Pavel Trávníček: Politika je prokombinovaná mafie

Autor: Andrea Cerqueirová | Publikováno: 30.11.2004 | Rubrika: Rozhovor
Trávníček

Herec Pavel Trávníček provoz divadla, kterému se věnuje, považuje sice za těžký, v žádném případě by však neměnil. Má také za to, že herec by měl být na volné noze, nikoli ve stálém angažmá – to z něj podle jeho názoru nečiní svobodnou bytost. O politiku se nezajímá a nevěří, že něco zmůže protest jednotlivce. Čtěte exkluzivní interview pro ePortal.cz.

Provozujete divadlo Skelet. Je to náročné?
Je to velmi těžké. Zvlášť tehdy, když nemáte dotace, subvence a chcete být tzv. nezávislá – to je velmi drahé slovo. Divadlo vytváří sice hodnoty, ale ne takové, které se dají příliš zpeněžit. Vždy tedy záleží na tom, zda se divákovi chce, nebo nechce jít na představení. Důležité je také, za kolik. Vzniká začarovaný kruh – lístek nemůže být příliš drahý, vše ostatní ale drahé je. Bez sponzorů to nejde.

Nestýská se vám po dobách, kdy jste „pouze“ hrál a nemusel se starat o provozní záležitosti?
Vůbec ne. I když nikomu zakládání divadla příliš nedoporučuji, já jsem je kdysi založil rád. Nechtěl bych být hercem ve stálém angažmá. Takoví lidé jsou v hrozné situaci. Ať jsou obsazeni do jakéhokoli představení, hrát v něm prostě musí, a to za směšný plat deset dvanáct tisíc korun měsíčně. Na větší peníze si přijde dnes i bezdomovec. Doba v tomto případě krutě zaspala, protože herci jsou velmi vzdělaní a chytří lidé, kteří si mohou sami rozhodnout, zda konkrétní roli chtějí hrát, za kolik a s kým. Nejsou přece vazaly divadla, které je špatně platí.

Pavel Trávníček - zdroj: Martin HyklJinými slovy tedy říkáte, že lépe je na tom herec na tzv. volné noze?
Nepochybně. Herec má být přece sám svým pánem nad životem a cestou umění. Jsou zde však bohužel zakořeněny nesmyslné teze, že režisér je Pánem Bohem nad životem herce. Že záleží jen na jeho milosti, zda herce obsadí, nebo ne. Vždyť je to nesmysl.

Volné povolání má však také svá úsilí. Stejně jako role podnikatele, kterým jste se stal vy. Nebo si myslíte, že současná vláda podnikatelům ulehčuje život?
To si nemyslím v žádném případě. Naopak mám dojem, že kdo podniká, je doslova a do písmene nepřítelem číslo jedna.

Divadlo Skelet nyní uvádí muzikál Zasněžená romance. Co o něm můžete říci?
Představení jsme napsali s Gustou Oplustilem. Jedná se o hudební divadlo se swingovými písničkami, které byly slavné ve čtyřicátých letech minulého století. Je to dobrá muzika zahrnující v sobě i humor. Dnes na téma Zasněžené romance máme jiný pohled než tehdy – proto jsem si je vybral s vírou, že diváky zaujme. Navzdory tomu, že se nejedná o muzikál prošpikovaný hvězdami, protože v takovém případě člověk příliš nevnímá děj a sleduje jen jejich vystoupení. To pak může jít rovnou na koncert.

V tisku se objevila kritika toho, že představení je údajně nahráno a bude pouštěno z playbacku…
Na tiskovce k představení byli provokatéři, kteří považují playback za podvod. To by ale byla podvodem celá televize, tam je dopředu nahráno vše. Takové soudy odmítám. Herci a zpěváci mého divadla strávili mnoho hodin ve studiu a vše si nazpívali sami. Nikdo za ně nenazpíval ani slovo. Když konkrétní zpěvák či herec následně při představení běhá po jevišti a kutálí sněhové koule, přirozeně nebazíruji na tom, aby zpíval živě a zadýchal se, když diváci chtějí slyšet kvalitní zpěv. Takže shrnuji: v Zasněžené romanci je něco zpíváno živě, něco na playback – tak, aby to bylo v zájmu kvality inscenace.

Divadlo Skelet je typické tím, že uvádí především konverzační komedie světových autorů. Proč?
Tento žánr je ve světě velmi oblíbený a jeho autoři slavní. Přestože je často terčem kritiky, je velmi těžký a ne každý jej dokáže hrát. Já s ním mám zkušenosti už z divadla ABC a nedám na něj dopustit. Diváky chci především pobavit, na což oni slyší. Jak tak sleduji, tak konverzačky začínají hrát i jiná divadla.

Podle jakých kritérií vybíráte konkrétní hry?
Především podle toho, zda mě zaujmou. Hledám, hledám, čtu a čtu. Dělám v podstatě práci dramaturga.

Zajímáte se o politiku?
Vůbec ne. Nepovažuji ji ani za povolání, ale spíš za dobrou živnost. Politika se stala jakousi prokombinovanou mafií, kde jeden využívá druhého. Člověk na to musí mít žaludek. Lidé, kteří se politikou zabývají na plný úvazek, však bohužel ovlivňují naše životy. Ani nevím, jak je nazvat. Na druhou stranu však souhlasím s názorem W. Churchilla, že demokracie je sice špatný systém, ale lepší neexistuje. Takže nějací politici asi musejí existovat. Upřímně však lituji ty, kteří politice obětují svůj život. Podle mého názoru je to ztracený život.

Do politické kampaně byste se tedy za žádných okolností nezapojil?
Přesně tak. Kampaně nenávidím. Je pro mě hrozné sledovat, jak zpěvák zpívá pro politika a politik ho vlastně zneužívá ke zblbnutí davu, který jej následně volí. To jsou pro mě odporné a nepřijatelné metody.

Je něco, co vám hodně vadí a myslíte, že by s tím politici měli něco udělat?
Je toho hodně. Dám příklad: Ve Švédsku náš chlapec, který zavraždil dívku, dostal bez milosti doživotí, u nás by proklouzl s osmi až deseti lety a všem by se smál do ksichtu. Ať se naši politici podívají, jak to dělají venku. Ve Spojených státech amerických, ze kterých si všichni v mnohém berou tak hloupě příklad, je v některých zemích za těžké zločiny dokonce trest smrti. V tamních státech, kde zrovna není, nasolí soudci vrahovi dohromady třeba tři sta padesát let – svobody se tudíž nedožije. U nás je tomu jinak. Časem se k nám proto možná stáhnou všemožní grázlové – k páchání trestné činnosti jsou zde bohužel ideální podmínky.

Kdyby se přihodilo něco konkrétního, co by vás pálilo stejně, ne-li víc, donutilo by vás to k veřejnému protestu?
Existuje spousta věcí, které se mě (i jiných) dotýkají. Proto vždy tak jednou za dvacet třicet let vznikne davová psychóza, která je přesvědčena, že mění dějiny. Nemění, vše je dávno rozhodnuto někde jinde.

Protest jednotlivce tudíž podle vás nic nezmění?
V žádném případě, je to jen cesta k tomu, aby se stal hrdinou. Dnes už by se ho však příliš nikdo nevšímal. S lidmi dnes nehne ani neštěstí druhého. O něm tak dva dny informují média. A jak známo – není nic staršího, než včerejší zpráva v novinách.

Pavel Trávníček
Majitel pražského divadla Skelet (pasáž Blaník na Václavském náměstí) Coby herec má za sebou spoustu rolí v divadle, filmech i pohádkách – nezapomenutelný je kupříkladu jeho princ ve Třech oříšcích pro Popelku

8305 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Notičky z USA. Babiš na tiskovce vypadal, že se rozbrečí. Stvořitel Drahoše a Pavla vylezl z nory. Vyoral o týdnu války s Ruskem„Trapná nenávist k Rusku.“ Klaus účtuje za Vrbětice: Kdo z toho těží
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění