Hledání ne - Klause

Autor: Bohumil Pečinka | Publikováno: 17.7.2007 | Rubrika: Politika
Dienstbier_1

Je podzim, a proto vydává novou knihu – napsal jeden nejmenovaný kritik o jednom spisovateli. Tato slova by se dala parafrázovat asi takto: je půl roku před prezidentskými volbami a někteří politici se začínají poohlížet po kandidátech z akademické sféry. Když slyšíte jména bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma nebo někdejší šéfky Akademie věd Heleny Illnerové, ovládne vás pocit dříve zažitého (déja vu). Co se vlastně před pěti lety odehrálo?

Všechno začalo v létě 2002 honičkou na Miloše Zemana. Nastupující část sociální demokracie v čele s Vladimírem Špidlou se rozhodla vytěsnit dosluhující politickou garnituru uvnitř ČSSD. Odmítla jim vyjít vstříc volbou jejich kandidáta Zemana, který byl uvnitř ČSSD jedinou důstojnou autoritou na tuto funkci. „Se Zemanem se nepočítá,“ prohlásila na tiskové konferenci tehdejší místopředsedkyně Marie Součková. Když ani tento ostentativní nezájem Zemana neodradil, vymyslela si Špidlova skupina dvojí vnitrostranické referendum. Doufala, že ho přesvědčivě vyhraje prošpidlovský protikandidát Otakar Motejl, čímž bude expředseda ČSSD zbaven legitimity. Zeman však obě hlasování jasně vyhrál. Když ani to nepomohlo, nastoupilo složité hledání nepřijatelných kandidátů, intriky vůči jeho osobě a nakonec téměř demonstrativní nezvolení. Tuto nevyhlášenou „občanskou válku“ uvnitř hlavní vládní strany využil zdánlivý outsider Václav Klaus, zkonstruoval novou prezidentskou většinu a překvapivě zvítězil. Výsledkem bylo tragické rozštěpení uvnitř ČSSD, které tuto stranu paralyzovalo v následujícím období.

Po pěti letech je ODS v situaci tehdejší sociální demokracie. K vítězství jejího kandidáta a současného prezidenta je poměrně blízko.

Uvnitř vlastní strany – především v okruhu předsedy Mirka Topolánka – je však cítit špatně skrývaná nechuť ke Klausovu opětovnému zvolení. Politickou otázkou není, jestli středolevé strany splaší buď nějakého akademika, nebo poměrně konsenzuálnějšího politika typu Jiřího Dienstbiera, proti němuž stojí nejen rozložení sil v obou komorách parlamentu, ale i fakt, že od roku 1990 nebyl nikdy nikam zvolen. Je otázka, jestli předseda ODS nepodlehne vábení napodobit Vladimíra Špidlu. Mýlí se totiž ti, kteří tvrdí, že nezvolení současného prezidenta by znamenalo krizi koalice. Zelení už od počátku vládní spolupráce deklarovali, že Václava Klause volit nebudou, a u lidovců zřejmě nastane divoké hlasování. Jestli vládní koalice přečká hlasování o vládních stabilizačních opatřeních, pak dozajista přežije i prezidentskou volbu.

V případě neúspěchu Václava Klause totiž exploze nastane jedině a výhradně v ODS a bude spojena s osobou současného předsedy.

Všechny výhrady, kritiky a emoce posledních let se slijí do jednoho proudu a praktickým výsledkem bude rychlý a bezpodmínečný pád Mirka Topolánka.

Druhý omyl vyplývá z tvrzení, že středolevicová část české politiky hledá anti-Klause, tedy jakýsi programový a lidský protiklad dnešního prezidenta republiky. Nikoli. Hledá se pouze a výhradně ne-Klaus. Tedy kdokoli jiný, než je dosavadní hlava státu.

V tomto úsilí se přemohl i jinak nesmiřitelný Martin Bursík a začal brát telefony Jiřímu Paroubkovi, aby mohli dát hlavy dohromady.

Předseda ČSSD se už také nechal slyšet, že vetuje ekonoma Jana Švejnara a domnívá se, že nový prezident by měl být „duchem jako Tomáš Garrigue Masaryk nebo Edvard Beneš“. Možná by toto své hledání ducha dvou velkých osobností české politiky 20. století měl častěji konzultovat se svým vlivným poradcem Petrem Dimunem. Ten ve svém pravidelném blogu na iDNES v článku s názvem Proč by měl být Václav Klaus znovu prezidentem několikrát Klause přirovnal právě k postavě TGM. Rovněž cituje slavnou větu, že „osobnost se nehledá, ta prostě je, anebo není“. Tak to je a bude i v případě nadcházející volby prezidenta České republiky.

Bohumil Pečinka

Autor je komentátorem Reflexu.
Zveřejněno v deníku MfD.

3448 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNeškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění