2018: Vpád vojsk Gazpromu?

Autor: David Goldberger | Publikováno: 12.7.2007 | Rubrika: Ekonomika
Bolsevici

Časy se mění, zhudebnil odvěkou moudrost Bob Dylan ve slavném songu. Historické změny, na rozdíl od žabomyších prkotin, však leckdy zůstanou ve svém zrodu nerozpoznány.

Třeba ta, že Gazprom, ruský plynárenský gigant, si zřizuje vlastní armádu. Multimiliardový moloch, jehož zájmy horlivě brání sám Vladimír Putin a v jehož dozorčí radě sedí bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, je monopolním provozovatelem plynovodů v celé matičce Rusi. V plynovém područí drží i podstatnou část Evropy.

Jedenadvacáté století definitivně stvrzuje odklon od smithovského ideálu volného trhu malých konkurentů, ale vlastně i od neškodně oligopolních odvětví. Rigidní centrální plánování je ovšem zdiskreditováno.

Zejména v Evropě, Číně a Rusku se tak nabízejí nové modely. De facto státem piplané monopoly, které se ovšem tváří na výsost tržně. Něco jako u nás ČEZ. V dnešní globalizované ekonomice platí o to více, než kdy jindy, že co je doma, to se počítá. Vlády se proto koncentrují na piplání několika vyvolených subjektů, kteří pod ochranou rukou úřednictva – tak na hony vzdálené neviditelné ruce trhu – mutují do dříve netušených podob.

Dnes tedy už vlastní armády nejsou doménou pouze států, ale též podivných státně-tržních mutantů. Ty jsou piplány, neboť úřednictvo chce moc a jeho moc stoupá s tržní sílou jejich svěřence.

Avšak od národních šampiónů nelze čekat příliš vděku. Budou-li dost silní, rádi ožijí vlastním životem. Vymaní-li se z moci úřední – k čemuž je zřízení vlastní armády (neprozřetelným) podstatným krokem – mohou se z nich stát nevyzpytatelní hráči s vyjednávací silou na úrovni nejen jiných molochů, ale i celých států!

Zřejmě nikoliv náhodou do jejich čelných pozic již dnes míří vysloužilí vrcholní politici. Zde mají v podstatě časem neomezený mandát, nezodpovídají se voličstvu a přitom jejich vliv a moc příliš nedevalvují. Nabízí se otázka, zda si část politiků nepiplá své mutanty jen proto, aby mohla po ukončení „služby lidu“ zasednout v jejich řídících nervových centrech.

Specificky pak můžeme hodnotit přímo případ Gazprom. Zatím má jeho armáda sloužit jen pro případ teroristických útoků na rozvodné sítě. Co když ale, čistě hypoteticky, vyhodnotí mološí nervové centrum jako „teroristický čin“ třeba napojení České republiky na dnes vznikající plynovod Nabucco, jenž povede plyn nikoliv z Ruska, ale z Ázerbajdžánu? Nebude třeba čtyřicáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy „oslaveno“ vpádem vojsk Gazpromu?

Buď plyn výhradně z Ruska, od Gazpromu, nebo krev v ulicích!

Časy se mění, ale již asi 2200 let jde vlastně v jádru pořád o to samé.

5401 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění