejkrásnější dárek České republice k letošním Vánocům. Pan Ronald Lauder - a jeho CME - se stal po pěti letech znovu majitelem televize Nova.

Ne, že bych snad Novu sledoval, nebo že by mne příliš zajímala největší přímá zahraniční investice do Česka v naší historii, ale jsem rád, že se do českého podnikání vrací slušnost. Pan Lauder ji ocenil pěti miliardami. Za pět miliard ze svého a 10 miliard od českého státu, které získal vítězstvím v mezinárodní arbitráži, jež potvrdila, že o Novu přišel podvodem, televizi znovu koupil.

Bohužel garantem slušnosti českého podnikání není v tomto příběhu český stát a jeho politická reprezentace, ale pan Kellner a jeho PPF, která Novu udržela ziskovou a právně očistila na standard běžný v demokratické společnosti.

Že na tom PPF vydělala 10 miliard a český stát díky našim politikům o stejnou částku přišel? Jenom dobře. Důležitá zkušenost.

Tenhle příběh je především odpovědí všem, kteří tvrdí, že do podnikání etika nepatří a že ekonomiku řídí jakási “neviditelná ruka trhu”. Za vyvrácení tohoto nesmyslu před pár lety dostal jeden pán Nobelovu cenu za ekonomii. Možná ho někteří političtí či ekonomičtí experti naší pravice znají. Nebo dokonce znají jeho práci? Kdyby ano, jistě by věděli, jak Novu ochránit před vytunelováním. Byli přece u zrodu pozdější mezinárodní ostudy. Pravda, onen ekonom ještě nositelem Nobelovy ceny nebyl, ale na potvrzení téhle pravdy stačí selský rozum.

Pro nás, občany, může být tato zpráva také k něčemu dobrá. Třeba k tomu, že nyní budeme požadovat takový státní aparát, který vytváří podmínky, za kterých nevítězí podvodníci, ale slušnost a prospěch celku. V takovém systému se totiž daří jak pracovitým, tvořivým a zdravým lidem, tak také lidem, kteří tolik darů nedostali.

Zloději budou pořád, i v politice. Jsme jenom lidé. Ale čím větší budeme mít daně (a tím i státní aparát), čím větší množství peněz budou politici a úředníci rozdělovat, tím více bude nefér hry a manipulací. Papaláši nám opět říkají, co smíme a nesmíme a přitom nikdo z politiků či úředníků nešel do vězení třeba i za to, že náš stát kvůli ledabylému právnímu prostředí přišel v případě Novy o 10 miliard, že jsme zaplatili za státem tolerované miliardové podvody v bankách, topných olejích… Že politici klidně zadlužují naši zemi? Však jim to sami všechno dovolujeme.

Držte, prosím, občas kušnu, vládní i opoziční strany, jak se o mne vždycky před volbami chcete pěkně starat, nebo si budu myslet, že nejlepší jsou bolševici, kteří se v posledních patnácti letech nedostali do vlády a byli v opozici. Těch čtyřicet let předtím mi bohatě stačilo.

Jen nerozumím, proč pan Kellner a PPF tolerovali v manažerských funkcích Novy lidi, kteří před pěti lety nedokázali rozlišit tak jednoduchou hádanku - na čí straně je slušnost. Třeba to odpoví betlémská hvězdička.
Hezké Vánoce.

5119 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění