Němce pobouřila kojící kancléřka

Autor: Odjinud | Publikováno: 27.6.2007 | Rubrika: Humor
Vlajka - Polsko

Polský týdeník Wprost podle agentur opět přiostřil napjaté polsko-německé vztahy posledních dnů, když na obálce posledního čísla otiskl fotomontáž německé kancléřky Angely Merkelové, jak s odhalenými prsy kojí polského prezidenta Lecha a premiéra Jaroslawa Kaczyńského. Německý deník Bild fotomontáž a doprovodný text zhodnotil jako útok na Německo. Vztahy obou zemí jsou přitom v poslední době napjaté i kvůli výrokům premiéra Jaroslawa Kaczyńského o oslabení Polska v důsledku druhé světové války a německé role v ní. Kaczyński to řekl před summitem EU na konci minulého.

 

Týdeník Wprost na obálce otiskl fotomontáž rozzářené kancléřky, z jejíchž ňader dychtivě sají mateřské mléko nejznámější polská dvojčata, s nápisem Macecha Evropy. V doprovodném článku polský list vychválil polskou neústupnost na summitu EU ohledně změn v systému hlasování v Radě Evropy. Vrcholné schůzce hrozil neúspěch právě kvůli polské neochotě ke kompromisu. Německo Wprost obvinil z přetrvávajících "postkoloniálních reflexů" vůči Varšavě.

Německá vláda to odmítla komentovat. Nejčtenější německý deník Bild však tuto informaci přinesl na přední straně s komentářem o "nahém útoku" Polska. V textu píše, že kancléřce se v Polsku vysmívají.

"Poláci by měli přestat v soutěži o největší nevkusnost. V jisté chvíli to začne ovlivňovat náladu v Německu," citoval Bild německého zákonodárce Eduarda Lintnera. Berlínský list B.Z. dnes zase na přední stránce otiskl článek s názvem Frustrovaní Poláci urazili Merkelovou.

Polská Rada pro etiku médií dnes uznala, že Wprost zobrazením "macechy Evropy" na obálce 125.000 svých výtisků překročil hranice vkusu a podlehl tendenci k publikování nechutných, vulgárních textů a ilustrací.

Šéfredaktor týdeníku Stanislaw Janecki na to opáčil tím, že by se rovnou mohly zakázat mateřské motivy na obrazech v kostelích, a hájí se, že jen odpověděl německému časopisu Der Spiegel, který na titulní straně pod titulkem "Nemilovaní sousedé. Poláci zlobí Evropu" zobrazil dvojčata Kaczyńské sedící obkročmo na kancléřce Merkelové.

Polští politici a tisk se od počátku summitu EU předhánějí v narážkách na Němce. "Kdyby Polsko neprožilo léta 1939 až 1945, mělo by 66 milionů obyvatel," vysvětloval premiér Jaroslaw Kaczyński před zahájením summitu, proč považuje dnešní Polsko za oslabené, co se týče počtu obyvatel. Autor článku Wprostu, vládní zmocněnec pro vztahy s Německem Mariusz Muszyński zase tvrdil, že Němci stále nejsou s to brát Poláky jako partnery.

Svůj výrok dnes Kaczyński podle agentur korunoval dalším vyjádřením, totiž že situace v dnešním Německu připomíná 30. léta, kdy byl v zemi u moci Adolf Hitler. "V důsledku německé politiky se v Evropě nepovažuje za korektní hovořit o obětech a hříšnících druhé světové války," řekl v polském rozhlasu premiér.

O víkendu zase vyvolal pozdvižení polský vicepremiér Roman Giertych, jenž při popisu vyjednávacích metod německé kancléřky Angely Merkelové, jimiž nakonec prosadila dohodu o smlouvě Evropské unie, také použil přirovnání z dob německé nacistické éry.

Wprost již v roce 2005 otiskl fotomontáž, jak vůdkyně německých vyhnanců Erika Steinbachová v gestapácké uniformě sedí obkročmo na tehdejším kancléři Gerhardu Schröderovi. Právě na tu prý Spiegel obálkou Nemilovaní sousedé reagoval.

Polský tisk komentuje výsledky summitu rozporně: oceňuje, že si Poláci vyválčili větší vliv na rozhodování v roce 2014 o podobě příštího sedmiletého unijního rozpočtu, ale nechybějí ani varování, že Německo, dosavadní advokát rozšíření, přitvrdí paradoxně právě tak, jak už roky tvrdí Kaczyńští.

Sami Kaczyńští svého času požadovali od německé vlády, aby odsoudila jejich karikatury v německém tisku. Obálku polského týdeníku však tentokrát odmítli komentovat, poznamenala agentura AFP.

Zatímco až dosud německý bulvár psal o dvojčatech jako o "polských bramborách", čili buranech, nyní Bild použil výraz "jedovatí trpaslíci".

Zdroj ČTK

6491 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

„Kojící člověk“ je nový genderově inkluzivní výraz místo "matka" v britských nemocnicíchZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněží

Eurabia.cz

Astra Zeneca: 29-letá Rakušanka po mrtviciTřetí nejsilnější strana Německa požaduje vystoupení z EU

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Zrovna chtěli loď na 500 migrantů! Itálie šlápla na neziskovku: Počítače, telefony, zabavenoVe jménu boje s covidem se prosadily dříve nemyslitelné věci. Šmírování, zadlužování. Poslance Hrnčíř má jasno, o co tu jde
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění