Analýza: Kolik bylo odborářů?

Autor: Robert R. Šimek | Publikováno: 26.6.2007 | Rubrika: Ostatní
Bolsevici

O sobotní (23. června 2007) demonstraci odborářů tvrdila některá média, že se jí účastnily desetitisíce nespokojenců. Vzápětí se objevily, zejména na internetových denících, názory, že tyto počty jsou nadnesené.

"U ďasa," řekl jsem si. "Vždyť tu jsou fotky! To přeci nemůže být tak těžké ty lidi spočítat!"
Neboť se snažím být mužem činu, učinil jsem. Za základ mi posloužily dva obrázky: jeden z iDnes, druhý z Neviditelného psa, či spíše ze spřáteleného webu (3 MB).

Demonstrace - iDnesNejdříve jsem se pustil do pochodujících odborářů z iDnesu. Zvolil jsem oblíbenou odhadovací metodu: rozdělil dav na zhruba stejné "čtverce" a odhadl počet tam, kde to bylo možné, tedy v předních řadách. Musím pochválit fotografa, neboť zastihl průvod příhodně ve chvíli, kdy čelo míjelo sloup veřejného osvětlení - protože sloupy jsou stejně daleko od sebe, nebyl takový problém rozdělit dav opravdu co nejpřesněji, i při jeho zkreslené perspektivě.

Protože část čelního "čtverce" zakrývají transparenty a balóny, rozdělil jsem jej na části, a kde nic nepřekáželo ve výhledu, spočítal, že průměrně je v každé 45 lidí. Neboť jde o osminu části "od lampy k lampě", vychází mi na jednom úseku 360 lidí, při jedenácti úsecích na snímku zachycených tedy 3960 lidí. Nebudu troškař a zaokrouhlím to na čtyři tisícovky.
Pravda, trochu mi kazí náladu, že nevím, zda je průvod celý - konec se ztrácí a je docela dobře možné, že část není vidět.

Dalším krokerm bylo přepočítat lidi na Václavském náměstí. Druhý snímek má pro počítání výtečnou kvalitu - je zřejmě ve stavu, jak "vypadl z foťáku", včetně EXIFu, takže víme, že byl pořízen ve 13:44. Demonstrace - Wagner
Rozlišení je vskutku vysoké - což mne vedlo k odlišné metodě počítání. Prostě jsem si "odškrtával hlavy". Věřte, nebylo příjemné, pohlédnout všem těm odborářům do tváře! Každého jsem označil barevnou tečkou a po deseti tečkách změnil barvu. Když se mi podařilo označit všechny viditelné hlavy, obtáhl jsem "množiny teček" tak, jak nás to učila (tenkrát soudružka) učitelka ve druhé třídě a desítkové množiny opět seskupil po deseti, tedy po stovce demonstrantů. Těch stovek bylo přesně osmnáct.
Takže, připočtu-li nějakých 10% lidí schovaných za transparenty a zaokrouhlím-li to (pro jistotu, abych nekřivdil) nahoru, vychází mi, že na obrázku je 2000 lidí.

Je vidět, že zadní řady jsou tvořeny "odcházejícími" nepozornými a nedisciplinovanými odboráři, pročež soudím, že ta chybějící polovina průvodu z prvního obrázku se rozptýlila po okolí, kde se věnovala rychlému utrácení svých úspor, neboť po "škrtformě" již na utrácení nebude.
A pokud má někdo zájem mé výpočty zkontrolovat, nechť: přikládám oba obrázky připravené: průvod rozdělený na čtverce a Václavské náměstí se zaškrtanými demonstranty.

Robert R. Šimek

4797 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká Lípa

euPortal.cz

Sluníčkáři se už začínají bát úspěchu vlastenců v eurovolbách, protože vlastenecké strany budou moci udělat v Bruselu zemětřeseníAustralan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícím

Eurabia.cz

Šéf pražských muslimů vyzval české muslimy, aby se ozbrojili. Máme se bát teroristických útoků ze strany českých muslimů?Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyníSpisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění