Výroky rapujícího Roma, double standard a náckové

Autor: Odjinud | Publikováno: 16.8.2007 | Rubrika: Politika
Gipsy

"Chcípni, když nechceš nic dělat," vzkázal romský rapper Gipsy ostatním příslušníkům své etnické komunity tady. Že to říká on jakožto uznávaný opinion leader, na jehož slova jistě mnozí mladí lidé dají, je nepochybně zajímavé. Ovšem mnohem zajímavější by bylo, kdyby jeho slova do médií vyřkl člověk neromského, "gadžovského" původu.

Gipsymu teď, zřejmě právem, sdělovací prostředky a všichni ostatní tleskají za jeho odvahu a otevřenost. Kdyby ale absolutně totožný citát řekl někdo například z českých politiků, nepochybně by se strhla obrovská mediální štvanice, která by mohla skončit odstoupením daného politika, možná jeho lynčem a uvězněním. Nemusíme ale chodit tak daleko - něco takového by například mohl vyslovit i někdo z kolegů Gipsyho umělecké branže. Zde by si na své přišel především bulvár a dotyčný by se nakonec musel v slzách Romům omluvit. Nejlépe na kolenou a popel a prach by si posléze z vlasů smýval ještě týden.

Double standard, na který jsem právě poukázal, známe i z jiných odvětví. V černošském slangu je "nigger" poměrně běžným oslovením, které dnes víceméně postrádá negativní konotace. Kontroverzní americký rapper Ice-T, nejpopulárnější na přelomu osmdesátých a devadesátých let, tak nazýval ve svých písních sám sebe a své kamarády zcela běžně. Kdyby ovšem běloch použil slovo "nigger" může mít na svých bedrech i trestní stíhání. Slyšel jsem také, že homosexuálové běžně oslovují jeden druhého "ty buzno". Zkuste ale prohlásit veřejně o takovém Jiřím Hromadovi, že je "buzna"!

Gipsyho výrok by však mohl zavdat k řadě absurdních situací. Příkladem budiž můj poněkud radikálněji pravicově orientovaný kamarád, který mi dnes sdělil, že hodlá citát romského rappera napsat na obrovský transparent, kterým chce mávat pod pomníkem sv. Václava na největším pražském náměstí. Doufám, že mi dá včas vědět, abych si ho stihl vyfotografovat, ještě než na něj nějaký bdělý občanský aktivista upozorní policii a on bude zatčen. Kamarád by se ovšem teoreticky mohl hájit tím, že výrok pronesl v současnosti nejpopulárnější romský opinion leader, se kterým se on, plný upřímné lásky k romské komunitě, plně ztotožňuje.

Ještě lepší by ovšem bylo, kdyby se Gipsyho moudra chytili čeští ultrapravičáci. Národní stranou počínaje a Národním odporem konče. Kouzlem nechtěného by se tak mohl nejznámější český Rom stát "kápem" neonacistů.

http://nekorektne.blogspot.com/ 

6295 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla zřejmě "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český SenátUmělci mluví: „Rusko nás obsadí za 23 minut, do pr...” sekl Ivan Vyskočil. Jiní naženou Kremlu hrůzu
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění