Klausova a Topolánkova ODS: jedna strana, dvě tváře

Autor: Bohumil Pečinka | Publikováno: 30.7.2007 | Rubrika: Politika
ODS

Klaus a Toplánek. První a druhý předseda občanských demokratů. Každý z nich vtiskl straně odlišnou tvář. Voliči ODS v devadesátých letech dávali svůj hlas jiné straně než loni v červnu. Jak se ODS změnila?
První předseda občanských demokratů Václav Klaus vtiskl této straně étos společenských reformátorů a zájem o nastolování celostátních politických témat. V polovině devadesátých let se zrodilo něco, co on sám později nazval „ódéesovským“ myšlenkových schématem. Jde o směs liberálně-konzervativních přístupů v ekonomické sféře, spojených s odvoláváním se na anglosaské příklady a se zřetelnou obhajobou kapitalismu.

V praktické politice to její politici doplňovali odporem k federalistickým aspiracím EU a pragmatickým přístupem ke správě země. ODS byla také všude okolo chápána jako „nestředoevropská“ strana, protože za hlavní spojence považovala britské konzervativce, umírněné křídlo amerických republikánů a liberální strany typu holandské VVD nebo švédské Moderaterny.

Posarajevská mentalita

Velký vliv na mentalitu této strany měly tzv. sarajevské události v listopadu 1997, kdy se část poslanců v čele s Ivanem Pilipem a Janem Rumlem snažila odvolat předsedu Klause během jeho vládního pobytu v bosenském Sarajevu. V reakci na to se od ODS oddělila skupina, z níž později vznikla Unie svobody. I když více než polovina dnešního členstva ODS do ní vstoupila až po této události, je posarajevská mentalita neodmyslitelnou součástí „krevního oběhu“ strany. Vyznačuje se obezřetností k vnějšímu politickému světu, mimořádnou citlivostí na otázku stranické jednoty a dodržování zásady neventilovat vnitřní problémy přes média, což v roce 1997 významně přispělo k jejímu rozštěpení.

Po tomto datu naopak došlo k úspěšnému sjednocování a posílení pozic ODS na všech úrovních. Po neúspěchu ve volbách do Poslanecké sněmovny v létě 2002 nahradil v čele občanských demokratů jejich „otce zakladatele“ tehdejší ostravský senátor Mirek Topolánek.

ODS ročník 2007

Po téměř pěti letech stranického vládnutí Mirka Topolánka lze říct, že ODS se alespoň na nejvyšší úrovni hodně přizpůsobila jeho sice otevřené, ale i neukotvené osobnosti.

Když Topolánek nastupoval, tvrdil, že ODS pod jeho vedením musí mít „tvrdé jádro, ale měkký obal“. Chtěl tím říct, že ODS musí pro volební vítězství přitáhnout i ty společenské vrstvy, které stranu dříve odmítaly pro její přímočarý politický styl a silná prohlášení. Ještě na posledním pražském kongresu v listopadu 2006 se Topolánek k tomuto tématu vrátil a označil to za hlavní příčinu nedávného volebního vítězství.

„Nezměnili jsme naše hodnoty. Změnili jsme jejich prezentaci. A to zásadně. Učinili jsme tyto hodnoty široce přijatelnými, v což téměř nikdo nedoufal. Dnes tato politika nese plody, obrátili jsme postupný propad našich volebních výsledků v jejich strmý růst... Náš úspěch stojí na tom, že se nám podařilo postupně se zbavit oné nezasloužené nálepky arogantní a agresivní strany.“

Nešlo o nový marketing, spíše o promítnutí některých Topolánkových vlastností do chodu této strany. Pro ODS ročník 2007 začínají být proto charakteristické dva momenty: postupná regionalizace a myšlenkové rozpouštění.

Jestliže pro Občanskou demokratickou stranu devadesátých let bylo typické zaměření na celostní témata a jejich nastolování, o desetiletí později došlo k výrazné regionalizaci centrální politiky. ODS do obou komor parlamentu a centrálních funkcí přestala generovat politiky zabývající se makroekonomickými otázkami, zahraniční politikou nebo národní bezpečností. Typický poslanec nebo senátor se naopak stále více podobá „sběrateli“ dotací pro svůj region a od jejich výše se odvíjí míra jeho úspěšnosti. Do nejvyšších orgánů typu poslaneckého nebo senátního klubu to vnáší ducha provinčnosti a neschopnost formulovat celostátní politická témata.

Jednou z příčin je fakt, že po vytvoření krajů se dříve jednotná ODS strukturálně rozpadla na čtrnáct regionálních sdružení, která politicky rotují kolem „svých“ politických reprezentací v podobě hejtmanství. Celostátní témata a celostátně profilované osobnosti se v tomto systému „přerozděl a panuj“ dostávají na politický okraj.

Hoši, co spolu mluví

ODS prvního desetiletí jedenadvacátého století se také krok po kroku rozpouští a ztrácí nejenom své „myšlenkové schéma“, ale i vlastní tvář. Paradoxní je to, že v rámci a kolem ODS je snad nejvíce think tanků (intelektuálních sdružení) na metr čtvereční v Evropě (CEP, Vysoká škola Cevro institut, Leadership akademie, CDK, Liberální institut, MK). Jejich vliv se však omezuje na úzkou skupinu „hochů, co spolu mluví“ a současně na mladší generaci v ODS, která bude schopna převzít politické funkce v horizontu deseti či patnácti let.

Pro topolánkovskou ODS je namísto toho charakteristická ztráta jakékoli ideologické kotvy a postupné rozvolňování názorů na cokoli. Možná hlavní příčinou je osoba předsedy Topolánka, pro něhož jsou tyto otázky nevýznamné a jehož názory formuluje poradce Martin Schmarcz. Pravicové hodnoty nahrazují teze o novém politickém stylu, slušnosti v politice a důrazu na obratnější marketing.

Zahraničněpoliticky byla ODS vždy orientována více na anglosaské politické strany, což je udržováno při životě jen díky iniciativám lidí, kteří do ODS vstoupili na začátku devadesátých let (Zahradil, Fajmon). V současné politice jsou stranická spojenectví spíše na okraji zájmu a jediný opravdu živý příklad přeshraniční spolupráce představují kontakty na Dzurindovu SDKU.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex.
Zveřejněno v deníku Mladá fronta DNES dne 25.7.2007.

3452 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

V roce 1999 se všelijací pragováci v čele s principálem Havlem předháněli ve schvalování útoku NATO na Jugoslávii. Někteří tak spláceli svůj dluh novému protektorovi a zajišťovali si pohodlnou budoucnost...Po přečtení článku vám bude jasnější, proč je Česká televize dlouhodobě nazývána Al Jazírou z Kavčích hor. Ideologický blábol hodný vojína Jasánka...

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Herec Županič: Zeman? Šestá cenová. Znám národ líp než KSČM a Okamura. Závidím ČaputovouFOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění