Kdo ztratil Rusko?

Autor: Pat Buchanan | Publikováno: 13.6.2007 | Rubrika: Z druhé strany
Buchanan

V roce 1988 v Moskvě vedle sebe kráčeli dva tehdy nejmocnější muži světa, Ronald Reagan a Michail Gorbačov za přihlížení stovek ruských občanů.

Dva muži tehdy podepsali největší dohodu o omezení zbraní v historii – stažení všech sovětských raket SS-20 ze stanovišť v Evropě, výměnou za obdobný krok ze strany USA, stažení všech raket Persching, které v západní Evropě nechal rozmístit Reagan.

„To probuzení do onoho rána bylo tak blažené, že se tomu nedalo ani věřit, žít bylo v tu chvíli tak nebeské“, napsal před více než dvěma sty lety Wordsworth, když se poprvé dozvěděl o tom, že padla Bastilla.

Mnozí z nás se před pár lety cítili podobně.

Za tři roky od zmíněné dohody padla Berlínská zeď, loutkové režimy východní Evropy se zhroutily, Německo se znovusjednotilo, Rudá armáda se vrátila domů, Sovětské impérium zmizelo a osvobodilo se z něj na patnáct národů. Vznikly baltské republiky, objevila se svobodná Ukrajina.

Nyní, na summitu G8 v Německu oznámil ruský prezident Vladimír Putin, že Rusko opět zamíří své strategické střely na pozice Severoatlantické aliance. Musíme tak, doslova řekl, reagovat na Bushovo rozhodnutí rozmístit antirakety na území Polska a radar v České republice

Proč tak činíme?

Spojené státy prohlásily, že antiraketový systém ABM v Evropě je primárně zaměřen na prevenci Íránského útoku. Teherán však žádnou atomovou bombu nemá, natož mezikontinentální střelu.

Vypadá to, že směřujeme k další studené válce a pokud v ní už jsme, odpovědnost není a nebude jen na straně Kremlu. Ti, na jejichž bedrech leží největší zodpovědnost za zničení všech plodů vítězství ve studené válce, jsou Clinton a Bush II.

Jak se jim to podařilo ?

Když Rudá armáda opouštěla východní Evropu, Spojené státy navzdory porozumění si a tehdy dobrým vztahům s Moskvou, začaly rozšiřovat NATO směrem na východ. Do svého obranného společenství jsme například začlenili šest někdejších členů Varšavské smlouvy, kteří přímo sousedí s Ruskem: Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Protiruští jestřábi dnes tlačí na to, aby do Severoatlantické aliance vstoupila například i Ukrajina a Gruzie. Pokud uspějí, mohli bychom být v budoucnu zavlečeni do konfliktu s nukleárně vyzbrojenou Ruskou federací o nadvládu nad krymskou oblastí a o statut a orientaci Jižní Osetie, v horším případě celé Gruzie.

Jsou všechny americké zahraniční zájmy natolik cenné, že kvůli nim klidně budeme riskovat mezinárodní konflikt? Akceptovali by Spojené státy obdobnou aktivitu Číny nebo Ruska v Karibiku?

Od té doby, co dala Moskva kdysi zelenou k využití území bývalých Sovětských republik v centrální Asii pro americkou vojenskou techniku při útoku na Afghánistán, Spojené státy zde neustále usilují o své základny. Rusko a Čína jsou nyní společně odhodláni nás odsud vykopat stůj co stůj.

Amerika tajně jedná s Ázerbjdžánem a Gruzií ohledně vybudování ropovodu na linii Baku-Tibilisi-Ceyhan k převodu ropy z Kaspického moře směrem k Černému moři a do Turecka, aby tak obešla Rusko a vyřadila jej z místního vlivu.

V roce 1999 Spojené státy po více než sedmdesát dní bombardovaly Srbsko jako trest za to, že Srbové bránili svou zemi se udržet svou provincii Kosovo, kterou se jim kosovští Albánci snažili násilím vyrvat. Pravoslavné Rusko se již dlouho vidělo jako ochránce balkánských Slovanů. Clinton Rusko ignoroval a v této ze strany Srbska nevyprovokované válce dal Rusům do konce najevo, že v případě vměšování se Washinghton přehodnotí své vztahy k ruským koncernům na americkém území.

Poté, co pomohla k pádu vlády v Bělehradě, usiluje naše nová Kominterna, jinak organizace zvící se Národní nadace pro šíření demokracie (NDE), Dům svobody a podobné spolky, zasahující a vměšující se v současné době do situace a poměrů v Gruzii a na Ukrajině, o to, vypudit a svrhnout proruské režimy a instalovat zde proamerické vlády. V současné době však NED však ustupuje z Běloruska a schyluje se k tomu, vyhnat její pobočky i z Moskvy.

Můžeme Rusům vyčítat, že mají vztek? Jak bychom my reagovali na levicová NGO´s ve Washinghtonu, dotované a podporované ruskými ropnými penězi, které by pomáhaly nepřátelským elementům v průniku do Bushovy administrativy?

Spojené státy dříve trvale sekýrovaly Rusko za nedostatek demokracie. Studená válka skončila, znamená to snad však, že ruská politika je nějakým naším byznysem?

Nám se nelíbí, jakým způsobem jedná Putin s Michailem Chodorkovským, Borisem Berezvskym a dalšími oligarchy, kteří v roce 1990 využili ruskou slepotu, naivitu a nezkušenost k vlastnímu obohacení. Jenomže stejně tak se možná Putinovi nelíbí, jak jsme my jednali s Marthou Stewart.

Harry Truman je často obviňován, že započal studenou válku. On ne, to Stalin. Bill Clinton, George William Bush a neokonzervativci si koledují o to, zahájit druhou. Prvořadým úkolem dalšího amerického prezidenta by tak mělo být napravit to, co tato sorta napáchala a přestat posměšně šťouchat do ruské tváře

Z anglického originálu "Who lost Russia" přeložil Ondřej Šlechta

www.chroniclesmagazine.com

9449 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Covid-Apartheid pasy: Jak to bude vypadat? Příprava na válku: Je třeba vyzkoušet nové zbraně? Široká fronta proti Rusku

Eurabia.cz

Navalnyj si stěžuje, že ve vězení nedostal KoránBiden chce nakonec s Putinem vyjednávat

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru„Úplná hovadina! Piráti? Komouši jsou proti nim konzervativci.“ Jakl před kamerou. I o údajném návratu Klause
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění