Nebezpečí v usmiřování Káddáfího

Autor: David Prokop | Publikováno: 1.8.2007 | Rubrika: Politika
Kadáfí

http://www.blog.idnes.cz

Tak byla velká sláva – po osmi letech se konečně do Bulharska vrátili sestřičky a palestinský lékař, které zcela neprávem libyjský režim odsoudil k trestu smrti za údajné infikování stovek dětí smrtelným virem HIV, aby zakryl středověké hygienické podmínky panující v libyjském zdravotnictví, které byly skutečnou příčinou všeho neštěstí. To vše za asistence komisařky EU pro vnější vztahy Ferrerové-Waldnerové a manželky francouzského prezidenta Sarkozyho.

Samozřejmě se jako všichni ostatní normální lidé raduji z toho, že se nespravedlivě trpící lidé dostali z rukou vůdce Libye, jehož narušená osobnost a nevypočitatelné chování se asi příznačně vtiskly do jeho obliby v komicky barevných uniformách, do tuctů slunečních brýlí a obarvených vlasů. Co si z toho ale asi odnese Kaddáfí a jemu podobní?

Odnese si z toho zřejmě takové poučení, že si může dovolit všechno – křivě obviňovat a na základě toho věznit nevinné. Na oplátku se mu totiž nedostalo bombardování jako za časů Reagana, ale mnoha milionů dolarů kompenzací, nemluvě o všemožných příslibech úplné normalizace vztahů s EU, zvláště pak těch obchodních, samozřejmě.

Jistou geopolitickou logiku má usmiřování Kaddáfího snad v očích nějakého stratéga americké vlády, která vede rozsáhlé operace na mnoha místech světa a je z tohoto úhlu pohledu pochopitelné, že Libye není právě to místo, kde by se za dané situace jevilo pro USA jako vhodné a výhodné hrozit silou. Nemluvě o podstatných zásobách ropy, po které prahnou nejen USA, ale i mnoho dalších zemí.

Kaddáfí a jemu podobní si odnesou poučení, že stačí nebýt vyloženým rájem teroristů a mít nějaké to nerostné bohatství a pak je možné prakticky všechno. Stačí uměle vygenerovat nějaký problém a pak z něj s pomocí vrcholných orgánů EU vyždímat co se dá. Takříkajíc z h—na uplést bič.

Za takových podmínek je EU (resp. Komise) schopna zapomenout na veškerá prohlášení o hodnotách, na kterých údajně stojí a které prosazuje. Ano, je možné, že za dané situace bylo dané řešení nejlepší z hlediska záchrany lidských životů nejlepší. Ale ono bylo nejlepší právě a jen ZA DANÉ SITUACE, kterou EU vytvořila. 

Tou situací dnes je, že kdejaký bezvýznamný šašek může zametat s celou EU, protože dobře ví, že žádné tvrdé reakce se mu nedostane. Nehrozí mu žádná tvrdá odpověď. A to přes všechny ty tuny proklamací. EU je prostě na poli zahraniční politiky, která je efektivní právě a jen v tom případě, když za ní stojí reálná vojenská síla, dokonalý impotent. Tu reálnou vojenskou sílu EU ještě desetiletí mít nebude a ani by jí mít neměla, protože je tu síla už hotová a skvěle fungující – NATO. Snahy EU dublovat některé funkce, které skvěle plní NATO, jsou zbytečné, drahé a kontraproduktivní.

Poslední vývoj ve vztazích EU by si eurohujeři měli ve svých hlavách pevně zafixovat jako důkaz totální impotence EU na poli reálné zahraniční politiky. Bez USA a Velké Británie, které mají armády schopné opravdu účinné akce velkých rozměrů, se prostě nevyřeší žádný významný problém. Bez USA a VB zbývají tak leda síly na úrovni Francie, které jsou schopné udělat výsadek tak leda v Kongu.

Výsledky pak vidíme v Libyi, kam místo výprasku přišla pusinka na čelo. Tahle sranda se nám vrátí i s úroky, protože naše dobrá vůle a smířlivost budou vyloženy jako slabost a výzva k útoku. Možná někým jiným a někdy jindy, ale můžeme se spolehnout.

Napsáno pro blog.idnes.cz

3291 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

V roce 1999 se všelijací pragováci v čele s principálem Havlem předháněli ve schvalování útoku NATO na Jugoslávii. Někteří tak spláceli svůj dluh novému protektorovi a zajišťovali si pohodlnou budoucnost...Po přečtení článku vám bude jasnější, proč je Česká televize dlouhodobě nazývána Al Jazírou z Kavčích hor. Ideologický blábol hodný vojína Jasánka...

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Herec Županič: Zeman? Šestá cenová. Znám národ líp než KSČM a Okamura. Závidím ČaputovouFOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění