Hledání ne - Klause

Autor: Bohumil Pečinka | Publikováno: 17.7.2007 | Rubrika: Politika
Dienstbier_1

Je podzim, a proto vydává novou knihu – napsal jeden nejmenovaný kritik o jednom spisovateli. Tato slova by se dala parafrázovat asi takto: je půl roku před prezidentskými volbami a někteří politici se začínají poohlížet po kandidátech z akademické sféry. Když slyšíte jména bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma nebo někdejší šéfky Akademie věd Heleny Illnerové, ovládne vás pocit dříve zažitého (déja vu). Co se vlastně před pěti lety odehrálo?

Všechno začalo v létě 2002 honičkou na Miloše Zemana. Nastupující část sociální demokracie v čele s Vladimírem Špidlou se rozhodla vytěsnit dosluhující politickou garnituru uvnitř ČSSD. Odmítla jim vyjít vstříc volbou jejich kandidáta Zemana, který byl uvnitř ČSSD jedinou důstojnou autoritou na tuto funkci. „Se Zemanem se nepočítá,“ prohlásila na tiskové konferenci tehdejší místopředsedkyně Marie Součková. Když ani tento ostentativní nezájem Zemana neodradil, vymyslela si Špidlova skupina dvojí vnitrostranické referendum. Doufala, že ho přesvědčivě vyhraje prošpidlovský protikandidát Otakar Motejl, čímž bude expředseda ČSSD zbaven legitimity. Zeman však obě hlasování jasně vyhrál. Když ani to nepomohlo, nastoupilo složité hledání nepřijatelných kandidátů, intriky vůči jeho osobě a nakonec téměř demonstrativní nezvolení. Tuto nevyhlášenou „občanskou válku“ uvnitř hlavní vládní strany využil zdánlivý outsider Václav Klaus, zkonstruoval novou prezidentskou většinu a překvapivě zvítězil. Výsledkem bylo tragické rozštěpení uvnitř ČSSD, které tuto stranu paralyzovalo v následujícím období.

Po pěti letech je ODS v situaci tehdejší sociální demokracie. K vítězství jejího kandidáta a současného prezidenta je poměrně blízko.

Uvnitř vlastní strany – především v okruhu předsedy Mirka Topolánka – je však cítit špatně skrývaná nechuť ke Klausovu opětovnému zvolení. Politickou otázkou není, jestli středolevé strany splaší buď nějakého akademika, nebo poměrně konsenzuálnějšího politika typu Jiřího Dienstbiera, proti němuž stojí nejen rozložení sil v obou komorách parlamentu, ale i fakt, že od roku 1990 nebyl nikdy nikam zvolen. Je otázka, jestli předseda ODS nepodlehne vábení napodobit Vladimíra Špidlu. Mýlí se totiž ti, kteří tvrdí, že nezvolení současného prezidenta by znamenalo krizi koalice. Zelení už od počátku vládní spolupráce deklarovali, že Václava Klause volit nebudou, a u lidovců zřejmě nastane divoké hlasování. Jestli vládní koalice přečká hlasování o vládních stabilizačních opatřeních, pak dozajista přežije i prezidentskou volbu.

V případě neúspěchu Václava Klause totiž exploze nastane jedině a výhradně v ODS a bude spojena s osobou současného předsedy.

Všechny výhrady, kritiky a emoce posledních let se slijí do jednoho proudu a praktickým výsledkem bude rychlý a bezpodmínečný pád Mirka Topolánka.

Druhý omyl vyplývá z tvrzení, že středolevicová část české politiky hledá anti-Klause, tedy jakýsi programový a lidský protiklad dnešního prezidenta republiky. Nikoli. Hledá se pouze a výhradně ne-Klaus. Tedy kdokoli jiný, než je dosavadní hlava státu.

V tomto úsilí se přemohl i jinak nesmiřitelný Martin Bursík a začal brát telefony Jiřímu Paroubkovi, aby mohli dát hlavy dohromady.

Předseda ČSSD se už také nechal slyšet, že vetuje ekonoma Jana Švejnara a domnívá se, že nový prezident by měl být „duchem jako Tomáš Garrigue Masaryk nebo Edvard Beneš“. Možná by toto své hledání ducha dvou velkých osobností české politiky 20. století měl častěji konzultovat se svým vlivným poradcem Petrem Dimunem. Ten ve svém pravidelném blogu na iDNES v článku s názvem Proč by měl být Václav Klaus znovu prezidentem několikrát Klause přirovnal právě k postavě TGM. Rovněž cituje slavnou větu, že „osobnost se nehledá, ta prostě je, anebo není“. Tak to je a bude i v případě nadcházející volby prezidenta České republiky.

Bohumil Pečinka

Autor je komentátorem Reflexu.
Zveřejněno v deníku MfD.

2846 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Studenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká LípaEvropský parlament včera narychlo přijal dva zákony, které se týkají slovenských prezidentských voleb. Slušní lidé budou potěšeniV ODS začal hon na čarodějnice. Příznivci umučeného Mistra VK ml. jsou hromadně upalováni na hranici. S poslankyní Majerovou Zahradníkovou bude zahájen monstrprocesAť se Petr Fiala omlouvá sám za sebe

euPortal.cz

Australan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícímVáclav Klaus mladší už nebude spojován s pokryteckou neomarxistickou skupinou, která mu špinila jméno. Pro ODS se otevírá daleko snadnější cesta k faktické integraci s TOP 09 a Piráty

Eurabia.cz

Šéf pražských muslimů vyzval české muslimy, aby se ozbrojili. Máme se bát teroristických útoků ze strany českých muslimů?Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?

FreeGlobe.cz

Bílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)Každý druhý mladý Němec se bojí vyjádřit svoje politické názory. Tomu se říká svobodná společnost!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Česká média vždycky nenáviděla ODS, ta se teď sama porazila a zapřela. Prořízlá komentátorka Stonjeková nakládá po odstranění Klause juniora brutálně všemDžamila Stehlíková chce odebírat lidem zbraně, strašila přitom raketometem. Expert na sebeobranu se chytil za hlavu a vysvětlil, proč jsou to nesmysly
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění