Nebezpečí v usmiřování Káddáfího

Autor: David Prokop | Publikováno: 1.8.2007 | Rubrika: Politika
Kadáfí

http://www.blog.idnes.cz

Tak byla velká sláva – po osmi letech se konečně do Bulharska vrátili sestřičky a palestinský lékař, které zcela neprávem libyjský režim odsoudil k trestu smrti za údajné infikování stovek dětí smrtelným virem HIV, aby zakryl středověké hygienické podmínky panující v libyjském zdravotnictví, které byly skutečnou příčinou všeho neštěstí. To vše za asistence komisařky EU pro vnější vztahy Ferrerové-Waldnerové a manželky francouzského prezidenta Sarkozyho.

Samozřejmě se jako všichni ostatní normální lidé raduji z toho, že se nespravedlivě trpící lidé dostali z rukou vůdce Libye, jehož narušená osobnost a nevypočitatelné chování se asi příznačně vtiskly do jeho obliby v komicky barevných uniformách, do tuctů slunečních brýlí a obarvených vlasů. Co si z toho ale asi odnese Kaddáfí a jemu podobní?

Odnese si z toho zřejmě takové poučení, že si může dovolit všechno – křivě obviňovat a na základě toho věznit nevinné. Na oplátku se mu totiž nedostalo bombardování jako za časů Reagana, ale mnoha milionů dolarů kompenzací, nemluvě o všemožných příslibech úplné normalizace vztahů s EU, zvláště pak těch obchodních, samozřejmě.

Jistou geopolitickou logiku má usmiřování Kaddáfího snad v očích nějakého stratéga americké vlády, která vede rozsáhlé operace na mnoha místech světa a je z tohoto úhlu pohledu pochopitelné, že Libye není právě to místo, kde by se za dané situace jevilo pro USA jako vhodné a výhodné hrozit silou. Nemluvě o podstatných zásobách ropy, po které prahnou nejen USA, ale i mnoho dalších zemí.

Kaddáfí a jemu podobní si odnesou poučení, že stačí nebýt vyloženým rájem teroristů a mít nějaké to nerostné bohatství a pak je možné prakticky všechno. Stačí uměle vygenerovat nějaký problém a pak z něj s pomocí vrcholných orgánů EU vyždímat co se dá. Takříkajíc z h—na uplést bič.

Za takových podmínek je EU (resp. Komise) schopna zapomenout na veškerá prohlášení o hodnotách, na kterých údajně stojí a které prosazuje. Ano, je možné, že za dané situace bylo dané řešení nejlepší z hlediska záchrany lidských životů nejlepší. Ale ono bylo nejlepší právě a jen ZA DANÉ SITUACE, kterou EU vytvořila. 

Tou situací dnes je, že kdejaký bezvýznamný šašek může zametat s celou EU, protože dobře ví, že žádné tvrdé reakce se mu nedostane. Nehrozí mu žádná tvrdá odpověď. A to přes všechny ty tuny proklamací. EU je prostě na poli zahraniční politiky, která je efektivní právě a jen v tom případě, když za ní stojí reálná vojenská síla, dokonalý impotent. Tu reálnou vojenskou sílu EU ještě desetiletí mít nebude a ani by jí mít neměla, protože je tu síla už hotová a skvěle fungující – NATO. Snahy EU dublovat některé funkce, které skvěle plní NATO, jsou zbytečné, drahé a kontraproduktivní.

Poslední vývoj ve vztazích EU by si eurohujeři měli ve svých hlavách pevně zafixovat jako důkaz totální impotence EU na poli reálné zahraniční politiky. Bez USA a Velké Británie, které mají armády schopné opravdu účinné akce velkých rozměrů, se prostě nevyřeší žádný významný problém. Bez USA a VB zbývají tak leda síly na úrovni Francie, které jsou schopné udělat výsadek tak leda v Kongu.

Výsledky pak vidíme v Libyi, kam místo výprasku přišla pusinka na čelo. Tahle sranda se nám vrátí i s úroky, protože naše dobrá vůle a smířlivost budou vyloženy jako slabost a výzva k útoku. Možná někým jiným a někdy jindy, ale můžeme se spolehnout.

Napsáno pro blog.idnes.cz

3417 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Objevuje se u nás stále větší počet osob zahalených v islámských nikábech?Evropská unie je škůdcem, parazitem, vrahem a rakovinou Evropy. Pokud chceme, aby Evropa přežila, musíme zrušit totalitní neomarxistickou instituci s názvem Evropská unie

Eurabia.cz

Miliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraciVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Babiš se vysmál Milionu chvilek. A vyprášil ministra ČSSD Debilové. Přepište listopad, ČT! Šméčko, Babiši. Čapí hnízdo rozpálilo umělce
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění