Mezinárodní festival židovské kultury DEVĚT BRAN 2007 – 11. – 17. 6. 2007

Autor: Odjinud | Publikováno: 4.6.2007 | Rubrika: HotNews
Izrael

Ve dnech 11. – 17. června 2007 otevře VIII. ročník Mezinárodního festivalu židovské kultury opět své brány!

 

Tentokrát ruku v ruce se společností ConPro, která bude zabezpečovat po celou dobu trvání letní části festivalu nejen novinářské obci, ale především divákům a návštěvníkům festivalu kompletní tiskový a informační servis.

Blíží se týden židovského umění, týden plný hudby, divadla, literatury a především příjemné zábavy. Vstup na všechny akce je již tradičně zdarma!

 

Stejně jako v loňském roce, čeká i letos na návštěvníky festivalu v průběhu sedmi letních dní bohatý program, čítající 6 koncertů, 4 divadelní představení, 2 literární večery, výjimečnou výstavu 23 portrétních fotografií a nebude chybět ani fotografická soutěž určená právě festivalovému publiku. Domovskou scénou jako každoročně i letos Valdštejnská zahrada. Tento skvostný prostor, který festival využívá díky podpoře ze strany Senátu PČR, svým kouzlem přispívá k jedinečné atmosféře festivalových večerů. Není tedy divu, že festival Devět bran se stal již neodmyslitelnou součástí pražského kulturního dění a židovská kultura zde rozhodně nesmí chybět. Festival bude hostit také Divadlo v Dlouhé, Knihkupectví u Řehoře Samsy či atrium Vysoké školy ekonomické.

Přijďte, brány festivalu se otevírají!

 

Zahájení festivalu Devět bran se uskuteční v pondělí dne 11. června od 18 hodin v prostorách atria Vysoké školy ekonomické u příležitosti slavnostní vernisáže výstavy fotografií německé fotografky Moniky Zucht. Hosté výstavy, připravené ve spolupráci s týdeníkem Der Spiegel, si budou moci prohlédnout 23 fotografií, velkoformátových černobílých portrétů významných světových osobností, které přežily holocaust. Vernisáže výstavy nesoucí název „Nirgendwo und überall zu Haus“ („doma nikde a všude“) se kromě autorky osobně zúčastní také autor stejnojmenné publikace věnované autentickým rozhovorům právě s těmito osobnostmi, pan Martin Doerry. Na knize se autorsky podílela i Monika Zucht, která svým objektivem zachytila jednotlivé osobnosti při jejich vyprávění. Z osobností zachycených na fotografiích vystavených v atriu VŠE by se slavnostního zahájení dne 11. června osobně měli zúčastnit Ivan Klíma, Lenka Reinerová a Oldřich Stránský. Pan Martin Doerry, bývalý zástupce šéfredaktora nejvýznamnějšího německy píšícího týdeníku Der Spiegel, je autorem textů k pražské výstavě, autorkou překladu je Renata Hanušová. O kulturní program slavnostní vernisáže se postará Schulhoffovo kvarteto, přední komorní těleso složené ze členů Vídeňské filharmonie. Kvarteto se zvláště zajímá o hudbu tzv. Terezínských autorů – Gidona Kleina, Hanse Krásy, Viktora Ullmanna a Erwina Schulhoffa.

 

Program festivalu Devět bran:

O aktuálním dění v rámci festivalu budeme samozřejmě průběžně informovat prostřednictvím tiskových zpráv, taktéž detailní program festivalu bude uveřejněn v nejbližších dnech. K dispozici bude i na stránkách festivalu www.9bran.cz.

Již nyní ale prozradíme, že hlavním tématem dramaturgické linie letošního ročníku bude uctění výročí 70 let od smrti hudebního skladatele, autora klasické i populární hudby, George Gershwina. Skladby tohoto autora první poloviny 20. století zněly na Broadwayi i v Hollywoodu, nechyběly v repertoáru hvězd, jakými byli Ella Fitzgeraldová, Miles Davis nebo Frank Sinatra. Je tedy nad slunce jasné, že na zahajovacím koncertě festivalu Devět bran 12. června nesmí chybět Gershwinova slavná Rhapsody in Blue a Američan v Paříži. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vystoupí pod taktovkou Libora Peška významný český klavírista Pavel Kašpar. Součástí hudební řady je Klezmeromská noc (kapela Létající rabín), ze zahraničních hostů jsou to polská kapela EL – Jazz – Er, Okan Murat Öztürk z Turecka a další.

 

Přesto, že slavnostní zakončení festivalu bude patřit koncertnímu provedení Gershwinovy jazzové opery Porgy and Bess v prostorách Valdštejnské zahrady, je pro publikum na nedělní pozdní odpoledne připravena ještě jedna závěrečná třešnička, kterou bude koncert hlavního kantora Petrohradské synagogy Barucha Finkelsteina.

 

V rámci divadelní řady se na půdě Divadla v Dlouhé představí Divadlo Astorka Korzo ´90 z Bratislavy s vynikající inscenací „Pred odchodom na odpočinok“, moskevské Divadlo u Nikitských vorot se scénickým oratoriem „Zpívající Michaels“, dále dvě pražské scény – Divadlo Rokoko s rodinnou komedií „Oddací list“ a Strašnické divadlo s Meyrinkovým „Golemem“.

 

Ani letos nebudou chybět literární večery v Knihkupectví u Řehoře Samsy. První z nich vznikl ve spolupráci s Obcí spisovatelů, která vyhlásila pro letošní rok literární soutěž na téma Cikáni. Inspirací k zadání soutěže byla stejnojmenná novela K. H. Máchy. Prostřednictvím scénického čtení budou za účasti autorů představeny dvě soutěžní práce. Druhý večer je věnován literárnímu dílu tureckého spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, Orhana Pamuka a především jeho poslední knize Istanbul.

 

O festivalu:

Festival Devět bran vznikl v roce 2000 s cílem oživit v Praze česko – německo – židovskou kulturu. Rostoucí zájem o festival, stejně jako skutečnost, že se letos koná již osmý ročník, dokazuje, že je tato kultura stále živá. Důkazem toho jsou i samotní aktéři, čeští i zahraniční umělci, kteří na festivalu vystupují – převážná většina účinkujících jsou mladí lidé, kteří se židovské kultuře věnují na profesionální úrovni. Název festivalu je inspirován knihou Jiřího Mordechaje Langera „Devět bran“, která je symbolem tradiční židovské kultury. Právě jejímu šíření se věnuje festival Devět bran, a to ve všech oblastech umění, ať je to hudba, divadlo, literatura či film.

 

 

VIII. ročník Mezinárodního festivalu židovské kultury Devět bran se koná za podpory Poslanecké sněmovny PČR, Senátu PČR, Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy, pod záštitou předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky a ministra kultury ČR Václava Jehličky. Poděkování za podporu patří též partnerům festivalu, jimiž jsou společnosti Zentiva, Pražská plynárenská, Metrostav a Český rozhlas.

 

Prezidentem festivalu je stejně jako v minulých ročnících pan Arnošt Lustig.

 

UMĚNÍ JE BRÁNOU K SRDCI A FESTIVAL DEVĚT BRAN VÁM JI OTEVÍRÁ!

 

 

 

Pro více informací kontaktujte:

Helena Krausová

PR & Production manager

helena@conpro.cz

GSM: +420 774 303 508

Tel.: +420 222 310 050

 

ConPro, s.r.o.

Karlínské nám. 6

180 00 Praha 8

www.conpro.cz

 

 

 

 

 

Program VIII. ročníku Mezinárodního festivalu židovské kultury

DEVĚT    BRAN    2007 – letní část

11. – 17. 6. 2007

 

 

Hudební část

Valdštejnská zahrada

 

Začátky koncertů vždy od 20:00 hod.

Konec koncertů je naplánován na 22:00 hod.

 

12. června v 16:00 hod.

Pietní akt – Uctění památky obětí holocaustu

PARKHOTEL Praha – Holešovice, Veletržní ulice

 

12. června

Slavnostní zahájení VIII. ročníku festivalu Devět bran 2007

Program:

G. Gershwin: Girl Crazy, Rhapsody in Blue, Američan v Paříži

Dirigent: Libor Pešek

Sólo na klavír: Pavel Kašpar

Orchestr: Český národní symfonický orchestr

 

13. června

Klezmeromská noc

Létající Rabín – klezmer (ČR)

Romské překvapení !!!!

 

14. června

Noc Sefardských písní a balad a klezmeru  

Vladimír Merta a Jana Lewitová (ČR)

EL – Jazz – Er (Polsko)

 

15.června

Turecká noc

Okan Murat Ozturk (Turecko)

ReBelcantissimo (ČR)

 

16.června

Slavnostní zakončení VIII. ročníku festivalu Devět bran 2007

Program:

G. Gershwin: Koncertní provedení jazz opery Porgy and Bess

Dirigent a aranžér: František Preisler jun.

Sólisté:

Richarda Haan (Porgy)

Mária Haan (Bess)

Andrea Kalivodová (Serena)
Jevhen Šokalo (Crown)
David Uličník (Sporting Life)
Jan Kanyza (Detektiv)

Hraje: Orchestr Žofín

 

17. června od 17:00 hod.

 

Zpěv: hlavní kantor Petrohradské synagogy   Baruch Finkelstein (Rusko)

Housle: Alexander Shonert (Rusko)

Klavír: Natálie Shonert (Rusko)

 

 

Divadelní část

Divadlo v Dlouhé v Praze

 

Divadelní představení začínají vždy od 19:00 hod.

 

14. června

Divadlo Astorka Korzo ´90– Bratislava (Slovenská republika)

Thomas Bernhard: Pred odchodom na odpočinok

 

Herecký koncert předních slovenských divadelních osobností Zity Furkovej, Zuzany Kronerovej a Petra Šimuna

 

  • Peter Šimun získal DOSKY 2006 – CENU ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON SEZÓNY 2005/2006 za postavu Rudolfa Hollera
  • Zuzanu Kronerovu nominovali na Cenu za nejlepší herecký výkon sezóny 2005/2006 v rámci divadelní ankety slovenských divadelních kritiků a teoretiků DOSKY 2006

 

15. června

Divadlo u Nikitských vorot – Moskva (Rusko)

Mark Rozovskij: Zpívající Michaels, oratorium

 

Mark Rozovskij umělecký ředitel divadla u Nikitských vorot představí ve scénickém oratoriu tragický životní osud významného sovětského herce Michaelse Solomona Michajloviče zavražděného tajnou službou v Minsku v roce 1948.

V hlavní roli se představí Mark Rozovskij.

 

16. června

Divadlo Rokoko – Městská divadla pražská (Česká republika)

Ephraim Kishon: Oddací list

 

Originální rodinná komedie. V jedné izraelské rodině se provdává dcera, avšak konzervativní matka ženicha vyžaduje oddací list rodičů nevěsty. Ten však kupodivu není k nalezení. Řada komických situací s jemnou nadsázkou a chytrou ironií provokuje i k zamyšlení: vzali bychom si svého partnera i po dvaceti letech společného soužití?

Režie: Ondřej Zajíc

Hrají:

Jan Vlasák

Taťjana Medvecká

Marika Procházková

Marcel Rošetzký

Jiří Hána / Martin Hofmann

Radka Fidlerová

 

17. června

Strašnické divadlo – Praha (Česká republika)

Gustav Meyrink: Golem

 

Myšlenky jsou nebezpečné jako blesky. Golem je myšlenka. Inscenace jako pokus o symbolický obraz Cesty člověka ke svobodě. Dramatizace románu Golem Gustava Meyrinka, autora okruhu Pražských německých spisovatelů, je netradičním pohledem na slavné téma. Součástí inscenace je živá původní hudba skupiny Činna, inspirovaná židovskými šansony.
Dramatizace a režie: Eva Bergerová

Hrají: Ljuba Krbová, Miroslav Hanuš, Jan Zadražil,
Hudebníci: Veronika Vitvarová (klarinet), Tomáš Fingerland/Radek Širc(cello)

 

 

Literatura

Knihkupectví u Řehoře Samsy

 

Začátky   literárních večerů od 18:00 hod.

 

14. června

Literární večer na téma Romové – Cikáni

 

Obec spisovatelů vyhlásila pro letošní rok speciální literární téma Romové – Cikáni, jež je inspirováno novelou Karla Hynka Máchy – Cikáni a zároveň reaguje na společenskou atmosféru a potřebu reflektovat toto téma na kulturní úrovni. Soutěže se mohou účastnit nejen členové Obce spisovatelů, ale i romští autoři a všichni ti, které téma literárně zaujme.

 

“Nechceme vyvolávat politické nebo jiné diskuse, jde nám o to, aby téma bylo pojednáno čistě literárně, povídkou, fejetonem, reportáží, románem či esejem,” upřesnila serveru Romea.cz předsedkyně Obce spisovatelů Eva Kantůrková. Festival Devět bran představí na svém literárním večeru některé z prací odevzdaných do soutěže formou scénického čtení.

 

15. června

Literární večer na téma Turecká literatura – v rámci Turecké noci

 

Orhan Pamuk: Istanbul

 

Istanbul, poslední kniha současného tureckého prozaika a laureáta Nobelovy ceny za literaturu 2006, je citlivou, kultivovanou, impresionistickou směsí cesto- či spíše místopisu, kulturní historie a autobiografických memoárů.

Autor s láskou, rozpaky i nemalou pýchou představuje světu své rodné město, které pro něj vždy symbolizovalo malebné, ale „stárnoucí a zbídačené místo, pohřbené pod troskami zničeného impéria“. Istanbul, místo magické krásy i fascinujících hrůz, dějiště setkávání historických epoch a znesvářených kultur, je i domovem pestrých lidských osudů a inspiračním zdrojem pro moderní, živoucí a působivé umění.

 

Orhan Pamuk

(*1952) se narodil a vyrostl v Istanbulu, kde také absolvoval anglofonní gymnázium Robert College. V roce 1970 začal studovat architekturu na Istanbulské univerzitě, později ovšem přešel na studium žurnalistiky, které mu poskytovalo více prostoru pro psaní románů. Kromě tří let strávených v New Yorku na delší dobu nikdy neopustil svůj milovaný Istanbul. Přispívá také do četných domácích i zahraničních periodik a zabývá se literární kritikou. Mezi současnými tureckými literáty zaujímá zcela prominentní místo.

Je to autor vášnivě diskutovaný nejen v Turecku, ale i v zahraničí; jeho knihy vycházejí v Turecku v desetitisícových nákladech, aniž by to ovšem ubíralo něco jejich literárním kvalitám (často se o Pamukovi lakonicky říká, že je „nejčtenějším, ale nejméně chápaným tureckým autorem“). Pamuk svými romány, články i účastí v diskuzích, televizních debatách a ve veřejném životě výrazně spoluutváří pohled turecké veřejnosti na svou vlastní identitu a minulost i pohled Západu na Turecko, takže jeho role daleko přesáhla roli romanopisce.

 

 

Visuální umění

Výstava fotografií

 

11. června od 18:00 hod. – Atrium VŠE

Vysoká škola ekonomická, náměstí W. Churchila 4, 130 00 Praha 3 - Žižkov

 

Vernisáž výstavy fotografií německé fotografky Moniky Zucht

Martin Doerry a Monika Zucht:

„Nirgendwo und überall zu Haus“ – Porträts von Holocaust-Überlebenden

(„Domov nikde a všude“ – portréty těch, kdo přežili Holocaust)

 

Výstava 23 fotografií, velkoformátových černobílých portrétů významných světových osobností, které přežily holocaust.

 

Vystoupí Schulhoffovo kvarteto, přední komorní těleso složené ze členů Vídeňské filharmonie.

4725 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Po Pfizeru 8x vyšší pravděpodobnost nákazy jihoafrickou mutacíModerna zas tak účinná není...

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Hrad bránil Slavii. Zděšení kavárny. A od Zemana teď hřmí podruhé„Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění