Jak podniká mladý Jiřík Paroubkovic?

Autor: Karel Kříž | Publikováno: 20.9.2007 | Rubrika: Politika
Paroubek mladší

http://www.blog.idnes.cz

Každý, kdo si pořídí živnostenský list a začne budovat svoji firmu ví, jak těžký je to každodenní boj o přežití. Já sám jsem začal před šestnácti lety a dobře si pamatuji těžké začátky, kdy jsem zastavil bance dům rodičů a s půl miliónovým úvěrem a dvěma tisícovkami v peněžence se stal tím socany a komunisty proklínaným „kapitalistou – zlodějem – vydřiduchem“, tedy obyčejným českým živnostníkem plným ideálů a snů o prosperující obchodní společnosti.

Již od počátků své podnikatelské pouti jsem se snažil maximum zisku vložit zpět do rozvoje firmy, pro zboží jsem jezdil tedy dýchavičnou dvanástsettrojkou, které občas upadlo kolo, někdy převodovka nechtěla zařadit jiný stupeň než dvojku, sem tam se zakouřilo z motoru. Když začala stávkovat úplně, musel jsem vzít za vděk polským maluchem, ve kterém jsem obložený zbožím připomínal sendvič šíleného kuchaře a čtyřicetikilometrovou rychlostí jsem obden „létal“ do více i méně vzdálených velkoskladů, neboť větší dávku jsem si nemohl dovolit jak prostorově, tak finančně. Drtivou většinu bankovní půjčky totiž spolkla platba za vydražený nájem obchodu a v něm zůstávajících ležáků po státním podniku Drobné zboží.

No nestěžuji si, po roce jsem byl schopen si pořídit na leasing Škodu Forman, otevřel další prodejny, časem přibyl vlastní velkosklad a internetový obchod. Časový úsek tohoto rozvoje je však právě těch 16 let. Jsou v něm dny radosti a spokojenosti, ale také nekonečné bezesné noci, kdy převalujíce se na posteli přemýšlíte, kde zítra vezmete na nejdůležitější platby, týdny stresu kvůli neplatícím odběratelům, problémy se zaměstnanci, dodavateli, úřady, uhnané žaludeční vředy a myšlenky na odchod směr Úřad práce a řada pobíračů sociálních dávek. Odměnou mi však je pocit nezávislosti a měsíční příjem na hranici průměrné mzdy.

Něco asi dělám špatně. Jak jinak si vysvětlit strmou podnikatelskou kariéru Paroubkovic Jiříka mladšího. Třiadvacetiletý, dle spolehlivých zdrojů, lehce řečeno, ne příliš excelentní student soukromé !!! VŠ manažérské informatiky a ekonomie, založí poradenskou firmu v oblasti počítačů. Ačkoliv konkurence v tomto oboru je naprosto extrémní, mladý studentík se neohroženě pustí do boje s nadnárodními giganty, českými dlouhodobě prosperujícími specialisty a dalšími více či méně zaběhnutými poradenskými firmami, na jejichž vizitkách se to hemží slavnými jmény bývalých vlivných politických i ekonomických „stár“. Ba co víc, jeho rozjezd je tak prudký, že okamžitě svými radami vydělává více než jeho otec ! Pokud si to promítneme zpět, více než premiér této země se všemi příplatky, neboť Jiřík mladší si mastí kapsu již tři roky a spadá to tedy i do období premiérování jeho tatíka.

Radí snad Billu Gatesovi jak ovládat své impérium ? Je přísně utajeným trumfem vývojářů Apple, chrlícím tu i-pod, tu i-phone ? Vyhrává jeho firma státní zakázky, srážíc svými profesionálními kvalitami a cenovou lukrativností Microsoft a jemu podobné na kolena ? Proč se tedy nepochlubí veřejně svým úspěchem ? Proč vadí otázky na toto téma jemu i jeho otci ? Vždyť pokud je vše čisté a v pořádku, může být na sebe hrdý ! Dokázal takřka nemožné a je hoden obdivu.

Možná to tak není. Hnidopich by namítl, že vydělávat měsíčně kolem 200 000,- Kč (vycházejme ze slov Jiřího Velkého – víc než já, premiér) není opravdu jednoduché a pro začínajícího počítačového poradce takřka nemyslitelné. Však neodsuzujme jej předčasně, snad geneticky dané abnormální schopnosti, snad osvícení vyšší mocí nebo setkání s marťany mu předurčily lehkou cestu multimilionáře, o kterého se za pár let budou prát oduševnělé krasavice v reality show TV Nova.

Zatím pomáhá tatínkovi. Platí leasing nového auta, hypotéku na luxusní byt, alimenty na odkopnutou dcerku, zřejmě pomůže zchudlému otci i s vybavovaním nového hnízdečka pro nemilenku Petru. Velkému Já totiž tak nějak došla finanční pára, neboť jako obyčejný zastupitel musí vystačit s necelými padesáti tisíci poslanecké „almužny“ a to při „mandatorních“ výdajích na hypotéku, nájemné bytu pro nesnachu a vlastní obživu znamená, že nové košile a botky mu bude asi muset kupovat jeho také najednou skvěle vydělávající tlumočnice. Navíc si myslím, že největší české ego těžko dopustí, aby další byt, pořízený na hypotéku, tentokrát prezentovaný jako budoucí hnízdečko lásky sexymozku a intelektuální krasavice se sociálním cítěním, platila Petruška sama. Takže mladý Jiřík bude muset pomoci i tady. Zřejmě má k tatovi lepší vztah než k vlastní dceři, kde měsíčních 7 000,- Kč mu dělá menší problémy a maminka zatím údajně vyhlíží pošťačku marně.

Napsáno pro blog.idnes.cz

9939 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Takovéto perverzní knihy pohádek pro děti doopravdy existujíAndrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí

Eurabia.cz

Okamura vyzval českou policií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimůPrezident Zeman: „Proč útočí Turci na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu"

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnostiJ. X. Doležal se na Primě utrhl ze řetězu: Ať EU zakáže ještě kladiva. Pak škrabky na brambory, když tím dostanete do krku, jste mrtvej. Šroubováky. Kravaty taky
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění