Do diáře zeleného ministra zahraničí

Autor: Odjinud | Publikováno: 8.10.2007 | Rubrika: Politika
Zelení

V zahraniční politice je pro Stranu zelených klíčová oblast lidských práv. Nejvýznamnějším partnerem pak Evropská unie. Ministr Karel Schwarzenberg jako osoba mimo SZ nezná její priority v zahraničněpolitické oblasti definované předvolebním programem z roku 2006, a činnost MZV je proto pod jeho vedením nijak nenaplňuje. Chybí zájem a plán, jak činnost ministerstva se SZ koordinovat. Agendu EU má v této vládě na starost zcela nepochopitelně nikoli zástupce proevropských zelených, ale atlantista Alexandr Vondra. Výsledky jsou známé: Česko, byť vlažně, podporuje evropsky periferní Polsko, jejím vyjednavačem dalšího osudu euroústavy byl eurofob Jan Zahradil. Ministerstvo zahraničí je navíc v čele obhájců umístění radarové základny v ČR, zatímco proces reformy rozvojové spolupráce a humanitární pomoci je neustále oddalován.

Vyjdu nyní z programu ministra Schwarzenberga na příští týden.

Diář skutečně zeleného ministra zahraničí by však mohl vypadat také následovně:

Pondělí. Nedělní Republiková rada SZ projedná návrh na postupné stažení českých jednotek z Iráku. Pokud jej přijme, ministra o tom vyrozumí a ten navrhne další postup. Spojí se se svým britským protějškem, pod jehož řízení české jednotky v Iráku patří, s cílem domluvit se na společném jednání o zahájení jejich stahování. Požádá o zařazení bodu na program jednání vlády.

Úterý. Do Prahy přilétá egyptský ministr zahraničí. Tradičně dobré vztahy socialistického Československa s Egyptem byly v minulosti vykoupeny tradičně kvalitními českými zbraněmi. Také schůzka se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu je již dohodnuta. Zbrojní průmysl patří k nejobtížněji kontrolovatelným oblastem, v limitování vývozu zbraní neudělalo MZV za zeleného působení nic. Ministr zdůrazní nutnost společného postupu v ukončení vývozu českých zbraní do této země a nabídne prostředkování při snaze získat adresnou rozvojovou pomoc.

Středa. Zasedání vlády bude pokračovat v diskusi o přípravách českého předsednictví unie v roce 2009. V tuto chvíli je cílem našeho předsednictví unie idea ODS Evropa bez bariér. Myšleny jsou bariéry ekonomické čili liberalizace vnitřního trhu EU. Zelení však chtějí akcentovat jiný výklad: bariéry společenské, národnostní, kulturní. Navrhne vládě, že MZV vypracuje k Vondrově koncepci alternativní ekologickou vizi českého předsednictví, např. Evropa energeticky střídmá, kulturně pestrá a společensky tolerantní.

Čtvrtek. Před odletem do Bruselu na otevření Českého domu se ministr sejde se zástupci českých a rakouských sdružení protestujících proti jaderné elektrárně Temelín, omluví se za zesměšňující výrok, jehož se na jejich adresu dopustil, a postaví se za jejich požadavek bezprostřední a úplné informovanosti ohledně Temelína.

Pátek. Na tento den se mi nepodařilo získat z plánovaného programu ministra žádné informace, ministr tak může strávit celý den v Brdech. Sejde se zde s představiteli Ligy starostů obcí odmítajících umístění radarové základny, nevládních organizací a občanů. Podpoří na jedné straně jejich požadavky na dotační program vlády na rozvoj infrastruktury oblasti i jejich úsilí odmítající základnu a přislíbí zahájení rozsáhlé informační kampaně o možnostech a rizicích základny pro Brdsko i celou republiku. Nabídne svou pomoc při prosazování vládního návrhu na celostátní referendum.

Sobota. Přijíždí íránská parlamentní delegace, jejíž jednání na MZV je již dohodnuto. Zelený ministr zahraničí s ní projedná zejména dvě otázky: požádá o co nejpodrobnější informace o íránském vojenském i civilním jaderném programu a podá jí zprávu o stavu vyjednávání Česka a Spojených států o umístění radarové základny v Brdech. Kriticky se vysloví o uvažovaném plánu USA řešit dvoustranný americkoíránský konflikt leteckým bombardováním z americké strany a zdůrazní potřebu mírového řešení. Navrhne delegaci přednesení návrhu na uspořádání mezinárodní mírové konference o řešení americkoíránských vztahů na nejbližším zasedání Rady ministrů EU 15. října v Lisabonu v souvislosti s plánovaným umístěním radarové základny na území ČR, pravidelně zdůvodňované nebezpečím z Íránu.

Neděle. Odlet do USA vyjednávat o českém zvolení do Rady bezpečnosti OSN.
Vida jaké lze dělat zelené kroky v souladu se zájmy českého státu. Karel Schwarzenberg je jistě úctyhodná osobnost, reprezentativní, je-li už přesně zastřižený knírek a na míru šitý oblek hlavním předpokladem obývání Černínského paláce, a zřejmě je. I proto o spolupráci s ním zelení stojí, pokud svůj časový rozpis doplní i zelenými minutami.

Matěj Stropnický

Autor je místopředseda republikové rady Strany zelených.
Zveřejněno v deníku Lidové noviny.

3865 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Andrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopíAustralan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícím

Eurabia.cz

Rvou se čeští muslimové o peníze původně určené islámským teroristům v Sýrií??!Okamura vyzval českou pilicií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimů

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Václav Moravec má problém: Nový kontrolor všech televizí promlouvá o něm i o ČTDěti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění