Česká levice je u konce s dechem…

Autor: Dominika Krejčí | Publikováno: 10.11.2004 | Rubrika: Politika

A to je dobře! Komunisté i socialisté mohou zatrhnout účet! Více voličů už jim česká kotlina nenadělí. Jak to? Volební rok 2004 je věru rokem zúčtování. Až dosud totiž česká levice, KSČM i ČSSD, přebírala původně pravicové voliče, rozčarované „tunely“, „zpackanou privatizací“ a Zemanovou „spálenou zemí“. Pravicově smýšlející volič byl navíc otráven rozkolem v ODS roku 1997. Smečka pochybných kariéristů, oportunistů a neschopných nekňubů přelezla tehdy pod křídla subjektu, jenž se falešně a farizejsky pojmenoval „Unie svobody“.

Kdeže loňské sněhy jsou! Dnes je vše mnohem průzračnější. Z US zbylo už jen torzo směšných kreatur s fantasmagorikem Kořistkou v čele. ČSSD již občany neláká rovnostářskými tezemi, dle kterých se „budete mít vždy alespoň tak dobře, jako váš soused“, ani nepěje špidlovské ódy na „EU Ráj“. KSČM zase promarnila správný moment a včas neodstranila stalinistického dogmatika Grebeníčka. „Volby pro nás skončily úspěchem,“ prohlásil sice předseda komunistů, avšak celá partaj si šeptá cosi o nutnosti „palácového převratu“. Zkostnatěle zpátečnický marxista-leninista u kormidla není dobrým marketingovým tahem už ani pro nástupkyni KSČ.

Komunisté s téměř nulovou kampaní ani socialisté s kampaní velmi nákladnou, avšak vyčpělou jak letité pivo, neuspěli. ČSSD nezachránilo ani Janečkovo hejno tradičně prorežimních všeumělců. Jestliže do těchto voleb platilo, že „Gott je vždy na straně vítězů“, letos poprvé pěl „zlatý slavík“ outsiderům. Ale proč?

Většinu občanů už levicové divadlo prostě přestalo bavit. Ti, kdož koncem devadesátých let vkládali do levice naděje, splakali nad výdělkem. Požadovali potrestání tunelářů, ve vězení skončil jen socialistický ministr financí, jež měl právě proti těmto „živlům“ brojit. Čekali růst životní úrovně po vstupu do EU, dočkali se zvýšení daní. „Všechno je to stejný šmejd,“ říká důchodkyně Alena Prouzová z Mělníka. V roce 1992 volila ODS, o šest let později ČSSD. Typický případ.

A resumé? Jednotlivým stranám už prostě zůstávají pouze voličská „tvrdá jádra“. Jak levice, tak pravice se během polistopadového vývoje stačily v očích „nejádrového“ voličstva zdiskreditovat. Komunisté se pomalu znemožňují ještě před nástupem k moci, s Grebeníčkem u moci si kopou vlastní hrob. Socialistům nezabírá ani „očistná kúra“ v podobě manželských přídavků, nejrůznějších podpor, dotací či navýšení důchodů. „Jádrový volič“ je volič z přesvědčení, jehož nelze snadno uplatit. Takoví lidé do uren v uplynulých volbách vhazovali převážně lístky s nápisem „ODS“. Budou klíčové volby za dva roky vítězstvím „jádrové“ pravice? Zatím tomu vše nasvědčuje.

4139 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

A tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotuChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice vzešla spíše z USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u násNátlak z žumpy ČT. Xaverovi bouchly saze a vyhlásil válku
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění