Kellner a Lauder jsou andělé, čerti ti ostatní

Autor: Dušan Dvořák | Publikováno: 15.12.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Nova

Debata o Nově na ePortalu pokračuje článkem terapeuta Dušana Dvořáka. Alternativní, předvánočně laděný pohled se zaobírá hlubšími příčinami v cause úspěšné televize. Poznejte, kdo je v této hře andělem a kdo „kope“ za „stranu zla“. A navíc - nejsme v ní nakonec namočeni tak trochu všichni?

Je to ten nejkrásnější dárek České republice k letošním Vánocům. Pan Ronald Lauder - a jeho CME - se stal po pěti letech znovu majitelem televize Nova.

Ne, že bych snad Novu sledoval, nebo že by mne příliš zajímala největší přímá zahraniční investice do Česka v naší historii, ale jsem rád, že se do českého podnikání vrací slušnost. Pan Lauder ji ocenil pěti miliardami. Za pět miliard ze svého a 10 miliard od českého státu, které získal vítězstvím v mezinárodní arbitráži, jež potvrdila, že o Novu přišel podvodem, televizi znovu koupil.

Bohužel garantem slušnosti českého podnikání není v tomto příběhu český stát a jeho politická reprezentace, ale pan Kellner a jeho PPF, která Novu udržela ziskovou a právně očistila na standard běžný v demokratické společnosti.

Že na tom PPF vydělala 10 miliard a český stát díky našim politikům o stejnou částku přišel? Jenom dobře. Důležitá zkušenost.

Tenhle příběh je především odpovědí všem, kteří tvrdí, že do podnikání etika nepatří a že ekonomiku řídí jakási “neviditelná ruka trhu”. Za vyvrácení tohoto nesmyslu před pár lety dostal jeden pán Nobelovu cenu za ekonomii. Možná ho někteří političtí či ekonomičtí experti naší pravice znají. Nebo dokonce znají jeho práci? Kdyby ano, jistě by věděli, jak Novu ochránit před vytunelováním. Byli přece u zrodu pozdější mezinárodní ostudy. Pravda, onen ekonom ještě nositelem Nobelovy ceny nebyl, ale na potvrzení téhle pravdy stačí selský rozum.

Pro nás, občany, může být tato zpráva také k něčemu dobrá. Třeba k tomu, že nyní budeme požadovat takový státní aparát, který vytváří podmínky, za kterých nevítězí podvodníci, ale slušnost a prospěch celku. V takovém systému se totiž daří jak pracovitým, tvořivým a zdravým lidem, tak také lidem, kteří tolik darů nedostali.

Zloději budou pořád, i v politice. Jsme jenom lidé. Ale čím větší budeme mít daně (a tím i státní aparát), čím větší množství peněz budou politici a úředníci rozdělovat, tím více bude nefér hry a manipulací. Papaláši nám opět říkají, co smíme a nesmíme a přitom nikdo z politiků či úředníků nešel do vězení třeba i za to, že náš stát kvůli ledabylému právnímu prostředí přišel v případě Novy o 10 miliard, že jsme zaplatili za státem tolerované miliardové podvody v bankách, topných olejích… Že politici klidně zadlužují naši zemi? Však jim to sami všechno dovolujeme.

Držte, prosím, občas kušnu, vládní i opoziční strany, jak se o mne vždycky před volbami chcete pěkně starat, nebo si budu myslet, že nejlepší jsou bolševici, kteří se v posledních patnácti letech nedostali do vlády a byli v opozici. Těch čtyřicet let předtím mi bohatě stačilo.

Jen nerozumím, proč pan Kellner a PPF tolerovali v manažerských funkcích Novy lidi, kteří před pěti lety nedokázali rozlišit tak jednoduchou hádanku - na čí straně je slušnost. Třeba to odpoví betlémská hvězdička.
Hezké Vánoce.

5709 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Moderna zas tak účinná není...Ministr zahraničí: Přesouvání vojsk USA a NATO k ruským hranicím ohrožuje mír a mezinárodní bezpečnost

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

FOTO Zde leží vaše peníze: ,,To je bordel, co?" Je. ,,Do*ebaní gádžové" v bytovkách hrůzyVenčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění