Vladimír Železný: Sufražetky jsou sexuálně frustrované

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 15.11.2004 | Rubrika: Rozhovor
Železný 2

Jedinečný dvojrozhovor s Konstancií a Vladimírem Železnými pro časopis Portál, interview o ženách a mužích – s ženou a mužem, kteří se poznali jako spolupracovníci a nakonec se stali manželi. Poznejte, kdo má u nich poslední slovo, co si myslí o krtečkovi, který rodí zajíčky, a proč se paní Železná nepovažuje za feministku. Jaké to je, když je muž železný a jeho partnerka železná?

Co oceňujete na ženách spolupracovnicích?
V.Ž.: Když spolupracujete s ženami, což já rád, tak vás to nutí neházet za hlavu spoustu věcí. Kromě pracovních problémů je to i to, že ráno přemýšlíte, jakou si máte vzít kravatu a snažíte se i tyhle věci, které jsou velmi důležité, neopomenout.

Obklopujete se rád ženami?
V.Ž.: Ano, ono to vytváří v práci přesně tu atmosféru, o níž jsem mluvil. Ženy mě vždy nutily neházet problémy za hlavu, ale naopak se jimi zabývat až do konce.

Jaký máte názor na stranu bojující za práva žen?
V.Ž.: Víte, my už jsme tady byli nuceni opustit myšlenku, že postavíme čistě agrární stranu, obhajující zájmy zemědělců, a myslím, že z tohoto hlediska strany, jež obhajují zájmy pouze nějaké skupiny, nebudou mít na růžích ustláno.

Jste pro pozitivní diskriminaci žen?
V.Ž.: Všechny představy o úspěších pozitivní diskriminace ve světě nejsou podle mě správné. Vždyť pozitivní diskriminace nebo takzvaný „zipový“ systém na kandidátkách politických stran ženu naprosto degradují. Představte si, například, pouze tu „šuškandu“ potom, když se tímto způsobem žena prosadí. Ona se tam nedostala proto, že byla dobrá a schopná, ale proto, že se tam nějaká prostě musela „dát“. Nezáviděl bych jim potom pozici na pracovišti. Vezměte si to také z pozice zaměstnavatele: on tam nemůže dát někoho lepšího, protože je nutné zaměstnat, kvůli kvótám, ženu. Jak ten se k ní pak bude asi chovat?

Syny jste učil šachy. Co budete učit dcery?
V.Ž.: Rozhodně zase šachy. Nevím, proč bych měl dělat rozdíly.

Pomůže ženám dělat spíše dobrý dojem na šéfa, nebo se soustředit na práci?
V.Ž.: Nejlepší dojem na šéfa udělá, když se jakýkoliv pracovník, a je jedno, jestli je to žena, nebo muž, soustředí na práci a dělá ji dobře.

S kým raději spolupracujete, paní Železná, s ženami, nebo s muži?
K.Ž.: S muži, protože jsou při práci věcnější a nevnášejí do problémů tolik emocí jako ženy.

Jste feministka?
K.Ž.: Ne, to rozhodně ne!

Jaký je Vladimír Železný manžel?
K.Ž.: No, on je pozorný…
(Vladimír Železný se při začínající záplavě superlativů ošívá a vstupuje do výkladu manželky.)
V.Ž.:Já bych měl, jak to tak poslouchám, raději odejít. (usmívá se)
K.Ž.: A hlavně jsem se od něj naučila být loajální k lidem, kteří stojí při vás.

Začínala jste u současného manžela jako sekretářka či asistentka. Nevadily vám takové ty stereotypy a všechny ty představy, jež v lidech práce sekretářky vyvolává?
K.Ž.: Práce sekretářky u generálního ředitele televize Nova byla velmi pestrá, rozmanitá činnost a rozhodně to nebylo o vaření kávy.

Opravdu?
K.Ž.: Ne.

Chtěla byste být jako žena pozitivně diskriminovaná?
K.Ž.: Ne, v žádném případě.
(To už ale Vladimír Železný nevydrží a vezme ženskou otázku trochu zeširoka.)
V.Ž.: Nelze pominout to, že žena je svou přirozeností, to znamená schopností rodit děti, znevýhodněna v jednom smyslu; na poměrně dlouhou dobu je porodem a péčí o dítě vyřazena ze „hry“. Zjistil jsem, že v Belgii je takový sociální systém, kdy žena jde do práce, tuším, sedmý týden po porodu. Což mě připadá naprosto zhůvěřilé. Asi i tak to může být, i když na druhou stranu mi s tím koreluje údaj, že 78 procent obyvatel Bruselu bere antidepresíva. Čili v našem prostředí je žena zpravidla vyřazena ze hry. Chce-li zůstat se svým dítětem, tak dva tři roky znamenají ve většině oborů naprosto nepřekonatelnou „díru“.

Jak navrhujete řešení?
V.Ž.: Řešil bych to tak, že bych příliš nezvyšoval platy policistům. Jednorázové průměrné zvýšení o 8420 korun je nebývalost, nesmysl. Je to kupování hlasů. Máme 85 tisíc policistů, to je 85 tisíc hlasů pro sociální demokracii. Na jednom z mých setkání s občany za mnou přišel jeden důchodce a říkal mi: „Já si vůbec nechci stěžovat, ale ta suma, kterou oni dostanou přidáno – takový já nemám ani důchod“. To člověka potom trochu zamrazí.

Není to tak, že se nejdříve zaplatí „pretoriáni“ a pak se pořádají „hry“?
V.Ž.: Je to možné, je to starý princip. Ale já bych ty peníze nedal na policisty. Já bych ty peníze dal na zvýšení jakéhosi „uznávacího platu pro ženu“ po dobu její péče o dítě. Neříkal bych tomu mateřská, ale spíše náhrada mzdy. S tím, že by měla být dostatečná k tomu, aby si žena, alespoň na čas, mohla najmout pomocnici. Matka by pak mohla navštívit své pracoviště. V mém oboru to znamená sednout si k počítači, projít si, co bylo natočeno, jaké to má ratingy či obsazení… Protože už jenom ztráta třeba tří let spolehlivě vyřadí špičkovou manažerku ze hry. Ona netuší, co se v oboru v mezičase stalo. Netuší, co má nasazovat, neví, co má kupovat.

Kolik je ale žen, jež nejsou těmi manažerkami…
V.Ž.: Je to opačně provázané. Ženy nejsou manažerkami právě proto. Vypadávají totiž z té „hry“, o níž jsem mluvil. Zaměstnavatel podvědomě cítí riziko. Uvedu příklad z televizní branže: Zaměstnám mladou holku, ona je strašně chytrá. Budu do ní „rvát“ dva roky špičkové znalosti, budu ji posílat do Hollywoodu, ona se bude pohybovat po světě, bude nabývat zkušenosti. Ale: V momentě, kdy je nabude, si udělá dítě. Na tři roky ji ztrácím, vrací se mi člověk, který je daleko za kvalifikací. I to může být jeden z aspektů, proč je tu nechuť nebo, dejme tomu, obezřetnost zaměstnat ženu.

V Praze se říká, že dívka mezi pětadvaceti a pětatřiceti je takřka nezaměstnatelná.
V.Ž.: V Británii právě teď pod tlakem feministických hnutí přijali zákon, že zaměstnavatel nese určitý významný podíl na vyplácení ženy, která je doma u dětí. Vedlo to k absolutnímu vyřazení žen, k absolutnímu! Mimochodem, ženy samy začaly bránit podnikatele, protože správně říkají: Má-li ten podnikatel tři zaměstnance, je-li to třeba jen malý živnostník, a jeden zaměstnanec odejde, tak podnikatel v podstatě zbankrotuje. Odchod pracovníka jej normálně přivede k bankrotu.

A to narážíme na další věc: Jeden ze zákonů, které prosadily sufražetky ve Spojených státech byla prohibice alkoholu…
V.Ž.: Víte, to je ale obecná bojovnost. Myslím si, že je třeba odlišovat, teď řeknu velice ošklivý termín, „boj za práva žen“ - ten je oprávněný - od radikálního feminismu neboli od toho, čemu říkáte „sufražetky“. Domnívám se, že tento směr soustřeďuje určité frustrované osoby, které mají samy problém se identifikovat se svojí rolí ženy. Buďto mají jinou sexuální orientaci - velmi často, jak víte, a je to spojeno i řekněme s právy třetího pohlaví -, nebo nejsou samy osobně sociálně adaptovatelné. Anebo navíc ještě kromě obecného problému řeší svůj vlastní problém. Tento dojem jsem nabýval u většiny těch, s nimiž jsem hovořil.

Máte s tím zkušenost i jako europoslanec?
V.Ž.: Jsem jako evropský poslanec vystaven neustále nějakým peticím, delegacím a návrhům, kterými jsme zahlcováni – tuny a tuny papíru. Jdou ze dvou směrů: ze směru „enviromentálního“ a „Gender studies“.

A co vy byste radši: chlapečka, nebo holčičku? V dětském pokoji raději modrou, nebo červenou?
K.Ž.: Zdravé dítě, a to není klišé!

Takže je vám to jedno, zda chlapečka nebo holčičku?
K.Ž.: Naprosto.

Vypadá to, že toho z vás moc nevytáhnu.
(Za Konstancii Železnou teď odpovídá manžel.)
V.Ž.: Nic uchýleného…

Co budete učit, nebo učíte, děti?
K.Ž.: Učím je brát do ruky knížky. Mně přijde, že děti v současnosti už neumí vzít do ruky knížku, protože neustále sedí u televize nebo počítače.
(Manžel na to okamžitě, s jemnou podrážděností v hlase, reaguje.)
V.Ž.: Také se říkalo, když vznikly knížky, že si děti již neumí hrát s kamínky!
K.Ž.: Dobře. Já to vím. (mírně vzdorovitě) Ale pořád mě těší, že naše děti obecně mají rády krtečka.
V.Ž.: Které „naše děti“?
K.Ž.: Ty co znám. (nenechá se překvapit)
V.Ž.: Já jsem právě s krtečkem naštěstí…
(autor vstupuje do manželské výměny názorů)

Myslíte třeba ty díly, kde „krteček nebere drogy“?
K.Ž.: Krteček rodí! (vykřikuje pobaveně)
V.Ž.: Krteček rodí. (takřka ve stejný okamžik)
K.Ž.: Viděli jsme díl, kde byl krteček porodníkem a rodil malé zajíčky!
V.Ž.: („zipový“ systém J) A to bylo hodně brutální.
K.Ž.: To bylo hodně brutální. Fakt! (zdůrazňuje). Nové díly doporučujeme…
(dodává ironizujícím „reklamním“ hlasem žena a má i poslední slovo)

10697 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění