Paroubek jako Arthur C. Clarke

Autor: David Prokop | Publikováno: 16.9.2007 | Rubrika: Politika
Paroubek 3

http://www.blog.idnes.cz

Tak nám soudruh Paroubek zase jednou ukázal, co to znamená mít bolševické myšlení. Tentokrát to předvedl ve formě otevřeného dopisu prezidentu Klausovi ohledně jeho projevu o globálním oteplování na půdě OSN. Kromě toho, že drze a veřejně Klausovi zakazuje sdělovat jeho stanoviska, je hlavně důležitý ten fakt, že se Paroubek prezentuje jako osoba zelenější než pan Bursík.

Nehledejme za tím nějaký náhlý zájem o recyklovaný odpad nebo sluneční kolektory, to se jen soudruh snaží nově naleptat soudržnost koalice. Dobře ví, že mezi Zelenými nejsou jen političtí realisté, ale také různí blouznivci z hor, kteří by mu mohli za příznivé konstelace pomoci znovu ke korýtku.

Paroubek je ovšem tragický nešika – premiérem se stal pouhou shodou okolností a od té doby prohrál vše, na co se jen podíval (nepočítám vnitrostranické volby). Kromě svého politického neumětelství (počítá se kdo vyhrál a nikoli to, kdo skončil těsně druhý) Paroubek takřka postrádá schopnost učit se z chyb. V září minulého roku na Hradě se sklenkou šampaňského v ruce prorokoval, že se se svými kolegy z odstupující vlády na Hradě velmi brzo setkají znovu. Rok se s rokem sešel a soudruh pořád jen vztekle hrozí pěstičkou a dupe nožičkou. Poučení z krizového vývoje si nevzal a myslí si, že vyhraje s poukazem na to, jak rychle se dokázal rozvést.

Otevřeným dopisem prezidentovi Paroubek jen přiložil další polínko pod kotel, ve kterém se vaří. Asi to ještě nepostřehl – v našem politickém prostředí, díky tragickému poměrnému volebnímu systému, žijeme soustavně v situacích, kdy důležitá politická rozhodnutí odvisí od rozmarů jednoho dvou poslanců. Kromě toho, že vlády mají zpravidla jen slabý mandát a jsou relativně nestabilní, tyto situace významně posilují úlohu prezidenta republiky v politickém životě naší země.

Řeči o pouhé ceremoniální roli prezidenta jsou naprostým nesmyslem. V napjatých situacích, které dokola vytváří naše verze poměrného volebního systému na všech možných úrovních politického rozhodování, je prezident velmi silným hráčem, protože ON je tou vážkou na vahách, je to ON, kdo je tím rozhodujícím činitelem, který umí dodat rozhodující impulz k tomu, jestli se věci budou mít v přelomových a krizových situacích tak či onak. Prezidentem není nějaký pošuk z Akademie věd, ale Klaus, starý politický harcovník, se kterým můžeme nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s ním můžeme dělat.

Dráždit v této situaci Klause v představě matné možnosti, že tím snad v budoucnu získám pár zelených fanatiků, je projevem opravdu mimořádné politické tuposti. Klaus si počká a Klaus se dočká. Počkal si a dočkal se už v minulosti a jistě ani později si nenechá ujít příležitost, aby protivníkovi zatlačil oči. Udělá to jistě elegantně a bravurně.

A proč ten Arthur C. Clarke?? Vy si už nevzpomínáte? Pravda, uplynulo už pár zim, co běžel v televizi seriál o tomto spisovateli science fiction, ve kterém se onen procházel po pláži s barevným slunečníkem nad hlavou a provázel je komentář o tom, jaký že je to skvělý snílek a fantasta... Trochu reality do toho umírání, soudruhu!

Napsáno pro blog.idnes.cz

5736 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Takovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidíTragédie antických rozměrů: Lidový vůdce Salvini zradou odstaven od moci. Conteho vláda dosazena z Bruselu. Přístavy se migrantům opět otevírají. Kdy italský kotel vybuchne?

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Horší než Esmeralda! Výbuch ČT se show o ,,fake news": Trošku jde o Zdeňka TroškuPrů*er. Asi dojde na Zemanova slova. Šichtařová odhaluje skrytý problém
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění