Proč se děti prominentních komunistů stávají vyznavači kapitalismu?

Autor: Odjinud | Publikováno: 25.9.2007 | Rubrika: Politika
Chegevara

http://www.blog.idnes.cz

Nina Chruščovová, i přes to, že je vnučkou Nikity Sergejeviče Chruščeva, bývalé hlavy zmizelého Sovětského svazu, nechce žít v komunistické společnosti. Stejně tak Julia Axelrod, vnučka Leona Trockého, jednoho z organizátorů Velké Říjnové revoluce nebo jeho žena Natalia Šedova. A ještě méně chce  v komunistické společnosti žít Canek Sánchez Guevara, vnuk argentinského guerillera a hrdiny Kubánské Revoluce.

Že by to bylo tím, že stejně jako to udělal Hitler s Židy, i komunisté se zbavují svých odpůrců a zakázané ovoce vždy láká?

V bývalém Sovětském svazu oponenty stříleli, vyhošťovali z vlasti nebo posílali na Sibiř. Ti, co přežili na Kubě, měli  víc štěstí: ekonomicky prospívali ve svobodných společnostech.Do takových společností se uchýlili Nina, Julia a Canek. Ani trochu netouží žít v těch druhých, za které se zasloužili nebo i zemřeli jejich dědové. Je mnoho důvodů, jak zdůvodnit odpor ke komunismu, který cítí vnuci těchto tří významných historických postav.

Co se týče Niny, mohli bychom se zmínit o odvaze, se kterou šedesátiletý Chruščov v roce 1956 vystoupil se svým Tajným projevem proti Josefu Stalinovi a obvinil ho ze spáchaných zločinů. Tento skutek spustil politickou čistku zaměřenou proti starým stalinistům a podle Niny poprvé v sovětské historii otevřel cestu k možné změně, kterou později využil Gorbačov. Na dívku měl určitě nesmírný vliv absolutní pád jejího dědy v roce 1964, kdy byl vyloučen z Ústředního výboru Komunistické strany a obviněn z téhož, z čehož před tím obvinil Stalina: z pěstování kultu osobnosti a závažných politických přehmatů. Dnes žije Chruščovova vnučka ve Spojených státech a přednáší mezinárodní vztahy na New School University.  V jednom z jejích článků, který vyšel minulý květen v El Tiempo v Bogotě, kritizuje komunistický zlozvyk udržovat při moci staré vůdce. V blízké budoucnosti vyjde její kniha o slavném americkém spisovateli ruského původu Vladimiru Nabokovovi. 

Julia Axelrod, jedna z vnuček Trockého, opustila Moskvu v roce 1977. Žije s rodinou v Izraeli a její syn nejen že zapírá pradědovo příjmení, je navíc členem extremně pravicové organizace. Julia kritizovala komunizmus ve své rodné zemi mimo jiné proto, že rozeštval po celém světě tolik Rusů. Pamatuje si na bolest a slova své babičky, když tisk v červnu 1956 psal: „Když Nikita a Bulganin obviňují Stalina z toho, že je vrah, obviňují sami sebe, jelikož byli jejich komplici“. Nedlouho předtím dal Stalin katalánskému zločinci příkaz k zavraždění synů a manžela její babičky. 

Canek Sánchez Guevara, vnuk Che Guevary je 33letý mladík, který uprchl z Kuby před více než deseti lety a usadil se ve Francii. Ani trochu nevěří teorii o Novém člověku, kterou propagoval jeho děda, a tím méně v diktaturu proletariátu. Podle něj na Kubě existuje jen státní kapitalizmus. Živí se jako grafik a ve volných chvílích píše a skládá hudbu. Vůči svému dědovi má mnoho výhrad, ale nejvíce ho trápí, že je využíván ke kupčení se zbytky Kubánské revoluce. Nina, Julia a Canek  nejsou na žádný pád protisovětská či proticastrovská zjevení, která ztratila paměť. Právě naopak. Jsou to bytosti, které žily a trpěly velmi blízko moci a jedu netolerantních a krutých režimů. Asi proto zděšeni odešli. Představuji si, jak skvěle si asi popovídají Nina, Julia a Canek, pokud se někdy setkají na svobodných cestách demokracie.

Havana, 2007

 

Nasala Tania Diaz Castro pro blog.idnes.cz

8928 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíAnketa: Jak myslíte, že ČR vypadá s "Vrběticemi" na mezinárodní scéně ?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasádyCo se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění