Socani, držte hubu a krok!

Autor: Michal Simkanič | Publikováno: 10.12.2004 | Rubrika: Politika

Během uplynulého víkendu panovala na kongresu ODS, jehož jsem měl tu čest se osobně zúčastnit, atmosféra na jedné straně plná radostných očekávání, ale – na straně druhé - též éterem „šumělo“ určité plnější povědomí vysoké odpovědnosti. Na sešlostech levicových stran se zatím evidentně děly věci diametrálně odlišné.

Krachující sociální demokracie se pokoušela hledat cesty vedoucí k zachráně svých lukrativních křesel a tučných prebend i do budoucna. Zdá se, že to hlavní, nač přišla, je snaha působit na svoji členskou základnu tak, aby vůbec držela – není pro to lepšího výrazu – „hubu a krok“.

Vrcholem pak bylo kolektivní obvinění „socanů“ Milošem Zemanem, posledním relativně úspěšným předsedou. Ten nařkl členskou základnu z permanentní záškodné činnosti vůči straně. Staré, tuším, ruské přísloví praví – nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu. Kdyby totiž nedělala tato hurá strana v čele s polodospělým klučíkem v roli předsedy jeden kopanec za druhým, nemohlo by jí uškodit ani sto bývalých předsedů. Prostě proto, že by neměli nač poukázat.

Zažíváme však všichni situaci právě opačnou: i lidé s velmi nízkým stupněm rozhledu cítí, že současná vláda je zcela bezradná sama ze sebe, naprosto netuší jak dál a doslova čeká na nějakou ránu z milosti. Vrcholem jejího víkendového jednání je finální teze - doslova potvrzující vše výše uvedené -, jež praví, že nejlepší cestou záchrany bude opuštění vlastního volebního programu. Jinými slovy – slibovali jsme vám sice sociální stát, ukřičeli naše oponenty, kteří poukazovali, že na to nemáme ani odborně a ani ekonomicky, avšak lhali jsme, neboť zdroje žádné nejsou a to, co najdeme ve vašich peněženkách, nám přestává stačit, takže od nynějška budeme na sliby kašlat a pojedeme stylem „každý týden dobrý“.

Člověk nemusí být zrovna politolog, aby byl schopen dovtípit se, že stojíme před dalším možným propadem socialistických preferencí. Pro naši zemi začíná být tato vláda srovnatelná s jakoukoliv jinou (přírodní) katastrofou. Ne nadarmo se přece říká, že blbost je nejhorší zbraň lidstva.

Srovnatelnou míru povědomí o inteligenci voličů má zjevně už jen strana našich bolševiků. Patnáct let po listopadu přišli na to, že její hlavní oporou nebude dělnická třída. Všichni se tedy staneme svědky pokusu „o zblbnutí co nejširší části voličského spektra“, jenž bude pravděpodobně spojen i s jiným experimentem, a sice, jak zase jednou přepsat dějiny. Hezky to tehdy řekli dělníci v ČKD – „nejsme děti“. No prosím – dejte jim patnáct let – a soudruzi už na to přicházejí.

5916 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Muslimští imigranti se pokusili unést ve Finsku autobusy za pokřiku Allahu akbar...Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Kauza V. K. junior po týdnu. Propad ODS do hnojiště. Pestrá skladba lidí typu Petříčka, Bartušky i Bartoše, Pospíšila i Kalouska, teď se k nim přidal i FialaNadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSD

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vyKonec přijde, jsem o tom pevně přesvědčen. Miroslav Macek probral bolavou ránu Evropy
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění