Chce být Bursík ředitelem Zeměkoule?

Autor: Petr Musil | Publikováno: 17.9.2007 | Rubrika: Politika
Bursík Martin

http://www.blog.idnes.cz

Možná trochu přeháním, alespoň co se týče času přítomného. Ale jak to bude za 10, 15 či 20 let? Jsou v zásadě dvě možnosti. Buďto zeleným soudruhům uvěříme, stejně jako voliči uvěřili v šestačtyřicátem těm pravým rudým soudruhům, a místo výjezdních doložek a devizových příslibů budeme žádat o povolení zakoupit si tu rychlovarnou konvici, tu lednici či mikrovlnnou troubu, či letět někam letadlem; nebo nám včas dojde, že Zeleným nejde o životní prostředí, ale jen a pouze o touhu ovládat životy jiných.

Ostatně to dnes předvedl s plnou parádou soudruh Bursík v České televizi. Podle Bursíka už tedy ani prezident Klaus nesmí veřejně říci svůj osobní názor, navíc na konferenci, která je jednou z prvních vlaštovek, signalizující počátek seriózní debaty na téma klimatických změn. Bursík to vzal pěkně zostra, hned od prezidenta. Kdo přijde na řadu zítra? My všichni? Nebo jen ti, kteří nesouhlasí s Bursíkovským viděním světa?

Nemohu si pomoci, musím se proti zeleným soudruhům ostře ohradit. Za prvé, nikde jsem nezaznamenal skutečně férovou debatu na téma klimatických změn, které by se Zelení účastnili. Stále dokola nám jsou pouze omílány obecné teze, že se zhoršuje životní prostředí, že se zvyšují emise toho, či onoho, a že člověk může za tak zvané globální oteplování - nikde žádný důkaz. Zřejmě teskní po bolševických časech, kdy se zimu co zimu dusili ve smogu občané severu Čech, kdy hromadně hynuly lesy v Krušných a Orlických horách nebo Krkonoších. Kde tehdy všichni ti zastánci kvalitního životního prostředí byli? Dřímali s rytíři v Blaníku?

Za druhé, mám i osobní zkušenost s pokusem o vážnou debatu nad životním prostředím. Snažil jsem se ji vést s poměrně známým členem SZ. Bylo mi řečeno, že každý člověk má jaksi dopředu dán limit, kolik čeho může spotřebovávat, rozuměj, jak moc může emitovat a znečišťovat. Namítl jsem tedy, jak a kdo onen limit určí? Bylo mi sděleno, že tento limit není dán marxisticky, ale kapacitou naší Země. Zde si dovolím obzvláště upozornit na podobnost s Rudými. Ti nám také určovali, jaké máme potřeby, že všichni máme stejné žaludky a tak dále.

Za třetí, zelení soudruzi, stejně jako ti rudí, často káží vodu, ale přitom sami vehementně pijí víno. Jako zářný příklad může posloužit aférka kolem energeticky  náročného bydlení snad největšího apologeta environmentalismu, Ala Gorea. Pokud člověk hlásá něco o ochraně životního prostředí, domníval bych se, že půjde sám příkladem, tzn. že všude bude chodit pěšky nebo jezdit na kole, doma svítit solárními panely, vařit kotlíkový guláš nad ohništěm a stejně tak řešit otop a ohřev vody. Bohužel, má osobní zkušenost s některými Zelenými nic takového nedokládá. Je to podivné, ale i tito lidé, kteří tvrdě odmítají jakékoli ekonomické analýzy týkající se životního prostředí při svém rozhodování porovnávají své osobní náklady se svými osobními užitky z takového nebo makového jednání. Jinými slovy, chovají se tak, že "vlk se nažere a koza přitom zůstane celá", pokud se jim to "hodí do krámu", hájí životní prostředí, pokud je zrovna nikdo nevidí, životní prostředí je odsunuto na x-tou kolej.

Touha soudruha Bursíka a jeho oveček ovládat tento svět je podle všeho skutečně veliká. Pokud jednou někdo bude hledat vhodného kandidáta na ředitele Zeměkoule, pak se zřejmě strhne boj mezi Bursíkem a Gorem, který už jisté zkušenosti tohoto typu má. Doufám ale, že taková situace nikdy nenastane a lidská svoboda přežije i tento pokus o její likvidaci. 

Napsáno pro blog.idnes.cz

7062 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíAnketa: Jak myslíte, že ČR vypadá s "Vrběticemi" na mezinárodní scéně ?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasádyCo se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění