Kellner a Lauder jsou andělé, čerti ti ostatní

Autor: Dušan Dvořák | Publikováno: 15.12.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Nova

Debata o Nově na ePortalu pokračuje článkem terapeuta Dušana Dvořáka. Alternativní, předvánočně laděný pohled se zaobírá hlubšími příčinami v cause úspěšné televize. Poznejte, kdo je v této hře andělem a kdo „kope“ za „stranu zla“. A navíc - nejsme v ní nakonec namočeni tak trochu všichni?

Je to ten nejkrásnější dárek České republice k letošním Vánocům. Pan Ronald Lauder - a jeho CME - se stal po pěti letech znovu majitelem televize Nova.

Ne, že bych snad Novu sledoval, nebo že by mne příliš zajímala největší přímá zahraniční investice do Česka v naší historii, ale jsem rád, že se do českého podnikání vrací slušnost. Pan Lauder ji ocenil pěti miliardami. Za pět miliard ze svého a 10 miliard od českého státu, které získal vítězstvím v mezinárodní arbitráži, jež potvrdila, že o Novu přišel podvodem, televizi znovu koupil.

Bohužel garantem slušnosti českého podnikání není v tomto příběhu český stát a jeho politická reprezentace, ale pan Kellner a jeho PPF, která Novu udržela ziskovou a právně očistila na standard běžný v demokratické společnosti.

Že na tom PPF vydělala 10 miliard a český stát díky našim politikům o stejnou částku přišel? Jenom dobře. Důležitá zkušenost.

Tenhle příběh je především odpovědí všem, kteří tvrdí, že do podnikání etika nepatří a že ekonomiku řídí jakási “neviditelná ruka trhu”. Za vyvrácení tohoto nesmyslu před pár lety dostal jeden pán Nobelovu cenu za ekonomii. Možná ho někteří političtí či ekonomičtí experti naší pravice znají. Nebo dokonce znají jeho práci? Kdyby ano, jistě by věděli, jak Novu ochránit před vytunelováním. Byli přece u zrodu pozdější mezinárodní ostudy. Pravda, onen ekonom ještě nositelem Nobelovy ceny nebyl, ale na potvrzení téhle pravdy stačí selský rozum.

Pro nás, občany, může být tato zpráva také k něčemu dobrá. Třeba k tomu, že nyní budeme požadovat takový státní aparát, který vytváří podmínky, za kterých nevítězí podvodníci, ale slušnost a prospěch celku. V takovém systému se totiž daří jak pracovitým, tvořivým a zdravým lidem, tak také lidem, kteří tolik darů nedostali.

Zloději budou pořád, i v politice. Jsme jenom lidé. Ale čím větší budeme mít daně (a tím i státní aparát), čím větší množství peněz budou politici a úředníci rozdělovat, tím více bude nefér hry a manipulací. Papaláši nám opět říkají, co smíme a nesmíme a přitom nikdo z politiků či úředníků nešel do vězení třeba i za to, že náš stát kvůli ledabylému právnímu prostředí přišel v případě Novy o 10 miliard, že jsme zaplatili za státem tolerované miliardové podvody v bankách, topných olejích… Že politici klidně zadlužují naši zemi? Však jim to sami všechno dovolujeme.

Držte, prosím, občas kušnu, vládní i opoziční strany, jak se o mne vždycky před volbami chcete pěkně starat, nebo si budu myslet, že nejlepší jsou bolševici, kteří se v posledních patnácti letech nedostali do vlády a byli v opozici. Těch čtyřicet let předtím mi bohatě stačilo.

Jen nerozumím, proč pan Kellner a PPF tolerovali v manažerských funkcích Novy lidi, kteří před pěti lety nedokázali rozlišit tak jednoduchou hádanku - na čí straně je slušnost. Třeba to odpoví betlémská hvězdička.
Hezké Vánoce.

4957 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká Lípa

euPortal.cz

Sluníčkáři se už začínají bát úspěchu vlastenců v eurovolbách, protože vlastenecké strany budou moci udělat v Bruselu zemětřeseníAustralan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícím

Eurabia.cz

Šéf pražských muslimů vyzval české muslimy, aby se ozbrojili. Máme se bát teroristických útoků ze strany českých muslimů?Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyníSpisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění