Česká vláda je slabá – a opozice taky

Autor: Bohumil Pečinka | Publikováno: 17.8.2007 | Rubrika: Politika
Topolánek

Politická jednání posledních měsíců ohledně reformy veřejných financí provázela několikanásobná politická slabost.

Jaké jsou její příčiny a projevy?

Znovu se ukázalo, že KDU-ČSL je od roku 1999 ve vleklé krizi. Latentní spory Kalouskova a Svobodova křídla této straně příliš dlouho braly energii. Na brněnském sjezdu v prosinci 2006 došlo v jistém smyslu k jejímu vyvrcholení a částečnému přeformátování.

Jedno křídlo se tehdy rozhodlo razantně zapudit druhé. Vedlo to k rozštěpení poslaneckého klubu a umrtvení strany na nejvyšší úrovni. „Konečné řešení“ se však nepodařilo, takže tu vedle sebe působí dvě entity, z nichž jedna bezradně tápe a druhá se stále vzpamatovává ze způsobu, jímž byla i nebyla odstraněna z funkcí. Křesťanští demokraté se přeměnili ve stranu na půl úvazku – nevydávají politická prohlášení a nekalouskovská část odmítá brát na vědomí volební program, který připravilo minulé vedení. Nejlepším důkazem jsou postoje poslance Ludvíka Hovorky, jehož odmítání vládního balíčku opatření (daně, poplatky u lékaře) v sobě rovněž nese protest proti současnému ministru financí.

Pro způsob projednávání vládního batohu pak byla charakteristická směs laxnosti a slovní autoritativnosti. Premiér Mirek Topolánek se pokusil utnout diskusi o vládních návrzích už před několika měsíci s odůvodněním, že se na nic nesmí sahat. Tento nepolitický pokus obejít vlastní poslance se mu záhy vrátil a vyvrcholil sérií jednání a protijednání, jež ubírala vládě její potenciál a kredit. Ani v poslední době nebyl způsob vyjednávání moc efektivní a příliš se podobal Topolánkovu naturelu – tři týdny se prakticky nic nedělo, potom se šéf vrátil z tenisu, uspořádal několik nočních jednání a s jazykem na vestě je dovedl do určitého konce. Více než Topolánkova intuitivnost poškozovala koaliční vyjednávání strukturální slabost vlády. Kabinet od začátku řeší skrytý rozpor, že ministr financí nepochází z nejsilnější strany a citelně chybí osoba, která by sjednocovala ekonomická rozhodování typu místopředsedy vlády pro ekonomiku.

Rok od voleb v červnu 2006 se rovněž projevila slabost opoziční politiky sociální demokracie. Tento fakt je sice překrýván siláckými prohlášeními některých politiků, ale podstata je jasná. Po volbách 2002 stačilo ODS několik málo měsíců na to, aby se začala v průzkumech veřejného mínění stabilně objevovat před sociální demokracií. Rok opoziční politiky v podání Paroubkova vedení je proto nutné brát jako neúspěch. Ukázalo se, že u většiny společnosti neuspěl antireformní étos, na který současné vedení společně s odbory vsadilo. ČSSD také personálně nevyvolává žádná velká očekávání a začíná zaujímat pozici těch, kdo nabízejí „použité zboží“, ať už se jmenuje Paroubek nebo Škromach.

Pro způsob vládnutí v uplynulých jedenácti letech je také typická slabost, vycházející z nemožnosti opřít se o stabilní většinu v dolní komoře parlamentu. Akceschopné vlády levého nebo pravého středu v takto nastaveném volebním systému dlouhodobě nemají šanci a jedinou perspektivou pro odpovědné vládnutí je bohužel velká koalice. Tyto věci je třeba neustále a nahlas opakovat, aby ti, pro něž je politická konkurence symbolem demokracie, se pokusili tento systém pozměnit. Vzhledem ke stupni diskuse v politických stranách se zdá jako jediný možný kompromis přistoupit na „italský bonus“. Jinak řečeno, zachovat plus minus stávající podobu volebního zákona a vsunout sem ustanovení o bonusu několika mandátů pro vítěze voleb. Bez toho se česká politika bude stále utápět v neúčinném vládnutí, které vede k oslabení ústřední moci a dává nepřiměřený vliv poslaneckým vyděračům a lobbistům.

Bohumil Pečinka

Autor je komentátor Reflexu.
Zveřejněno v deníku MfD

3684 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění