Když přišla první informace, že by na našem území měl být radar, jako součást protiraketové obrany, byl jsem jednoznačně pro. Že bývá právě ta první volba u člověka většinou správná, jsem poznával prakticky po celou dobu trvání horlivých diskuzí na toto téma.

Argumenty odpůrců mi totiž připadaly, jako nesourodé pohádky, které mají za úkol hlavně zastrašit obyvatelé naší země. Mnoho "důkazů" o nevhodnosti umístění radaru na našem území bylo prokládáno jasnou protiamerickou propagandou, což u mne značně snižovalo důvěryhodnost argumentů "ne základně".

Na zváženou by především měl být bod, ve kterém odpůrci často upozorňují, že v případě konfliktu se naše území stane "první linií" a nepřátelské rakety by nejdříve oslabovaly monitorovací systém. Možná, že v tomto mají pravdu, ale jestli si myslí, že v případě rozsáhlého konfliktu zůstane území České Rep., neposkvrněné, jako oáza na poušti, pak nevěřím, že mohou své argumenty myslet vážně. Podobným fantaziím bych uvěřil leda v útlém dětském věku.

Jsem realista a reálně vidím šanci, bránit se možným jednotlivým útokům. V případě rozsáhlého konfliktu nám nepomůže ani radar, ani neradar. Proto vidím umístěním radaru na našem území jasně a zřetelně - prostě nemáme co ztratit.

Každý způsob obrany proti "světu neandrtálskému", který řeší pouze své náboženské přesvědčení a rozumově nestravitelné činy válečným konfliktem, je krok k "stornování" těchto (ne)lidských stvůr. 

Napsáno pro blog.idnes.cz