Vzpomněl jsem si na tuto bezmála dvacet let starou historku tuhle při čtení různých těch výkřiků, výlevů a rádobykomentářů různých autorů, převážně anonymních, pravidelně se přiživujících na různých populárních a proto čtených internetových stránkách a blozích.

Přicmrdovači, říkával výstižně těmto lidem jeden můj spolužák z medicíny. Nikdy sami nic aktivního neučiní, nikdy nezorganizují nějakou úspěšnou akci, nevytvoří úspěšné dílo, ba většinou se o to ani nepokusí. Nikdy neponesou svoje jméno, své znalosti či neznalosti, svoje schopnosti či neschopnosti na trh, neboť tam vládne tvrdá konkurence, která by je promptně tržně ohodnotila. A toho se z pochopitelných důvodů bojí jako čert kříže.

A tak nekladou solidní otázky, neargumentují, netouží se v rámci diskuse něco dozvědět, ba nebaví je ani prostá intelektuální rozkoš ze souboje názorů, jen přicmrdují a přicmrdují....

V reálném životě takových příležitostí pochopitelně není mnoho, a navíc není v naší společnosti obvyklé mít zakrytou tvář, to předem diskvalifikuje - ovšem vznikem internetu narostla těmto přicmrdovačům kříííídla! Jaká krásná anonymita, jaké možnosti přiživovat se!

Ale jak už to na světě naštěstí chodí, každá věc má své dobré i špatné stránky.

Tu přímo vynikající vidím u těchto přicmrdovačů v tom, že si svými výlevy odpouštějí z duše a těla spoustu netolerance, nenávisti a agresivity, zmírňují následky svých komplexů, zvyšují si ochablé sebevědomí a tím neutralizují - nebo, lépe vyjádřeno - kanalizují svoje frustrace.

A tak, jako bývalo pro společnost mnohem lepší, když si dav vybíjel svoji agresivitu v cirku při sledování gladiátorských her, než vzájemně mezi sebou, tak jako je mnohem lepší "nesmiřitelný" souboj fotbalových klubů a jejich fanoušků, než souboj pouličních tlup a tak, jako je mnohem lepší ještě "nesmiřitelnější" souboj politických stran, než skutečný boj jejich bojůvek a milicí, (anebo listování pornočasopisů úchyly, namísto přepadávání v temných uličkách),  je mnohem a mnohem lepší nechat tyto přicmrdovače plivat a zapáchat v cyberprostoru, než aby se vybíjeli jinak, povykovali na veřejnosti, ničili cizí majetek, házeli dlažební kostky či Molotovovy koktejly a nebo si jinak odpouštěli přetlak svých negativních emocí v reálném světě.

Napsáno pro blog.idnes.cz