Paroubek jako Arthur C. Clarke

Autor: David Prokop | Publikováno: 16.9.2007 | Rubrika: Politika
Paroubek 3

http://www.blog.idnes.cz

Tak nám soudruh Paroubek zase jednou ukázal, co to znamená mít bolševické myšlení. Tentokrát to předvedl ve formě otevřeného dopisu prezidentu Klausovi ohledně jeho projevu o globálním oteplování na půdě OSN. Kromě toho, že drze a veřejně Klausovi zakazuje sdělovat jeho stanoviska, je hlavně důležitý ten fakt, že se Paroubek prezentuje jako osoba zelenější než pan Bursík.

Nehledejme za tím nějaký náhlý zájem o recyklovaný odpad nebo sluneční kolektory, to se jen soudruh snaží nově naleptat soudržnost koalice. Dobře ví, že mezi Zelenými nejsou jen političtí realisté, ale také různí blouznivci z hor, kteří by mu mohli za příznivé konstelace pomoci znovu ke korýtku.

Paroubek je ovšem tragický nešika – premiérem se stal pouhou shodou okolností a od té doby prohrál vše, na co se jen podíval (nepočítám vnitrostranické volby). Kromě svého politického neumětelství (počítá se kdo vyhrál a nikoli to, kdo skončil těsně druhý) Paroubek takřka postrádá schopnost učit se z chyb. V září minulého roku na Hradě se sklenkou šampaňského v ruce prorokoval, že se se svými kolegy z odstupující vlády na Hradě velmi brzo setkají znovu. Rok se s rokem sešel a soudruh pořád jen vztekle hrozí pěstičkou a dupe nožičkou. Poučení z krizového vývoje si nevzal a myslí si, že vyhraje s poukazem na to, jak rychle se dokázal rozvést.

Otevřeným dopisem prezidentovi Paroubek jen přiložil další polínko pod kotel, ve kterém se vaří. Asi to ještě nepostřehl – v našem politickém prostředí, díky tragickému poměrnému volebnímu systému, žijeme soustavně v situacích, kdy důležitá politická rozhodnutí odvisí od rozmarů jednoho dvou poslanců. Kromě toho, že vlády mají zpravidla jen slabý mandát a jsou relativně nestabilní, tyto situace významně posilují úlohu prezidenta republiky v politickém životě naší země.

Řeči o pouhé ceremoniální roli prezidenta jsou naprostým nesmyslem. V napjatých situacích, které dokola vytváří naše verze poměrného volebního systému na všech možných úrovních politického rozhodování, je prezident velmi silným hráčem, protože ON je tou vážkou na vahách, je to ON, kdo je tím rozhodujícím činitelem, který umí dodat rozhodující impulz k tomu, jestli se věci budou mít v přelomových a krizových situacích tak či onak. Prezidentem není nějaký pošuk z Akademie věd, ale Klaus, starý politický harcovník, se kterým můžeme nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s ním můžeme dělat.

Dráždit v této situaci Klause v představě matné možnosti, že tím snad v budoucnu získám pár zelených fanatiků, je projevem opravdu mimořádné politické tuposti. Klaus si počká a Klaus se dočká. Počkal si a dočkal se už v minulosti a jistě ani později si nenechá ujít příležitost, aby protivníkovi zatlačil oči. Udělá to jistě elegantně a bravurně.

A proč ten Arthur C. Clarke?? Vy si už nevzpomínáte? Pravda, uplynulo už pár zim, co běžel v televizi seriál o tomto spisovateli science fiction, ve kterém se onen procházel po pláži s barevným slunečníkem nad hlavou a provázel je komentář o tom, jaký že je to skvělý snílek a fantasta... Trochu reality do toho umírání, soudruhu!

Napsáno pro blog.idnes.cz

5619 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Takovéto perverzní knihy pohádek pro děti doopravdy existujíAndrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí

Eurabia.cz

Okamura vyzval českou policií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimůPrezident Zeman: „Proč útočí Turci na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu"

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnostiJ. X. Doležal se na Primě utrhl ze řetězu: Ať EU zakáže ještě kladiva. Pak škrabky na brambory, když tím dostanete do krku, jste mrtvej. Šroubováky. Kravaty taky
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění