Do diáře zeleného ministra zahraničí

Autor: Odjinud | Publikováno: 8.10.2007 | Rubrika: Politika
Zelení

V zahraniční politice je pro Stranu zelených klíčová oblast lidských práv. Nejvýznamnějším partnerem pak Evropská unie. Ministr Karel Schwarzenberg jako osoba mimo SZ nezná její priority v zahraničněpolitické oblasti definované předvolebním programem z roku 2006, a činnost MZV je proto pod jeho vedením nijak nenaplňuje. Chybí zájem a plán, jak činnost ministerstva se SZ koordinovat. Agendu EU má v této vládě na starost zcela nepochopitelně nikoli zástupce proevropských zelených, ale atlantista Alexandr Vondra. Výsledky jsou známé: Česko, byť vlažně, podporuje evropsky periferní Polsko, jejím vyjednavačem dalšího osudu euroústavy byl eurofob Jan Zahradil. Ministerstvo zahraničí je navíc v čele obhájců umístění radarové základny v ČR, zatímco proces reformy rozvojové spolupráce a humanitární pomoci je neustále oddalován.

Vyjdu nyní z programu ministra Schwarzenberga na příští týden.

Diář skutečně zeleného ministra zahraničí by však mohl vypadat také následovně:

Pondělí. Nedělní Republiková rada SZ projedná návrh na postupné stažení českých jednotek z Iráku. Pokud jej přijme, ministra o tom vyrozumí a ten navrhne další postup. Spojí se se svým britským protějškem, pod jehož řízení české jednotky v Iráku patří, s cílem domluvit se na společném jednání o zahájení jejich stahování. Požádá o zařazení bodu na program jednání vlády.

Úterý. Do Prahy přilétá egyptský ministr zahraničí. Tradičně dobré vztahy socialistického Československa s Egyptem byly v minulosti vykoupeny tradičně kvalitními českými zbraněmi. Také schůzka se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu je již dohodnuta. Zbrojní průmysl patří k nejobtížněji kontrolovatelným oblastem, v limitování vývozu zbraní neudělalo MZV za zeleného působení nic. Ministr zdůrazní nutnost společného postupu v ukončení vývozu českých zbraní do této země a nabídne prostředkování při snaze získat adresnou rozvojovou pomoc.

Středa. Zasedání vlády bude pokračovat v diskusi o přípravách českého předsednictví unie v roce 2009. V tuto chvíli je cílem našeho předsednictví unie idea ODS Evropa bez bariér. Myšleny jsou bariéry ekonomické čili liberalizace vnitřního trhu EU. Zelení však chtějí akcentovat jiný výklad: bariéry společenské, národnostní, kulturní. Navrhne vládě, že MZV vypracuje k Vondrově koncepci alternativní ekologickou vizi českého předsednictví, např. Evropa energeticky střídmá, kulturně pestrá a společensky tolerantní.

Čtvrtek. Před odletem do Bruselu na otevření Českého domu se ministr sejde se zástupci českých a rakouských sdružení protestujících proti jaderné elektrárně Temelín, omluví se za zesměšňující výrok, jehož se na jejich adresu dopustil, a postaví se za jejich požadavek bezprostřední a úplné informovanosti ohledně Temelína.

Pátek. Na tento den se mi nepodařilo získat z plánovaného programu ministra žádné informace, ministr tak může strávit celý den v Brdech. Sejde se zde s představiteli Ligy starostů obcí odmítajících umístění radarové základny, nevládních organizací a občanů. Podpoří na jedné straně jejich požadavky na dotační program vlády na rozvoj infrastruktury oblasti i jejich úsilí odmítající základnu a přislíbí zahájení rozsáhlé informační kampaně o možnostech a rizicích základny pro Brdsko i celou republiku. Nabídne svou pomoc při prosazování vládního návrhu na celostátní referendum.

Sobota. Přijíždí íránská parlamentní delegace, jejíž jednání na MZV je již dohodnuto. Zelený ministr zahraničí s ní projedná zejména dvě otázky: požádá o co nejpodrobnější informace o íránském vojenském i civilním jaderném programu a podá jí zprávu o stavu vyjednávání Česka a Spojených států o umístění radarové základny v Brdech. Kriticky se vysloví o uvažovaném plánu USA řešit dvoustranný americkoíránský konflikt leteckým bombardováním z americké strany a zdůrazní potřebu mírového řešení. Navrhne delegaci přednesení návrhu na uspořádání mezinárodní mírové konference o řešení americkoíránských vztahů na nejbližším zasedání Rady ministrů EU 15. října v Lisabonu v souvislosti s plánovaným umístěním radarové základny na území ČR, pravidelně zdůvodňované nebezpečím z Íránu.

Neděle. Odlet do USA vyjednávat o českém zvolení do Rady bezpečnosti OSN.
Vida jaké lze dělat zelené kroky v souladu se zájmy českého státu. Karel Schwarzenberg je jistě úctyhodná osobnost, reprezentativní, je-li už přesně zastřižený knírek a na míru šitý oblek hlavním předpokladem obývání Černínského paláce, a zřejmě je. I proto o spolupráci s ním zelení stojí, pokud svůj časový rozpis doplní i zelenými minutami.

Matěj Stropnický

Autor je místopředseda republikové rady Strany zelených.
Zveřejněno v deníku Lidové noviny.

4291 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Objevuje se u nás stále větší počet osob zahalených v islámských nikábech?Evropská unie je škůdcem, parazitem, vrahem a rakovinou Evropy. Pokud chceme, aby Evropa přežila, musíme zrušit totalitní neomarxistickou instituci s názvem Evropská unie

Eurabia.cz

Miliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraciVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Markéta Šichtařová ztrhala portfolio Jourové: Evropské hodnoty? Na nich se s komunisticko-ekoteroristickou Evropskou komisí vůbec neshodnuTak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění