Jak se doučují romské děti?

Autor: Lucie Kavanová | Publikováno: 19.7.2007 | Rubrika: Polemika
Róm

Před pár lety jsem dostala nabídku doučovat romské děti. Musím přiznat, že jsem ji přijala se značnými rozpaky a snad i trochu strachem. Jaké to nakonec bylo?

Začala jsem každý týden chodit na pár hodin do Majáku, místního charitního centra. Zdejší aktivity sahaly od asistence na úřadech, přes charitní šatník a chráněné dílny až k doučování romských dětí. S Romy jsem do té doby neměla žádné osobní zkušenosti a musím přiznat, že jsem se jich podvědomě i trochu bála. Kamarádi si ťukali na čelo a ptali se, kam si budu zamykat peněženku a mobil. Za ty dva a půl roku, co jsem s Majákem spolupracovala, mi nezmizela jediná věc. Zato jsem přišla o řadu předsudků.
 

Má práce spočívala v tom, že jsem dětem z většinou prvního stupně ZŠ pomáhala s úkoly a průběžně se učit. Nahrazovala jsem tak de facto asistenci jejich často negramotných rodičů. V Majáku platila pravidla, která děti víceméně dodržovaly – chovaly se ke mně slušně a musely poslouchat, jinak byly bez svačin zdarma, případně jim byl vstup do střediska dočasně zakázán. Ať už je motivovaly ty svačiny, nebo lepší známky ve škole, do Majáku se vracely většinou rády. Dodnes se na mě občas radostně vrhnou, když se potkáme na ulici – to potom slíznu pohledy od kolemjdoucích! Zdravím se i s některými jejich rodiči.

Přesvědčila jsem se, že romské děti jsou schopné učit se stejně dobře, jako jiné děti. Některé z nich pokračovaly i na střední škole. Pamatuji si na Pavla, sympatického kluka, který si prosadil další studium i přes nesouhlas své matky. S mojí pomocí se zorientoval v základech němčiny i angličtiny a na škole se mu prý vcelku dařilo.

Stávající oboustranně problematické vztahy s Romy výstižně shrnul sociolog Pavel Říčan větou „S Romy žít budeme, jde o to jak.“ Je neuvěřitelně snadné současné problémy ostře kritizovat, ale přínosnější je něco s nimi dělat. A právě skrz vzdělání je podle mého názoru možné naše společné soužití zlepšit.

Napsáno pro blog.idnes.cz.

7119 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Soud: Porovnávání nákladů na imigranty s důchody je nenávistZápadní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mohly mluvit s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění