Paroubek jako Arthur C. Clarke

Autor: David Prokop | Publikováno: 16.9.2007 | Rubrika: Politika
Paroubek 3

http://www.blog.idnes.cz

Tak nám soudruh Paroubek zase jednou ukázal, co to znamená mít bolševické myšlení. Tentokrát to předvedl ve formě otevřeného dopisu prezidentu Klausovi ohledně jeho projevu o globálním oteplování na půdě OSN. Kromě toho, že drze a veřejně Klausovi zakazuje sdělovat jeho stanoviska, je hlavně důležitý ten fakt, že se Paroubek prezentuje jako osoba zelenější než pan Bursík.

Nehledejme za tím nějaký náhlý zájem o recyklovaný odpad nebo sluneční kolektory, to se jen soudruh snaží nově naleptat soudržnost koalice. Dobře ví, že mezi Zelenými nejsou jen političtí realisté, ale také různí blouznivci z hor, kteří by mu mohli za příznivé konstelace pomoci znovu ke korýtku.

Paroubek je ovšem tragický nešika – premiérem se stal pouhou shodou okolností a od té doby prohrál vše, na co se jen podíval (nepočítám vnitrostranické volby). Kromě svého politického neumětelství (počítá se kdo vyhrál a nikoli to, kdo skončil těsně druhý) Paroubek takřka postrádá schopnost učit se z chyb. V září minulého roku na Hradě se sklenkou šampaňského v ruce prorokoval, že se se svými kolegy z odstupující vlády na Hradě velmi brzo setkají znovu. Rok se s rokem sešel a soudruh pořád jen vztekle hrozí pěstičkou a dupe nožičkou. Poučení z krizového vývoje si nevzal a myslí si, že vyhraje s poukazem na to, jak rychle se dokázal rozvést.

Otevřeným dopisem prezidentovi Paroubek jen přiložil další polínko pod kotel, ve kterém se vaří. Asi to ještě nepostřehl – v našem politickém prostředí, díky tragickému poměrnému volebnímu systému, žijeme soustavně v situacích, kdy důležitá politická rozhodnutí odvisí od rozmarů jednoho dvou poslanců. Kromě toho, že vlády mají zpravidla jen slabý mandát a jsou relativně nestabilní, tyto situace významně posilují úlohu prezidenta republiky v politickém životě naší země.

Řeči o pouhé ceremoniální roli prezidenta jsou naprostým nesmyslem. V napjatých situacích, které dokola vytváří naše verze poměrného volebního systému na všech možných úrovních politického rozhodování, je prezident velmi silným hráčem, protože ON je tou vážkou na vahách, je to ON, kdo je tím rozhodujícím činitelem, který umí dodat rozhodující impulz k tomu, jestli se věci budou mít v přelomových a krizových situacích tak či onak. Prezidentem není nějaký pošuk z Akademie věd, ale Klaus, starý politický harcovník, se kterým můžeme nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s ním můžeme dělat.

Dráždit v této situaci Klause v představě matné možnosti, že tím snad v budoucnu získám pár zelených fanatiků, je projevem opravdu mimořádné politické tuposti. Klaus si počká a Klaus se dočká. Počkal si a dočkal se už v minulosti a jistě ani později si nenechá ujít příležitost, aby protivníkovi zatlačil oči. Udělá to jistě elegantně a bravurně.

A proč ten Arthur C. Clarke?? Vy si už nevzpomínáte? Pravda, uplynulo už pár zim, co běžel v televizi seriál o tomto spisovateli science fiction, ve kterém se onen procházel po pláži s barevným slunečníkem nad hlavou a provázel je komentář o tom, jaký že je to skvělý snílek a fantasta... Trochu reality do toho umírání, soudruhu!

Napsáno pro blog.idnes.cz

6792 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Covid-Apartheid pasy: Jak to bude vypadat? Příprava na válku: Je třeba vyzkoušet nové zbraně? Široká fronta proti Rusku

Eurabia.cz

Navalnyj si stěžuje, že ve vězení nedostal KoránBiden chce nakonec s Putinem vyjednávat

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru„Úplná hovadina! Piráti? Komouši jsou proti nim konzervativci.“ Jakl před kamerou. I o údajném návratu Klause
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění